se Brookside Livestock Breeders Show - Nairobi, June 2009 - Jersey Cattle Classes


Brookside Livestock Breeders Show
Jamhuri Park, Nairobi, Kenya
9th to 11th June 2009

Jersey Cattle Classes
Judge:          Steve Le Feuvre  (Jersey Island)
Steward:      Capt. Ted Alleyne
Photos:        Suzanne Le Feuvre
Class 0 - Heifer Calves (Under 10 months old)   -  7 entries forward
1st        Mrs P H Rees’ “Ololua Iatola Khadija(sire: SC Gold Dust Paramount Iatola  - dam: Ololua Watford's Kakadu)
2nd       Mrs B E Davis’ “Ontulele Jace's QueenBee(sire: Windy Willow Montana Jace - dam: Ontulele Karen's Wellington)
3rd        Mrs V Limb's “Kingscliff Aspen(sire: Kingscliff Kimberly  -  dam: Kingscliff Aria)
4th        Mrs P H Rees’ “Ololua Taste of Honey(sire: Curtsey Duncan Jude  -  dam: Ololua Paramount Njoki)
5th        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Senior's Arista(sire: Pinehaven Senior  -  dam: Ol Endeti Ernest's Ariadne)


Class 0: Line-up of Heifer Calves (Under 10 months old)

Class 1 - Heifer Calves (10 to 12 months old)   - 7 entries forward
1st        Mrs P H Rees’ “Ololua Lucy in the Sky(sire: Curtsey Duncan Jude  -  dam: Ololua Ernest's Charity)
2nd       Mrs V Limb's “Kingscliff Karianne (sire: Valleystream Julian  -  dam: Kingscliff Kilifi)
3rd        Mrs V Limb's “Kingscliff Juliana(sire: Valleystream Julian  -  dam: Kingscliff Supastar)
4th        Luvai / Mrs B E Davis' “Ontulele Pavarotti's Quince(sire: Ololua Centurion's Pavarotti - dam: Ontulele Lucifer's Natalie)
5th        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Jude's Isla”(sire: Curtsey Duncan Jude  -  dam: Ol Endeti Imperial Hermione)


Class 1: Line-up of Heifer Calves (10 to 12 months old)

Class 2 - Junior Heifers (12 to 16 months old, in calf)   - 5 entries forward
1st        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Jude's Saskia”(sire: Curtsey Duncan Jude  -  dam: Ol Endeti Mandate's Sasha)
2nd       Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Jude's Dimity”(sire: Curtsey Duncan Jude  -  dam: Ol Endeti Charlie's Demerera)
3rd        Mrs V Limb's “Kingscliff Kristina(sire: Ol Endeti Imperial Duke  -  dam: Kingscliff Kilindini)
4th        Rawhide Ltd's “Rawhide F Nandi(sire: Ololua Sam's Frederick  -  dam: Rawhide H Petunia)
5th        ADC Sabwani Complex' “Sabwani Orion 8SBI032(sire: Ontulele Davis' Fame  -  dam: Sabwani Orion 2SBI067)

 

Class 2: Line-up of Junior Heifers (12 to 16 months old)

Class 3 - Senior Heifers (16 to 21 months old)   - 7 entries forward
1st        Mrs B E Davis’ “Ontulele Pavarotti's PrimaDonna”(sire: Ololua Centurion's Pavarotti  -  dam: Ontulele Karen's Wellington)
2nd       Mrs V Limb's “Kingscliff Taveta”(sire: Ol Endeti Imperial Duke  -  dam: Kingscliff Tabora)
3rd        Mrs P H Rees' “Ololua Sultan's Tanga(sire: SHF Centurion Sultan  -  dam: Ololua Senator's Fern)
4t h        Mrs V Limb's “Kingscliff Pamella(sire: Ontulele Davis' Fame  -  dam: Kingscliff Polka)
5th        Mrs V Limb's “Kingscliff Kasarani(sire: Ontulele Davis' Fame  -  dam: Kingscliff Kitui)

 

Class 3: Line-up of Senior Heifers (16 to 21 months old)

Class 4 - Heifers in Calf (21 to 29 months old)   - 7 entries forward
1st        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Sultan's Amy(sire: SHF Centurion Sultan  -  dam: Ol Endeti Ernest's Ariadne)
2nd       Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Sultan's Morena(sire: SHF Centurion Sultan  -  dam: Ol Endeti Ernest's Mollie)
3rd        Mrs P H Rees' “Ololua Sultan's Chale(sire: SHF Centurion Sultan  -  dam: Ololua Carlos' Carlita)
4th        ADC Sabwani Complex' “Binkie 7SH019(sire: Kigwa Twinkler's Anmol  -  dam: Binkie 0SH79)
5th        Mrs V Limb's “Kingscliff Jessie(sire: Kingscliff Mandate  -  dam: Kingscliff Jaffa)

 

Class 4: Line-up of Heifers in Calf (21 to 29 months old)

Jersey Champion Heifer           
Champion                     Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Sultan's Amy(sire: SHF Centurion Sultan - dam: Ol Endeti Ernest's Ariadne)
Reserve Champion    Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Sultan's Morena(sire: SHF Centurion Sultan - dam: Ol Endeti Ernest's Mollie)


Line-up for the Jersey Heifer Championship


Steve Le Feuvre presents Nicholas Onyango with the championship rosette
and a silver salver presented by Steve & Suzanne Le Feuvre, for the Jersey Heifer Championship

Junior Progeny (3 uncalved heifers by the same sire)  - 5 entries forward
1st        Dr R S Grammaticas & Mrs P H Rees’ group by "SHF Centurion Sultan"
2nd       Dr R S Grammaticas' group by "Curtsey Duncan Jude"
3rd        Mrs P H Rees' group by "Curtsey Duncan Jude"
4th        Mrs V Limb & ADC Sabwani Complex' group by "Ontulele Davis' Fame"
5th        Luvai / Mrs B E Davis' group by "Ololua Centurion's Pavarotti"


Winning Junior Progeny group on the right, with the 2nd prize group to the left

Class 5 - Dry Cows    - 6 entries forward

1st        Dr R S Grammaticas'Ol Endeti Future Blue Moon (sire: Sienhoe Berretta's Future - dam: Ol Endeti Ernest's Mollie)
2nd       Rawhide Ltd's “Rawhide F Holly(sire: Ololua Sam's Frederick  -  dam: Rawhide Sig Olivia)
3rd        Mrs P H Rees' “Ololua Sam's Isabel(sire: Crescent Senator Sam  -  dam: Ololua Lone Tympani)
4th        Mrs V Limb's “Kingscliff Polka(sire: Ol Endeti Imperial Darius  -  dam: Kingscliff Panorama)
5th        Mrs V Limb's “Kingscliff Kilimani(sire: Kingscliff Mandate  -  dam: Kingscliff Kilifi)


Class 5: Line-up of DryCows
 
Class 6 - Heifers in Milk (under 2 yrs 9 months)   - 5 entries forward
1st        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Jude's Sandra(sire: Curtsey Duncan Jude  -  dam: Ol Endeti Mandate's Sasha)
2nd       Rawhide Ltd's “Rawhide F Limuru(sire: Ololua Sam's Frederick  -  dam: Barina L Kiambogo)
3rd        Mrs B E Davis’ “Ontulele Anmol's Ophelia(sire: Kigwa Twinkler's Anmol  -  dam: Ontulele Dairy Queen)
4th        Mrs B E Davis’ “Ontulele Parsley's Opera(sire: Ololua Senator's Parsley  -  dam: Ontulele Karen's Wellington)
5th        ADC Sabwani's “Sabwani Judith 6SBI078(sire: Ol Endeti Imperial Duke  -  dam: Judith 2SBI070)


Class 6: Line-up of Heifers in Milk

Class 7 - Young Cows (2 yrs 9 months  to  4 yrs 3 months)   - 5 entries forward
1st        Mrs P H Rees’ “Ololua Centurion's Viola(sire: Sooner Centurion  -  dam: Ololua Sam's Isabel)
2nd       Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Firecracker's Hoshi" (sire: Ol Endeti Spot's Firecracker - dam: Ol Endeti Sam's Honey)
3rd        Rawhide Ltd's “Rawhide H Fanta(sire: Ololua Ernest's Humphrey  -  dam: Rawhide Sig Worigi)
4th        Mrs P H Rees’ “Ololua Julian's Jemima(sire: Valleystream Julian  -  dam: Ololua Sambo's Moet)
5th        Mrs B E Davis' “Ontulele Duke's Nancy" (sire: Ol Endeti Imperial Duke  -  dam: Ontulele Marcus' Lucy)


Class 7: Line-up of Young Cows

Class 8 - Junior Cows (4 yrs 3 months to 5 yrs 9 months)   - 5 entries forward
1st        Mrs P H Rees’ “Ololua Fair Garnet(sire: Karraglen Fair Chris  -  dam: Ololua Sam's Catherine)
2nd       Rawhide Ltd's “Rawhide F Genet(sire: Ololua Sam's Frederick  -  dam: Rawhide Shiv Paka)
3rd        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Mandate's Sasha" (sire: Kingscliff Mandate - dam: Ol Endeti Duke's Sandra)
4th        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Sam's Honey" (sire: Crescent Senator Sam  - dam: Ol Endeti Ernest's Holly)  
5th        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Firecracker's Sylph" (sire: Ol Endeti Spot's Firecracker - dam: Ol Endeti Imperial Sylvana)


Class 8: Line-up of Junior Cows

Class 9 - Senior Cows (5 yrs 9 months  to  7yrs 3 months)   - 7 entries forward
1st        Rawhide Ltd's “Rawhide Sig Lesley(sire: Ol Endeti Elvis' Sigfrid  -  dam: Barina Man Leah)
2nd       Mrs P H Rees’ “Ololua Centurion's Imogen(sire: Sooner Centurion  -  dam: Ololua Sam's Isabel)
3rd        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Ernest's Mollie" (sire: Homestead Ernest  -  dam: Ol Endeti Imperial Morland)
4th        Mrs V Limb's “Kingscliff Bernadette(sire: Ol Endeti Imperial Darius  -  dam: Kingscliff Benazir)
5th        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Firecracker's Sylvette" (sire: Ol Endeti Spot's Firecracker - dam: Ol Endeti Imperial Sylvana)


Class 9: Line-up of Senior Cows (5 yrs 9 months  to  7yrs 3 months)



Class 10 - Mature Cows (Over  7yrs 3 months)   - 4 entries forward
1st        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Duke's Shannon" (sire: Ol Endeti Imperial Duke  -  dam: Ol Endeti Pal's Sabrina)
2nd       Mrs P H Rees’ “Ololua Sam's Catherine(sire: Crescent Senator Sam  -  dam: Ololua Blue Ribbon)
3rd        Mrs P H Rees’ “Ololua Lone Tympani(sire: Navillus Lone Glory  -  dam: Ololua Senator's Hyacinth)
4th        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Pal's Shelley" (sire: Lilac Grove Ring's Pal  -  dam: Ol Endeti Glory's Siobhan)


Class 10: Line-up of Mature Cows (Over 7yrs 3 months)
Class 12 - Jersey Junior Champion           
Champion                     Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Jude's Sandra(sire: Curtsey Duncan Jude  -  dam: Ol Endeti Mandate's Sasha)
Reserve Champion    Mrs P H Rees’ “Ololua Centurion's Viola(sire: Sooner Centurion  -  dam: Ololua Sam's Isabel)


Line-up for the Jersey Junior Championship


Steve Le Feuvre presents Nicholas Onyango with the championship rosette
and a silver salver
presented by Steve & Suzanne Le Feuvre, for the Jersey Junior Championship


The Champion and Reserve Champion with their handlers, judge Steve Le Feuvre (centre),
Romi Grammaticas (breeder of the Champion) and Carol Rees (breeder of the Reserve Champion)

Class 13 - Jersey Senior Champion           
Champion                     Rawhide Ltd's “Rawhide Sig Lesley(sire: Ol Endeti Elvis' Sigfrid  -  dam: Barina Man Leah)
Reserve Champion    Mrs P H Rees’ “Ololua Centurion's Imogen(sire: Sooner Centurion  -  dam: Ololua Sam's Isabel)


Line-up for the Jersey Senior Championship


Steve Le Feuvre presents Janet Mills with the championship rosette
and a silver salver presented by Steve & Suzanne Le Feuvre, for the Jersey Senior Championship

Class 14 - Supreme Jersey Champion (Heather Mills Memorial Trophy)           
Champion                     Rawhide Ltd's “Rawhide Sig Lesley(sire: Ol Endeti Elvis' Sigfrid  -  dam: Barina Man Leah)
Reserve Champion    Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Jude's Sandra(sire: Curtsey Duncan Jude  -  dam: Ol Endeti Mandate's Sasha)


Line-up for the Supreme Jersey Championship


Steve Le Feuvre presents Janet Mills & herdsman with the championship rosette,
a special Supreme Champion rosette from the Royal Jersey Agricultural & Horticultural Society,
and a silver salver presented by Steve & Suzanne Le Feuvre, for the Supreme Jersey Championship

Class 15 - Best Udder
1st        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Jude's Sandra(sire: Curtsey Duncan Jude  -  dam: Ol Endeti Mandate's Sasha)
2nd       Rawhide Ltd's “Rawhide Sig Lesley(sire: Ol Endeti Elvis' Sigfrid  -  dam: Barina Man Leah)
3rd        Mrs P H Rees’ “Ololua Fair Garnet(sire: Karraglen Fair Chris  -  dam: Ololua Sam's Catherine)
4th        Mrs P H Rees’ “Ololua Centurion's Viola(sire: Sooner Centurion  -  dam: Ololua Sam's Isabel)
5th        Rawhide Ltd's “Rawhide F Genet(sire: Ololua Sam's Frederick  -  dam: Rawhide Shiv Paka)

Class 15: Line-up of Best Udder Class (winners left to right)


Close-up view of the udder of "Ol Endeti Jude's Sandra", winner of the Best Udder Class

 
Class 17 - Senior Progeny (3 cows by the same sire, all to have calved at least once)  -  5 entries forward
1st        Rawhide Ltd's group by "Ololua Sam's Frederick"
2nd       Dr R S Grammaticas' group by "Ol Endeti Spot's Firecracker"
3rd        Mrs P H Rees & Dr R S Grammaticas' group by "Crescent Senator Sam"
4th        Mrs V Limb & Dr R S Grammaticas' group by "Kingscliff Mandate"
5th        Dr R S Grammaticas, Mrs B E Davis & ADC Sabwani's group by "Ol Endeti Imperial Duke"


Winning Senior Progeny group sired by "Ololua Sam's Frederick"


Class 18 - Mother & Daughter (daughter to be at least 2 years old)  -  7 entries forward
1st        Mrs P H Rees’ “Ololua Sam's Catherine” and "Ololua Fair Garnet"
2nd       Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Mandate's Sasha" and “Ol Endeti Jude's Sandra
3rd        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Sam's Honey" and “Ol Endeti Firecracker's Hoshi"
4th        Mrs P H Rees' “Ololua Sam's Isabel” and Ololua Centurion's Imogen
5th        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Ernest's Mollie" and Ol Endeti Future Blue Moon


Winning Mother & Daughter group, L-R  “Ololua Sam's Catherine” and "Ololua Fair Garnet"

 
Class 19 - Group of Two Daughters by the same sire, both with Certificate of Merit/Silver Medal qualifications  -  4 entries forward
1st        Mrs P H Rees’ group sired by "Sooner Centurion"
2nd       Mrs P H Rees’ group sired by "Crescent Senator Sam"
3rd        Dr R S Grammaticas' group sired by "Ol Endeti Spot's Firecracker"
4th        Dr R S Grammaticas & Mrs B E Davis’ group by "Ol Endeti Imperial Duke"
 
Class 19 winners sired by "Sooner Centurion"
L-R: "Ololua Centurion's Imogen" and "Ololua Centurion's Viola"


Class 20 - Exhibitor's String of 5 animals   -  5 entries forward
1st        Mrs P H Rees
2nd       Dr R S Grammaticas
3rd        Rawhide Ltd
4th        Mrs V Limb
5th        Mrs B E Davis
 

Winning group in the Exhibitor's String of 5 animals (Mrs P H Rees)


2nd prize in the Exhibitor's String of 5 animals (Dr R S Grammaticas)


3rd prize in the Exhibitor's String of 5 animals (Rawhide Ltd)

 
Class 21 - Junior Production & Type (for cows under 4 years at calving)  -  5 entries forward
1st        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Sam's Honey" (sire: Crescent Senator Sam  - dam: Ol Endeti Ernest's Holly)
                    3/04    305 days    3821 kgs milk    5.1%BF    194 kgs BF   3.5%Prot    132 kgs Prot  Prod=93 points  Type=85 points  Total=178 points
2nd       Mrs P H Rees’ “Ololua Fair Garnet(sire: Karraglen Fair Chris  -  dam: Ololua Sam's Catherine)
          3/02    305 days    3227 kgs milk    5.7%BF    184 kgs BF   3.6%Prot    116 kgs Prot  Prod=86 points  Type=90 points  Total=176 points
3rd       Mrs B E Davis' “Ontulele Duke's Nancy" (sire: Ol Endeti Imperial Duke  -  dam: Ontulele Marcus' Lucy)
          1/11    305 days    4426 kgs milk    4.9%BF    217 kgs BF   3.3%Prot    146 kgs Prot  Prod=104 points  Type=70 points  Total=174 points
4th        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Mandate's Sasha" (sire: Kingscliff Mandate - dam: Ol Endeti Duke's Sandra)
                    3/01    284 days    3364 kgs milk    4.9%BF    166 kgs BF   3.3%Prot    112 kgs Prot  Prod=79 points  Type=87 points  Total=166 points
5th        Mrs P H Rees’ “Ololua Julian's Jemima(sire: Valleystream Julian  -  dam: Ololua Sambo's Moet)
          1/10    305 days    3330 kgs milk    5.0%BF    165 kgs BF   3.3%Prot    109 kgs Prot  Prod=78 points  Type=80 points  Total=158 points


Line-up of the Junior Production & Type class

 
Class 22 - Senior Production & Type (for cows 4 years & over at calving)   -  8 entries forward
1st        Mrs P H Rees’ “Ololua Sam's Catherine(sire: Crescent Senator Sam  -  dam: Ololua Blue Ribbon)
                    7/08    305 days    5860 kgs milk    5.3%BF    309 kgs BF   3.5%Prot    205 kgs Prot  Prod=129 points  Type=88 points  Total=217 points  
2nd       Mrs B E Davis’ “Ontulele Karen's Wellington (sire: Ololua Wellington  -  dam: Ontulele A Show Girl)
          5/00    305 days    5362 kgs milk    5.9%BF    316 kgs BF   3.4%Prot    182 kgs Prot  Prod=125 points  Type=72 points  Total=197 points
3rd        Mrs P H Rees’ “Ololua Lone Tympani(sire: Navillus Lone Glory  -  dam: Ololua Senator's Hyacinth)
        11/01    305 days    4814 kgs milk    5.5%BF    267 kgs BF   3.5%Prot    169 kgs Prot  Prod=109 points  Type=85 points  Total=194 points
4th        Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Duke's Shannon" (sire: Ol Endeti Imperial Duke  -  dam: Ol Endeti Pal's Sabrina)
                    6/02    305 days    4560 kgs milk    5.1%BF    233 kgs BF   3.5%Prot    160 kgs Prot  Prod=98 points  Type=90 points  Total=188 points
5th        Mrs P H Rees’ “Ololua Centurion's Imogen(sire: Sooner Centurion  -  dam: Ololua Sam's Isabel)
          5/10    305 days    4243 kgs milk    4.8%BF    204 kgs BF   3.4%Prot    144 kgs Prot  Prod=87 points  Type=95 points  Total=182 points
 
Line-up of the Senior Production & Type class
 
Class 23 - Matrons (for cows with at least 6 calvings)    -  4 entries forward
1st        Mrs P H Rees’ “Ololua Lone Tympani(sire: Navillus Lone Glory  -  dam: Ololua Senator's Hyacinth)
                    8 lacts    37,033 kgs milk    5.62%BF    2,080 kgs BF
                    Points: Production=157.266 Calvings=90  In-calf=10  Wear qualities=88  General conformation/style=85   Total = 430.266
2nd       Dr R S Grammaticas’ “Ol Endeti Pal's Shelley (sire: Lilac Grove Ring's Pal  -  dam: Ol Endeti Glory's Siobhan)
          9 lacts    34,571 kgs milk    5.81%BF    2,010 kgs BF
                    Points: Production=149.542 Calvings=100  In-calf=0  Wear qualities=85  General conformation/style=75   Total = 409.542
3rd        Mrs P H Rees’ “Ololua Sam's Catherine(sire: Crescent Senator Sam  -  dam: Ololua Blue Ribbon)
          5 lacts    27,810 kgs milk    5.75%BF    1,598 kgs BF
                    Points: Production=119.54 Calvings=60  In-calf=0  Wear qualities=90  General conformation/style=88   Total = 357.54
4th        Mrs P H Rees' “Ololua Sam's Isabel(sire: Crescent Senator Sam  -  dam: Ololua Lone Tympani)
          7 lacts    22,459 kgs milk    5.71%BF    1,283 kgs BF
                    Points: Production=96.238 Calvings=70  In-calf=10  Wear qualities=89  General conformation/style=78   Total = 343.238


Line-up of the Matron's class

 

Interbreed Dairy Cattle Classes

 

Class 1 - Supreme Dairy Champion Female of the Show   - "Pretty Miss" (Inspection only & for the Brookside Cup)        
Champion                     Rawhide Ltd's Jersey cow “Rawhide Sig Lesley(sire: Ol Endeti Elvis' Sigfrid  -  dam: Barina Man Leah)
Reserve Champion    Kenana Farm's Holstein/Friesian cow "Sasumua Algeria" (sire: Canyon Breeze Allan)


Rawhide Ltd's “Rawhide Sig Lesley
Supreme Dairy Champion Female of the 2009 Brookside Livestock Breeders Show
Standing L-R: Michael Gachukia (Guernsey judge), Jack Lawson (Ayrshire judge), Kees van Velzen (Holstein Friesian judge),
handler, Steve Le Feuvre (Jersey judge), Mrs Janet Mills (owner)


Line-up in the Supreme Dairy Championship


Rear-view of Rawhide Ltd's “Rawhide Sig Lesley”
Supreme Dairy Champion Female of the 2009 Brookside Livestock Breeders Show



Class 2 - Supreme Champion Dairy Female of the Show - "Working Miss" (Inspection & Production points combined)           
Champion                     Mrs P H Rees’ Jersey cow “Ololua Sam's Catherine (sire: Crescent Senator Sam  -  dam: Ololua Blue Ribbon)
          7
/08    305 days    5860 kgs milk    5.3%BF    309 kgs BF   3.5%Prot    205 kgs Prot  Prod=240.8 points  Type=242 points  Total=482.8 points  
Reserve Champion    Mrs B E Davis’ Jersey cow “Ontulele Karen's Wellington (sire: Ololua Wellington  -  dam: Ontulele A Show Girl)
          5/00    305 days    5362 kgs milk    5.9%BF    316 kgs BF   3.4%Prot    182 kgs Prot  Prod=233.6 points  Type=229 points  Total=462.6 points
 


Mrs P H Rees’ “Ololua Sam's Catherine
Supreme Champion Dairy Female of the 2009 Brookside Livestock Breeders Show
Standing L-R: Carol Rees (owner), Steve Le Feuvre (Jersey judge), handler


Presentation of the Interbreed Championship sash and rosette
Standing behind L-R: Steve Le Feuvre (Jersey judge), Carol Rees (owner), handler, Michael Gachukia (Guernsey judge)

 

Class 3 - Progeny Class (3 animals of the same breed by the same sire)  (for the Brookside Shield)
1st        Jersey breed - Rawhide Ltd's group by "Ololua Sam's Frederick"
2nd       Ayrshire breed group
3rd        Holstein Friesian breed group
4th        Jersey breed - Dr R S Grammaticas & Mrs P H Rees’ group by "SHF Centurion Sultan"
5th        Guernsey breed group


Winning Interbreed Progeny group - Rawhide Ltd's group sired by "Ololua Sam's Frederick"


Steve Le Feuvre (Jersey judge) with the winning Progeny group
Behind the cows is Joe Mills (owner)

Class 4 - Team of Seven Animals of any one Dairy Breed
1st        Jersey breed group
2nd       Holstein Friesian breed group
3rd        Ayrshire breed group
4th        Guernsey breed group


Judging of the Team of Seven Animals of any one Dairy Breed


Jersey breed - Winning Team of Seven Animals of any one Dairy Breed