2013 Kenya Livestock Breeders Show - Nairobi, 26-28th June 2013 - Jersey Cattle Classes
2013 Kenya Livestock Breeders Show
Jamhuri Park, Nairobi, Kenya
26th to 28th June 2013

Jersey Cattle Classes
Judge:          Steve Le Feuvre  (Jersey Island)
Stewards:     Ted Alleyne, Carol Davey, Tina Rood
 
Class 1 - Heifer Calves (6 months & under 12 months old)   -  6 entries forward
1st        Mrs Carol Rees’ “Ololua Maunga's Kinya(sire: Tawa Grove Maunga ET  - dam: Ololua Fair Garnet)
2nd       Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Senior Hollyhock(sire: Pinehaven Senior - dam: Ol Endeti Ernest's Holly)
3rd        Mrs Carol Rees' “Ololua Maunga's Kike(sire: Tawa Grove Maunga ET  -  dam: Ololua Lucy in the Sky)
4th        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Senior Honor(sire: Pinehaven Senior  -  dam: Ol Endeti Sam's Honey)
5th        Mrs Carol Rees’ “Ololua Senator's Begonia(sire: Merivale Senator  -  dam: Ololua Maunga's Kikapu)


Class 1: Line-up of Heifer Calves (6-12 months old)

Class 2 - Junior Heifers (12 to 14 months old)   - 4 entries forward
1st        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti On Time Symphony(sire: Lencrest On Time ET  -  dam: Ol Endeti Senior Sydelle)
2nd       Mrs Carol Rees' “Ololua Stanza's Baguette (sire: Crescent GSF Stanza ET  -  dam: Ololua Bowie's Twiggy)
3rd        Mrs Carol Rees' “Ololua Stanza's Ficelle(sire: Crescent GSF Stanza ET  -  dam: Ololua Centurion's Viola)
4th        Mrs Carol Rees' “Ololua Stanza's Brioche(sire: Crescent GSF Stanza ET - dam: Ololua Hatten Kristen)


Class 2: Line-up of Junior Heifers (12-14 months old)

Class 3 - Senior Heifers (14 to 20 months old)   - 3 entries forward
1st        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Senior Nita”(sire: Pinehaven Senior  -  dam: Ol Endeti Sultan's Nina)
2nd       Mrs Carol Rees’ “Ololua Bowie's Kate”(sire: Konui Glen Elmo's Bowie  -  dam: Ololua Fair Garnet)
3rd        Dr Romi Grammaticas' “Ol Endeti Senior Hayley(sire: Pinehaven Senior  -  dam: Ol Endeti Kennedy's Hadiya)

 

Class 3: Line-up of Senior Heifers (14-20 months old)

Class 4 - Heifers in Calf (20 to 27 months old)   - 4 entries forward
1st        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti On Time Sherpa”(sire: Lencrest On Time ET  -  dam: Ol Endeti Duke's Shilpa)
2nd       Rawhide Ltd's “Rawhide O Fisi”(sire: Ololua Sultan's Omar  -  dam: Rawhide Ab Amboseli)
3rd        Mrs Carol Rees' “Ololua Maunga's Kitenge(sire: Tawa Grove Maunga ET  -  dam: Ololua Hatten Hermione)
4t h       ADC Suam Orchard's “Sabwani Elgon 1SBI-062(sire: Rueben Judd  -  dam: Sabwani Elgon 7SBI-045)

 

Class 4: Line-up of Heifers in Calf (20-27 months old)


Jersey Champion Heifer           
Champion                  Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti On Time Sherpa”(sire: Lencrest On Time ET  -  dam: Ol Endeti Duke's Shilpa)
Reserve Champion    Rawhide Ltd's “Rawhide O Fisi”(sire: Ololua Sultan's Omar  -  dam: Rawhide Ab Amboseli)


Line-up for the Jersey Heifer Championship


Steve Le Feuvre presents Nicholas Onyango with the
championship rosette for the Jersey Heifer Championship


Champion Heifer "Ol Endeti On Time Sherpa"


Reserve Champion Heifer "Rawhide O Fisi"

Junior Progeny (3 uncalved heifers by the same sire)  - 3 entries forward
1st        Dr Romi Grammaticas’ group by "Pinehaven Senior"
2nd       Mrs Carol Rees' group by "Tawa Grove Maunga ET"
3rd        Mrs Carol Rees' group by "Crescent GSF Stanza ET"


Winning Junior Progeny group - "Pinehaven Senior"


2nd place Junior Progeny group - "Tawa Grove Maunga ET"


3rd place Junior Progeny group - "Crescent GSF Stanza ET"

Junior Handler Class
1st        Isla Grammaticas
2nd      Amy Grammaticas


L-R: Isla Grammaticas & Amy Grammaticas

Class 5 - Dry Cows    - 6 entries forward
1st        Mrs Carol Rees'Ololua Hatten Kristen (sire: Okura Manhatten ET - dam: Ololua Sam's Catherine)
2nd       ADC Suam Orchard's “Judith 6SBI 078(sire: Ol Endeti Imperial Duke  -  dam: Judith 3JD54)
3rd        ADC Suam Orchard's “Sabwani Elgon 5SBI 051(sire: Rock Ella Perimeter  -  dam: Elgon 2JD67)
4th        Dr Romi Grammaticas' “Ol Endeti Firecracker's Hetty(sire: Ol Endeti Spot's Firecracker  -  dam: Ol Endeti Pal's Henrietta)


Class 5: Line-up of Dry Cows
 
Class 6 - Heifers in Milk (under 3 years old)   - 4 entries forward
1st        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Sultan's Halcyon(sire: SHF Centurion Sultan  -  dam: Ol Endeti Senior Hannessa)
2nd       Mrs Carol Rees' “Ololua Bowie's Giselle(sire: Konui Glen Elmo's Bowie  -  dam: Ololua Michelle Ma Belle)
3rd        Rawhide Ltd's “Rawhide Ab Farasi(sire: Ol Endeti Future's Absolom  -  dam: Rawhide F Lizard)
4th        Mrs Carol Rees’ “Ololua Bowie's Alek(sire: Konui Glen Elmo's Bowie  -  dam: Ololua Centurion's Portia)


Class 6: Line-up of Heifers in Milk

Class 7 - Young Cows in Milk (3 years to 4 yrs 6 months)   - 5 entries forward
1st        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Senior's Hebe(sire: Pinehaven Senior  -  dam: Ol Endeti Ernest's Holly)
2nd       Mrs Carol Ress’ “Ololua Bowie's Twiggy" (sire: Konui Glen Elmmo's Bowie - dam: Ololua Centurion's Viola)
3rd        Dr Romi Grammaticas' “Ol Endeti Senior Heidi(sire: Pinehaven Senior  -  dam: Ol Endeti Firecracker's Hetty )
4th        Rawhide Ltd's “Rawhide Ab Zipora(sire: Ol Endeti Future's Absolom  -  dam: Rawhide Humphrey's Velvet)
5th        J P Brooks' “J150" (sire: Ololua Gold Peseta  -  dam: J102 Lutoto)


Class 7: Line-up of Young Cows

Class 8a - Junior Cows in Milk (4 yrs 6 months to 5 yrs 6 months)   - 7 entries forward
1st        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Jude's Isla(sire: Curtsey Duncan Jude  -  dam: Ol Endeti Imperial Hermione)
2nd       Mrs Carol Rees' “Ololua Lucy in the Sky(sire: Curtsey Duncan Jude  -  dam: Ololua Ernest's Charity)
3rd        Rawhide Ltd's “Rawhide Ab Iris" (sire: Ol Endeti Future's Absolom - dam: Rawhide T Jewel)
4th        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Kennedy's Hawthorn" (sire: Kingscliff Nero's Kennedy  - dam: Ol Endeti Ernest's Holly)  
5th        Mrs Carol Rees’ “Ololua Senator's Cowslip" (sire: Merivale Senator - dam: Ololua Moet's Jemima)


Class 8a: Line-up of Junior Cows in Milk

Class 8b - Junior Cows in Milk (5 yrs 6 months to 6 yrs 6 months)   - 5 entries forward
1st        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Duke's Shilpa(sire: Ol Endeti Imperial Duke  -  dam: Ol Endeti Future Shea)
2nd       Dr Romi Grammaticas' “Ol Endeti Sultan's Hestia(sire: SHF Centurion Sultan  -  dam: Ol Endeti Firecracker's Hetty)
3rd        Dr Romi Grammaticas' “Ol Endeti Sultan's Amy" (sire: SHF Centurion Sultan - dam: Ol Endeti Ernest's Ariadne)
4th        J P Brooks’ “J114 Nyeri" (sire: Sienhoe Barber Ambassador  - dam: J089 Lorogi)  
5th        ADC Suam Orchards' “Bombshell 2nd 7SBI-059" (sire: Ol Endeti Sambo's Mortimer - dam: Bombshell 5CHR-029)


Class 8b: Line-up of Junior Cows in Milk

Class 9 - Senior Cows (6 yrs 6 months  to  9yrs)   - 5 entries forward
1st        Mrs Carol Rees' “Ololua Fair Garnet(sire: Karraglen Fair Chris  -  dam: Ololua Sam's Catherine)
2nd       Mrs Carol Rees’ “Ololua Ernest's Charity(sire: Homestead Ernest  -  dam: Ololua Sam's Clemency)
3rd        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Sam's Honey" (sire: Crescent Senator Sam  -  dam: Ol Endeti Ernest's Holly)
4th        J P Brooks' “J098 Liwale(sire: Glenholme Counciller  -  dam: Lewa)
5th        Rawhide Ltd's “Rawhide F Francis" (sire: Ololua Sam's Frederick - dam: Rawhide S Karen)


Class 9: Line-up of Senior Cows (6 yrs 6 months  to  9yrs)

Class 10 - Mature Cows (Over  9 years)   - 3 entries forward

1st        Mrs Carol Rees’ “Ololua Sam's Catherine(sire: Crescent Senator Sam  -  dam: Ololua Blue Ribbon)  - 13 years old
2nd       Mrs Carol Rees’ “Ololua Sam's Isabel(sire: Crescent Senator Sam  -  dam: Ololua Lone Tympani) - 13 years old
3rd        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Ernest's Holly(sire: Homestead Ernest  -  dam: Ol Endeti Imperial Hermione) - 11 years old


Class 10: Line-up of Mature Cows (Over 9 yrs)
Class 12 - Jersey Junior Champion           
Champion                     Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Duke's Shilpa(sire: Ol Endeti Imperial Duke  -  dam: Ol Endeti Future Shea)
Reserve Champion    Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Sultan's Halcyon(sire: SHF Centurion Sultan  -  dam: Ol Endeti Senior Hannessa)


Judging of the Jersey Junior Championship in progress


Line-up for the Jersey Junior Championship


Steve Le Feuvre presents Nicholas Onyango with the championship rosettefor the Jersey Junior Championship


The Champion (with Nicholas Onyango) and Reserve Champion (with Dr Romi Grammaticas)
and judge Steve Le Feuvre
 


Jersey Junior Champion - "Ol Endeti Duke's Shilpa"

Class 13 - Jersey Senior Champion           
Champion                     Mrs Carol Rees' “Ololua Fair Garnet(sire: Karraglen Fair Chris  -  dam: Ololua Sam's Catherine)
Reserve Champion    Mrs Carol Rees’ “Ololua Ernest's Charity(sire: Homestead Ernest  -  dam: Ololua Sam's Clemency)


Line-up for the Jersey Senior Championship


The Champion and Reserve Champion (with their handlers)
with Mrs Carol Rees and judge Steve Le Feuvre

Class 14 - Supreme Jersey Champion (Heather Mills Memorial Trophy)           
Champion                     Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Duke's Shilpa(sire: Ol Endeti Imperial Duke  -  dam: Ol Endeti Future Shea)
Reserve Champion    Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Sultan's Halcyon(sire: SHF Centurion Sultan  -  dam: Ol Endeti Senior Hannessa)
Honorable Mention    Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti On Time Sherpa(sire: Lencrest On Time ET  -  dam: Ol Endeti Duke's Shilpa)


Line-up for the Supreme Jersey Championship


Steve Le Feuvre presents Nicholas Onyango with the championship rosette,
and a special Supreme Champion rosette from the Royal Jersey Agricultural & Horticultural Society.


R-L: The Supreme Champion, Reserve Supreme Champion and the Honorable Mention place


Supreme Jersey Champion - "Ol Endeti Duke's Shilpa" (with sash)


Supreme Jersey Champion - "Ol Endeti Duke's Shilpa"


Reserve Supreme Jersey Champion - "Ol Endeti Sultan's Halcyon"


Dr Romi Grammaticas receives the Heather Mills Memorial Trophy from
the Deputy President of Kenya, William Ruto.

Class 15 - Best Udder
1st        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Sultan's Halcyon(sire: SHF Centurion Sultan  -  dam: Ol Endeti Senior Hannessa)
2nd       Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Duke's Shilpa(sire: Ol Endeti Imperial Duke  -  dam: Ol Endeti Future Shea)
3rd        Mrs Carol Rees' “Ololua Fair Garnet(sire: Karraglen Fair Chris  -  dam: Ololua Sam's Catherine)
4th        Mrs Carol Rees' “Ololua Bowie's Giselle(sire: Konui Glen Elmo's Bowie  -  dam: Ololua Michelle Ma Belle)
5th        Rawhide Ltd's “Rawhide F Genet(sire: Ololua Sam's Frederick  -  dam: Rawhide Shiv Paka)

Class 15: Line-up of Best Udder Class (winners right to left)


Rear Udder view of "Ol Endeti Sultan's Halcyon", winner of the Best Udder Class

 
Class 17 - Senior Progeny (3 cows by the same sire, all to have calved at least once)  -  3 entries forward
1st        Dr Romi Grammaticas' group by "SHF Centurion Sultan"
2nd       Mrs Carol Rees & Dr Romi Grammaticas' group by "Crescent Senator Sam"
3rd        Mrs Carol Rees' group by "Konui Glen Elmo's Bowie"


Winning Senior Progeny group sired by "SHF Centurion Sultan"


2nd placed Senior Progeny group sired by "Crescent Senator Sam"


3rd placed Senior Progeny group sired by "Konui Glen Elmo's Bowie"


Class 18 - Mother & Daughter (daughter to be at least 2 years old)  -  4 entries forward
1st        Mrs Carol Rees’ “Ololua Ernest's Charity” and "Ololua Lucy in the Sky"
2nd       Mrs Carol Rees’ “Ololua Sam's Catherine" and “Ololua Fair Garnet
3rd        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Ernest's Holly" and “Ol Endeti Kennedy's Hawthorne"
4th        Dr Romi Grammaticas' “Ol Endeti Firecracker's Hetty” and Ol Endeti Senior Heidi


Winning Mother & Daughter group, L-R  “Ololua Ernest's Charity” and "Ololua Lucy in the Sky"

 
Class 19 - Group of Two Daughters by the same sire, both with Certificate of Merit/Silver Medal qualifications  -  4 entries forward
1st        Mrs Carol Rees & Dr Romi Grammaticas’ group sired by "Curtsey Duncan Jude"
2nd       Dr Romi Grammaticas’ group sired by "SHF Centurion Sultan"
3rd        Mrs Carol Rees' group sired by "Konui Glen Elmo's Bowie"
4th        Mrs Carol Rees’ group by "Crescent Senator Sam"
 
Class 19 winners sired by "Curtsey Duncan Jude"
L-R: "Ololua Lucy in the Sky" and "Ol Endeti Jude's Isla"


Class 20 - Exhibitor's String of 5 animals   -  3 entries forward
1st        Dr Romi Grammaticas
2nd       Mrs Carol Rees
3rd        Rawhide Ltd
 

Winning group in the Exhibitor's String of 5 animals (Dr Romi Grammaticas)


2nd prize in the Exhibitor's String of 5 animals (Mrs Carol Rees)


3rd prize in the Exhibitor's String of 5 animals (Rawhide Ltd)

 
Class 21 - Junior Production & Type (for cows under 4 years at calving)  -  6 entries forward
1st        Mrs Carol Rees'Ololua Hatten Kristen (sire: Okura Manhatten ET - dam: Ololua Sam's Catherine)
               3/00    305 days    5199 kgs milk    5.2%BF    268 kgs BF   3.6%Prot    185 kgs Prot  Prod=129.42 points  Type=88 points  Total=217.42 points
2nd       Mrs Carol Rees’ “Ololua Senator's Cowslip" (sire: Merivale Senator - dam: Ololua Moet's Jemima)
     3/06    305 days    5038 kgs milk    5.2%BF    264 kgs BF   3.5%Prot    176 kgs Prot  Prod=125.70 points  Type=80 points  Total=205.70 points
3rd       Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Kennedy's Hawthorn" (sire: Kingscliff Nero's Kennedy  - dam: Ol Endeti Ernest's Holly)
               3/04    305 days    3970 kgs milk    5.6%BF    224 kgs BF   3.3%Prot    130 kgs Prot  Prod=101.14 points  Type=86 points  Total=187.14 points
4th        Mrs Carol Ress’ “Ololua Bowie's Twiggy" (sire: Konui Glen Elmmo's Bowie - dam: Ololua Centurion's Viola)
   1/11    305 days    3396 kgs milk    5.6%BF    191 kgs BF   3.6%Prot    122 kgs  Prot Prod=89.43 points  Type=90 points  Total=179.42 points
5th        Dr Romi Grammaticas' “Ol Endeti Sultan's Amy" (sire: SHF Centurion Sultan - dam: Ol Endeti Ernest's Ariadne)
               3/03    305 days    3541 kgs milk    5.2%BF    183 kgs BF   3.5%Prot    123 kgs Prot  Prod=87.42 points  Type=78 points  Total=165.42 points


Final line-up of the Junior Production & Type class

 
Class 22 - Senior Production & Type (for cows 4 years & over at calving)   -  6 entries forward
1st        Mrs Carol Rees’ “Ololua Sam's Catherine(sire: Crescent Senator Sam  -  dam: Ololua Blue Ribbon)
               10/08    305 days    5333 kgs milk    5.3%BF    284 kgs BF   3.5%Prot    184 kgs Prot  Prod=117.00 points  Type=85 points  Total=202.00 points  
2nd       Mrs Carol Rees' “Ololua Fair Garnet (sire: Karraglen Fair Chris  -  dam: Ololua Sam's Catherine)
     6/09      305 days    4028 kgs milk    6.5%BF    263 kgs BF   3.5%Prot    144 kgs Prot  Prod=101.75 points  Type=95 points  Total=196.75 points
3rd        Dr Romi Grammaticas' “Ol Endeti Firecracker's Hetty (sire: Ol Endeti Spot's Firecracker  -  dam: Ol Endeti Pal's Henrietta)
     9/01      305 days    4234 kgs milk    5.8%BF    249 kgs BF   3.0%Prot    130 kgs Prot  Prod=94.75 points  Type=82 points  Total=176.75 points
4th        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Sam's Honey" (sire: Crescent Senator Sam  -  dam: Ol Endeti Ernest's Holly)  
               7/03      305 days    4111 kgs milk    4.9%BF    203 kgs BF   3.2%Prot    131 kgs Prot  Prod=83.50 points  Type=90 points  Total=173.50 points
5th        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Ernest's Holly (sire: Homestead Ernest  -  dam: Ol Endeti Imperial Hermione)
     9/01      305 days    3806 kgs milk    6.0%BF    230 kgs BF   3.3%Prot    127 kgs Prot  Prod=89.25 points  Type=80 points  Total=169.25 points
 
Final line-up of the Senior Production & Type class
 
Class 23 - Matrons (for cows with at least 6 calvings)    -  5 entries forward
1st        Mrs Carol Rees' “Ololua Sam's Isabel (sire: Crescent Senator Sam  -  dam: Ololua Lone Tympani)
                    10 lacts    35,752 kgs milk    5.65%BF    2,021 kgs BF
                    Points: Production=152.34 Calvings=110   Wear qualities=80  General conformation/style=82   Total = 424.34
2nd       Mrs Carol Rees’ “Ololua Sam's Catherine (sire: Crescent Senator Sam  -  dam: Ololua Blue Ribbon)
          8 lacts      42,564 kgs milk    5.54%BF    2,358 kgs BF
                    Points: Production=179.44 Calvings=80  Wear qualities=78  General conformation/style=85   Total = 422.44
3rd        Dr Romi Grammaticas' “Ol Endeti Firecracker's Hetty (sire: Ol Endeti Spot's Firecracker  -  dam: Ol Endeti Pal's Henrietta)
          7 lacts      30,732 kgs milk    5.74%BF    1,763 kgs BF
                    Points: Production=131.98 Calvings=80  Wear qualities=87  General conformation/style=82   Total = 380.98
4th        Dr Romi Grammaticas’ “Ol Endeti Ernest's Holly (sire: Homestead Ernest  -  dam: Ol Endeti Imperial Hermione)
          8 lacts      31,579 kgs milk    5.37%BF    1,696 kgs BF
                    Points: Production=130.99 Calvings=80  Wear qualities=85  General conformation/style=80   Total = 375.99
5th         Mrs Carol Rees' “Ololua Fair Garnet(sire: Karraglen Fair Chris  -  dam: Ololua Sam's Catherine)
                    5 lacts      20,441 kgs milk    5.97%BF    1,220 kgs BF
                    Points: Production=89.68 Calvings=60   Wear qualities=90  General conformation/style=95   Total = 334.68


Final line-up of the Matron's class

Production & Type Champion            
Champion                     Mrs Carol Rees'Ololua Hatten Kristen (sire: Okura Manhatten ET - dam: Ololua Sam's Catherine)
               3/00    305 days    5199 kgs milk    5.2%BF    268 kgs BF   3.6%Prot    185 kgs Prot  Prod=129.42 points  Type=88 points  Total=217.42 points
Reserve Champion    Mrs Carol Rees’ “Ololua Senator's Cowslip" (sire: Merivale Senator - dam: Ololua Moet's Jemima)
     3/06    305 days    5038 kgs milk    5.2%BF    264 kgs BF   3.5%Prot    176 kgs Prot  Prod=125.70 points  Type=80 points  Total=205.70 points
 

The Champion and Reserve Champion (with their handlers)
with Mrs Carol Rees and judge Steve Le Feuvre

Stockman Class
1st       Nicholas Onyango
2nd      Robert Kamande
3rd       Wangui

Interbreed Dairy Cattle Classes

Panel of Judges:
Gordon Glentworth (New Zealand) - Ayrshire judge
Allison Jauss (Kenya) - Guernsey judge

Ruert Boelema (The Netherlands) - Holstein Friesian judge & Gabriel Karia (Kenya) Holstein Friesian Assistant judge
Steve Le Feuvre (Jersey Island) - Jersey judge

 

Class 1 - Interbreed Supreme Dairy Champion   - (Brookside Cup)        
Champion                     Dr Romi Grammaticas’ Jersey cow “Ol Endeti Sultan's Halcyon
                                                              (sire: SHF Centurion Sultan  -  dam: Ol Endeti Senior Hannessa)
Reserve Champion    Mrs Carol Rees' Jersey cow “Ololua Fair Garnet
                                                  (sire: Karraglen Fair Chris  -  dam: Ololua Sam's Catherine)


Interbreed Supreme Dairy Champion - "Ol Endeti Sultan's Halcyon"


Dr Romi Grammaticas'Ol Endeti Sultan's Halcyon
Interbreed Supreme Dairy Champion of the 2013 Kenya Livestock Breeders Show
Standing L-R: Nicholas Onyango (handler), Steve Le Feuvre (Jersey judge from Jersey Island),
Dr Romi Grammaticas (breeder & owner)
, Ruert Boelema (Holstein Friesian judge from The Netherlands),
Gabriel Karia (Holstein Friesian Assistant judge from Kenya),
Gordon Glentworth (Ayrshire judge from New Zealand) and Allison Jauss (Guernsey judge from Kenya)


Mrs Carol Rees'Ololua Fair Garnet
Interbreed Reserve Supreme Dairy Champion of the 2013 Kenya Livestock Breeders Show
Standing L-R: Robert Kamande (handler),
Gordon Glentworth (Ayrshire judge from New Zealand), Carol Rees (breeder & owner),
Steve Le Feuvre (Jersey judge from Jersey Island),
Gabriel Karia (Holstein Friesian Assistant judge from Kenya),
Ruert Boelema (Holstein Friesian judge from The Netherlands), and Allison Jauss (Guernsey judge from Kenya)



The three Jersey representatives in the Interbreed Supreme Championship


The three Holstein Friesian representatives in the Interbreed Supreme Championship


The three Ayrshire representatives in the Interbreed Supreme Championship


The three Guernsey representatives in the Interbreed Supreme Championship

Class 3 - Progeny Class (3 animals of the same breed by the same sire)  (Brookside Shield)
1st        Jersey breed - Dr Romi Grammaticas' group by "SHF Centurion Sultan"
2nd       Holstein Friesian breed group
3rd        Guernsey breed group


Winning Interbreed Progeny group - Dr Romi Grammaticas' group sired by "SHF Centurion Sultan"



Class 4 - Team of Seven Animals of any one Dairy Breed
1st        Jersey breed group
2nd       Holstein Friesian breed group
3rd        Ayrshire breed group
4th        Guernsey breed group


Jersey breed - Winning Team of Seven Animals of any one Dairy Breed


Jersey breed - Winning Team of Seven Animals of any one Dairy Breed
with Steve Le Feuvre (Jersey judge)


Holstein Friesian group of seven


Ayrshire group of seven


Guernsey group of seven

Interbreed Junior Handler Class
1st       Amy Grammaticas  (Jersey)
2nd      Francis  (Holstein Friesian)
3rd       Lily  (Boran)
4th=     Isla Grammaticas  (Jersey)
4th=     Samson  (Hostein Friesian)


Amy Grammaticas - Winner of the Interbreed Junior Handler competition

Interbreed Stockman Class
1st       Robert Kamande  (Jersey)
2nd      Nicholas Onyango  (Jersey)
3rd       Wangui  (Jersey)