Island Spring Show 2002
Results and photos


The 2002 Island Spring Cattle Show, held on Saturday 1st June and Monday 3rd June (Junior Section)

Judges: Cow classes - Ashley Fleming (Northern Ireland)
              Heifers & Bulls - Ken Vibert (Jersey)

Heifers in Milk
1st    Marcel P. Houze's "Prides W L Fairy" (sired by Golden Sybils Warlord)
2nd   Mrs. Elisabeth A Wood's "Silver Lynn Natalie" (sired by Lynns Welcome Lad)
3rd   Andrew Le Gallais' "Roseland Clarence Firefortune" (sired by Roseland Lizette Clarence)
4th    John F. Le Feuvre's "Supreme Vedas Ebony" (sired by Classic Supreme Perfecta)
5th    Classic Herd Ltd.'s "Classic Boaster Linda Daisy" (sired by Classic Belles Boaster ET)

Prides W L Fairy

Three Year Old Cows
1st    Paul M. Houze's "Gene Countess 23" (sired by Poppys Wayward Warlock ET)
2nd   Mrs. Sarah J. Le Feuvre's "Honeys Royal Bangle" (sired by La Caroline Royal Monarch)
3rd    Classic Herd Ltd.'s "Classic Destiny Linda Dewdrop" (sired by Classic Rochette Destiny ET)
4th    La Ferme Ltd.'s "Ansom Maude" (sired by Ansom Josh ET)
5th    Classic Herd Ltd.'s "Classic Dreamy Destiny Lady" (sired by Classic Rochette Destiny ET)

Gene Countess 23

Young Cows
1st    Andrew Le Gallais' "Roseland Woody Designette" (sired by Designs Royalist)
2nd   Classic Herd Ltd's "Classic Premia Toyah Destiny" (sired by Classic Rochette Destiny ET)
3rd    John F. Le Feuvre & Derrick I. Frigot's "Day Dream 268" (sired by Noblesse Proud Lord)
4th    Trinity Manor Farm Ltd.'s "Trinity Jude Lilian*" (sired by Ansom Jude ET)
5th    Classic Herd Ltd.'s "Classic Premia Boni Toyah" (sired by Classic Supreme Perfecta)

Roseland Woody Designette

Production & Type (for cows under 6 years of age)
1st    Classic Herd Ltd's "Classic Premia Toyah Destiny" (sired by Classic Rochette Destiny ET)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Camrose Maisies Zip" (sired by Royal Maisies Royal)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Grahams Irene" (sired by Trinity Dazzling Garth)
4th    John F. Le Feuvre's "Coiffeur 7" (sired by Poppys Pioneer Sam ET)
5th    La Ferme Ltd.'s "Ansom Maude" (sired by Ansom Josh ET)

Mature Cows (over 6 years)
1st    The "Natalie" Syndicate's "Natalies Keeping Jewel" (sired by Natalies Jewel Designer)
2nd   Classic Herd Ltd.'s "Classic Elite Vintage Snowdrop" (sired by Classic Rochette Invincibull)
3rd    La Ferme Ltd.'s "Ansom Ecu" (sired by Ansom Thankful Victor)
4th    Classic Herd Ltd.'s "Classic Vintage Linda Daisy" (sired by Classic Rochette Invincibull)
5th    Paul M. Houze's "Beaujolais Mervia 2" (sired by Mervias Zenith Designer)

Production & Type (for cows over 6 years of age)
1st    The "Natalie" Syndicate's "Natalies Keeping Jewel" (sired by Natalies Jewel Designer)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's Camrose Sandy Pit (sired by Camrose Noblesse Lord)
3rd    La Ferme Ltd.'s "Ansom Ecu" (sired by Ansom Thankful Victor)
4th    Paul M. Houze's "Beaujolais Mervia 2" (sired by Mervias Zenith Designer)
5th    Andrew Le Gaillais' "Roseland Lizette Snowdrop" (sired by La Pompe Lizette Lad)

Best Uddered Cows
1st    Paul M. Houze's "Gene Countess 23" (sired by Poppys Wayward Warlock ET)
2nd   Classic Herd Ltd's "Classic Premia Toyah Destiny" (sired by Classic Rochette Destiny ET)
3rd    Marcel P. Houze's "Prides W L Fairy" (sired by Golden Sybils Warlord)
4th    Mrs. Elisabeth A Wood's "Silver Lynn Natalie" (sired by Lynns Welcome Lad)
5th    Mrs. Sarah J. Le Feuvre's "Honeys Royal Bangle" (sired by La Caroline Royal Monarch)

5,000 Kilos Cows
1st    Classic Herd Ltd's "Classic Premia Toyah Destiny" (sired by Classic Rochette Destiny ET)
2nd   John F. Le Feuvre & Derrick I. Frigot's "Day Dream 268" (sired by Noblesse Proud Lord)
3rd    The "Natalie" Syndicate's "Natalies Keeping Jewel" (sired by Natalies Jewel Designer)
4th    La Ferme Ltd.'s "Ansom Ecu" (sired by Ansom Thankful Victor)
5th    Classic Herd Ltd.'s "Classic Vintage Linda Daisy" (sired by Classic Rochette Invincibull)

Cow and Progeny
1st    Classic Herd Ltd.'s "Classic Vintage Linda Daisy" (sired by Classic Rochette Invincibull)
2nd   Andrew Le Gallais' "Roseland Zenith Wendy" (sired by Natalies Keeping Zenith)

Senior Progeny
1st    Classic Herd Ltd.'s "Classic Rochette Destiny" (sired by La Pompe Lizette Lad)
2nd   Classic Herd Ltd.'s "Classic Rochette Invincibull" (sired by Classic Supreme Perfecta)

Home Bred Group of Three
1st    Classic Herd Ltd.
2nd   Trinity Manor Farm Ltd.
3rd   Andrew Le Gallais
4th    La Ferme Ltd.
5th    T. Francis Le Ruez

Bulls under 18 months
1st    Trinity Manor Farm Ltd.'s "Trinity Emmanual Augustus" (sired by La Pepiniere Emmanual)
2nd   Classic Herd Ltd.'s "Classic Impact" (sired by Classic Mighty Millennium)

Trinity Emmanual Augustus

Bulls over 18 months
1st    Andrew Le Gallais' "Roseland Jesters Meteoric" (sired by La Caroline Lords Jester)

Roseland Jesters Meteoric

Heifers under 15 months
1st    Trinity Manor Farm Ltd.'s "Trinity Free Salome" (sired by Trinity Freedom Fighter)
2nd   Miss Kate Le Ruez's "Regal Louise" (sired by Supreme Vedas Regent)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd.'s "Trinity Perry Sarah*" (sired by a Caroline Peregrine ET)
4th    Miss Hayley M. Le Gros' "Girlie 3's Bell Blue" (sired by Itaskas Fillpail Martian)
5th    John F. Le Feuvre's "Standard Daisy Belle" (sired by Ceres Standard)

Trinity Free Salome

Heifers 15-23 months
1st    John F. Le Feuvre's "Honeys Draconis Joan*" (sired by Golden Sybils Warlord)
2nd   Samuel P. Houze's "Prides Galinthia Cubone*" (sired by Natalies Qantas King)
3rd    T. Francis Le Ruez's "Silver Pearl Natalie" (sired by Ceres Standard)

Honeys Draconis Joan*

Heifers 23-30 months
1st    John F. Le Feuvre's "Itaskas Fillpail Ann" (sired by Brownys Louise Boy)
2nd   Classic Herd Ltd.'s "Classic Sonic Excellence Dee" (sired by Classic Supersonic ET)
3rd    Master Charles Quenault's "Splendid Sonic Glory" (sired by Classic Supersonic ET)

Itaskas Fillpail Ann

Supreme Senior Female Championship
Champion                  Paul M. Houze's "Gene Countess 23" (sired by Poppys Wayward Warlock ET)
Reserve Champion   Marcel P. Houze's "Prides W L Fairy" (sired by Golden Sybils Warlord)

Senior Breeders Championship
Champion                  Paul M. Houze's "Gene Countess 23" (sired by Poppys Wayward Warlock ET)
Reserve Champion   Marcel P. Houze's "Prides W L Fairy" (sired by Golden Sybils Warlord)

Junior Female Championship
Champion                  John F. Le Feuvre's "Itaskas Fillpail Ann" (sired by Brownys Louise Boy)
Reserve Champion   Classic Herd Ltd's "Classic Sonic Excellence Dee" (sired by Classic Supersonic ET)

Junior Breeders Female Championship
Champion                  John F. Le Feuvre's "Itaskas Fillpail Ann" (sired by Brownys Louise Boy)
Reserve Champion   Classic Herd Ltd's "Classic Sonic Excellence Dee" (sired by Classic Supersonic ET)

Male Championship
Champion                  Andrew Le Gallais' "Roseland Jesters Meteoric" (sired by La Caroline Lords Jester)
Reserve Champion   Trinity Manor Farm Ltd.'s "Trinity Emmanual Augustus" (sired by La Pepiniere Emmanual)

Junior Section Show
Judge: Richard Saxby (England)

Heifers under 15 months
1st    James Perchard's "Ansom Countess Eugenie*" (sired by Gene Genuine Count)
2nd   Matthew J. Vautier's "Cottage Gift Epee*" (sired by Prides Happy Sabre)
3rd   Rebecca A. Houze's "Gene Countess 36" (sired by Golden Sybils Warlord)

Heifers 15-23 months
1st    Samuel P. Houze's "Prides Galinthia Cubone*" (sired by Natalies Qantas King)

Heifers 23-30 months
1st    Master Charles Quenault's "Splendid Sonic Glory" (sired by Classic Supersonic ET)
2nd   Bryony Le Boutillier's "Woodlands Rainy Noble Polly" (sired by Woodlands Jeroboam)
3rd   Eleanor Perchard's "Ansom Westlands Ena" (sired by Westlands Design Legacy)

Heifers in Milk
1st    John James Le Feuvre's "Honeys Snowdrop Review" (sired by Honeys Beechlands Cowboy)
2nd   Emily E. Vautier's "Standard Ceres Millie" (sired by Brownys Louise Boy)
3rd   Bryony Le Boutillier's "Woodlands Juliettes Snowball 2*" (sired by Woodlands Oliver)

Youngs Cows
1st    Rebecca A. Luce's "Cottage Supreme Orion" (sired by Ansom Orion ET)
2nd   Ruth E. Perchard's "Ansom Noble Nora" (sired by Noblesses Proud Lord)
3rd   Victoria S. Le Feuvre's "Coiffeur 10" (sired by Margarethe Masterpiece)

Mature Cows
1st    Daniel S. Luce's "Cottage Vedas Valentine" (sired by Supreme Vedas Advancer)

Junior Female Championship
Champion                  Master Charles Quenault's "Splendid Sonic Glory" (sired by Classic Supersonic ET)
Reserve Champion   James Perchard's "Ansom Countess Eugenie*" (sired by Gene Genuine Count)

Senior Female Championship
Champion                  John James Le Feuvre's "Honeys Snowdrop Review" (sired by Honeys Beechlands Cowboy)
Reserve Champion   Emily E. Vautier's "Standard Ceres Millie" (sired by Brownys Louise Boy)

Open Female Championship
Champion                  John James Le Feuvre's "Honeys Snowdrop Review" (sired by Honeys Beechlands Cowboy)
Reserve Champion   Master Charles Quenault's "Splendid Sonic Glory" (sired by Classic Supersonic ET)

Left to right - Miss Battle of Flowers with Marcel & Paul Houze, and the Reserve Champion and Supreme Champion cow
Lineup during the judging of the Supreme Championship - (l to r) Prides W L Fairy, Gene Countess 23, Honeys Royal Bangle and Roseland Woody Designette

Cattle in the purpose-built stabling marquee
Lineup of the Mature Cows class

Class for Home Bred Group of three being judged - 1st place was the group to the right, 2nd place was group to the left
Heifers under 15 months - 1st placing is to the right of the picture

John James Le Feuvre with his Junior Section Open Champion, Honeys Royal Review
Chas Quenault with his Junior Champion, Splendid Sonic Glory
Three stewards sitting down on the job
l-r: Steve Le Feuvre, Rob Stevenson and Chris Taylor


Return to Island Cattle Shows