Island Spring Show 2013
Results


All photos by Suzanne Le Feuvre (except where otherwise mentioned)

Saturday 8th June (Open In-Milk classes):

Judge: Mike Siles (USA)

Heifers in Milk (sponsored by Alex Picot Group)
1st    Paul M. Houze's "Prides Julian Alicia" (sired Valleystream Julian)
2nd   Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Sambo Flower" (sired by Lester Sambo)
3rd    Miss Emily Huelin's "Cottage Cobalt Keeper" (sired by Quintrell Maximus Cobalt)
4th    Kenneth P. Vibert's "Honeys Glen Snowdrop" (sired by Forest Glen Avery Action ET)
5th    La Ferme Ltd's "Ansom Sultan Contessa  (sired by SHF Centurion Sultan)


"Prides Julian Alicia", winner of the Heifers in Milk class
 

Line-up for the Heifers in Milk class


Advocate Philip Le Cras presents Paul Houze with the H G Shephard Memorial Trophy for winning the Heifers in Milk class

Best Udder
1st    Paul M. Houze's "Prides Julian Alicia" (sired Valleystream Julian)
2nd   Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Sambo Flower" (sired by Lester Sambo)

Junior Members - Heifers in Milk
3rd    Miss Emily Huelin's "Cottage Cobalt Keeper" (sired by Quintrell Maximus Cobalt)


Three Year Old Cows
1st    John F. Le Feuvre's "Elite Action Agnetta 2 ET" (sired by Forest Glen Avery Action ET)
2nd   Paul M. Houze's "Prides Governor Bea (sired by Griffens Governor ET)
3rd    The Natalie Syndicate's "Natalies Sultan Queen" (sired by SHF Centurion Sultan)
4th    La Ferme Ltd's "Ansom Iatola Syblette" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola ET)
5th    John F. Le Feuvre's "Elite Ringmaster Coiffeur" (sired by Family Hill Ringmaster)

"Elite Action Agnetta 2 ET", winner of the Three Year Old Cows class
 

Line-up of the Three Year Old Cows class


Benoit Guioullier (France) presents John Le Feuvre with the 4th Jersey Agricultural Produce Trophy
for winning the Three Year Old Cows class


Best Udder
1st    John F. Le Feuvre's "Elite Action Agnetta 2 ET" (sired by Forest Glen Avery Action ET)
2nd   Paul M. Houze's "Prides Governor Bea (sired by Griffens Governor ET)

Genetic Merit Award - (Polson Cup)
Winner    The Natalie Syndicate's "Natalies Sultan Queen" (sired by SHF Centurion Sultan)
Reserve  John F. Le Feuvre's "Elite Action Agnetta 2 ET" (sired by Forest Glen Avery Action ET)


Junior In-Milk Championship
Champion                  Paul M. Houze's "Prides Julian Alicia" (sired Valleystream Julian)
Reserve Champion    John F. Le Feuvre's "Elite Action Agnetta 2 ET" (sired by Forest Glen Avery Action ET)


The two Heifers in Milk in the Junior Championship

The two Three Year Olds in the Junior Championship

Line-up for the Junior Championship

Russell Gammon (Canada) presents Paul Houze with the Ernest Mathews Perpetual Challenge Cup for the Junior In-Milk Championship

Junior Best Udder
1st    Paul M. Houze's "Prides Julian Alicia" (sired Valleystream Julian)
2nd   John F. Le Feuvre's "Elite Action Agnetta 2 ET" (sired by Forest Glen Avery Action ET)


Young Cows
1st    Vicky Huelin's "Cottage Rex Iben" (sired by Prides Isis Rex)
2nd   Paul M. Houze's "Prides Oliver Dalia" (sired by Woodlands Oliver)
3rd    La Ferme Ltd's "Ansom Oliver Cactus" (sired by Woodlands Oliver)
4th    Rebecca A. Houze's "Gene Countess 77" (sired by Richlie Red Rebel ET)
5th    Don J. Le Sech's "La Fontaine Natalies Fancy" (sired by Blue Bell Buccaneer)


"Cottage Rex Iben", winner of the Young Cows class
 

Line-up of the Young Cows class


Phil Gordon (USA) presents James Evans with the Oldacre Trophy for the winner of the Young Cows class


Best Udder
1st   Paul M. Houze's "Prides Oliver Dalia" (sired by Woodlands Oliver)
2nd   Vicky Huelin's "Cottage Rex Iben" (sired by Prides Isis Rex)


Genetic Merit Award
Winner    Don J. Le Sech's "La Fontaine Natalies Fancy" (sired by Blue Bell Buccaneer)
Reserve   Rebecca A. Houze's "Gene Countess 77" (sired by Richlie Red Rebel ET)



Phil Gordon (USA) presents Don Le Sech with the Marguerite Le Sueur Memorial Perpetual Trophy for the Highest Genetic Merit Young cow


Mature Cows (over 6 years)
1st    Vicky Huelin's "Primrose Blue Avelida" (sired by True Blue of La Retraite)
2nd   Vicky Huelin's "Cottage Blue Bangle" (sired by True Blue of La Retraite)
3rd    Estate of Mrs T Resch's "Blanc Pignon Surfers Silver Rose" (sired by Le Marinel Silver Surfer)
4th    Trevor H. Barette's "Alices Geni Margarethe" (sired by Woodlands Le Prince De Margarethe)
5th    Chalet Jerseys' "Chalet Qantas Gail" (sired by Natalies Qantas King)


"Primrose Blue Avelida", winner of the Mature Cows class
 

Line-up of the Mature Cows class

Maurice Richardson (England) presents Vicky Huelin with the Marks & Riches Perpetual Silver Cup for winning the Mature cows class

Best Udder
1st     Vicky Huelin's "Primrose Blue Avelida" (sired by True Blue of La Retraite)
2nd    Vicky Huelin's "Cottage Blue Bangle" (sired by True Blue of La Retraite)


Genetic Merit Award
Winner     Vicky Huelin's "Primrose Blue Avelida" (sired by True Blue of La Retraite)
Reserve    Trevor H. Barette's "Alices Geni Margarethe" (sired by Woodlands Le Prince De Margarethe)

 
Senior In-Milk Championship
Champion                  Vicky Huelin's "Primrose Blue Avelida" (sired by True Blue of La Retraite)
Reserve Champion    Vicky Huelin's "Cottage Rex Iben" (sired by Prides Isis Rex)


Line-up for the Senior Championship

Champion and Reserve Champion in the Senior Championship

Andrew Le Gallais presents Vicky Huelin with the Edgar R Mourant Trophy for the Senior In-Milk Championship

Best Uddered Senior Cows
Winner     Vicky Huelin's "Primrose Blue Avelida" (sired by True Blue of La Retraite)
Reserve    Paul M. Houze's "Prides Oliver Dalia" (sired by Woodlands Oliver)


Senior Progeny (Three in-milk daughters of one sire)
1st    "SHF Centurion Sultan" (Sire: Sooner Centurion  Dam: Potwell Judes Success)


Winning Senior Progeny group sired by SHF Centurion Sultan
 
 

Kath Le Brun presents the Peer Perpetual Challenge Cup to the winning Senior Progeny group

Home Bred Group of Three
1st    Paul M. Houze
2nd   John F. Le Feuvre
3rd    Vicky Huelin
4th    La Ferme Ltd
5th    Blanc Pignon Dairy Farm


Winning Home Bred Group - from Paul M. Houze


2nd placed Home Bred Group - from John F. Le Feuvre


3rd placed Home Bred Group - from Vicky Huelin


4th placed Home Bred Group - from La Ferme Ltd.


5th placed Home Bred Group - from Blanc Pignon Dairy Farm


Complete ring line-up for the Home Bred Group



The Winning Home Bred Group is presented with the Le Cappelain Perpetual Challenge Trophy

Junior Members In-Milk Championship (sponsored by Islands Insurance)
Champion                  Miss Emily Huelin's "Cottage Cobalt Keeper" (sired by Quintrell Maximus Cobalt)


"Cottage Cobalt Keeper", Junior Members In-Milk Champion


Judge Mike Stiles looks on whilst Ian Touzel presents Lyndon Huelin with the CGA Wilkinson Liberation Poniard
 

Best Uddered Cow Championship
Champion                  Paul M. Houze's "Prides Julian Alicia" (sired Valleystream Julian)
Reserve Champion    John F. Le Feuvre's "Elite Action Agnetta 2 ET" (sired by Forest Glen Avery Action ET)

Supreme Female Championship
Champion                  Paul M. Houze's "Prides Julian Alicia" (sired Valleystream Julian)
Reserve Champion    John F. Le Feuvre's "Elite Action Agnetta 2 ET" (sired by Forest Glen Avery Action ET)

Senior Breeders Championship
Champion                  Paul M. Houze's "Prides Julian Alicia" (sired Valleystream Julian)
Reserve Champion    John F. Le Feuvre's "Elite Action Agnetta 2 ET" (sired by Forest Glen Avery Action ET)


"Prides Julian Alicia", Supreme Champion of the Show


"Elite Action Agnetta 2 ET", Reserve Supreme Champion of the Show


Judging of the Supreme Championship 


Champion (left) and Reserve Champion (right) from behind

 
 

Judge Mike Stiles presents with Paul Houze with the Supreme Championship trophies


Sunday 9th June (Heifer classes):

Judge: Mike Stiles (USA)

Heifers under 12 months (Open class) (sponsored by Islands Insurance)
1st    John F. Le Feuvre's "Elite Aimless Lady 226" (sired by Futuredreams Signatures Volcano ET)
2nd   Derrick I. Frigot & John F. Le Feuvre's "Day Dream 309" (sired by Lencrest On Time ET)
3rd    Rebecca A. Houze's "Gene Countess Sophia" (sired by Lencrest On Time ET)
4th    La Ferme Ltd's "Ansom Iatola Dazz" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola ET)
5th    The Natalie Syndicate's "Natalies Iatola Queen" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola ET
)


"Elite Aimless Lady 226", winner of the Heifers Under 12 months class


Line-up of the Heifers under 12 months class


Lindsay Fleming is presented with the winning rosette for the Heifers under 12 months class

Junior Members - Heifers under 12 months
1st    Lyndon Huelin's "Cottage Action Ceeper" (sired by Forest Glen Avery Action ET)
2nd   Alexander Perchard's "Ansom Sultan Clarosa" (sired by SHF Centurion Sultan)
3rd    Miss Isabelle Hefford-McCutcheon's "Clover DM Izzys Pixie" (sired by Chasin-Rainbows Act Riley ET)


Lyndon Huelin is presented the Islands' Insurance Trophy for best Junior Handler in the class
and also the CC Pallot Memorial Trophy for best Junior Member placing in the Heifers Under 12 months class


Heifers 12 months old and under 18 months (Open class) (sponsored by Alex Picot Group)
1st    John F. Le Feuvre's "Elite Sultan Noblesse 3" (sired SHF Centurion Sultan)
2nd   Paul M. Houze's "Prides Exciting Blandish" (sired by Bridon Excitation)
3rd    Mr & Mrs Mark Smith's "Elite Aimless Lady 224" (sired by SHF Centurion Sultan)
4th    John F. Le Feuvre's "Elite Aimless Lady 223" (sired by Bridon Excitation)
5th    George Hambrook's "Phoenix Governing Margo" (sired by Griffens Governor ET)


"Elite Sultan Nobless 3", winner of the Heifers 12-18 months class


Line-up of the Heifers 12-18 months class

Junior Members - Heifers 12 months old and under 18 months (for the PC Mourant Memorial Trophy)
1st    George Hambrook's "Phoenix Governing Margo" (sired by Griffens Governor ET)


Miss Isabelle Hefford-McCutcheon receives the PC Mourant Memorial Trophy from Maurice Richardson (England)

for the Heifers 12-18 months class (Junior Members)

Heifers 18 months old and under 27 months (Open class))
1st    John F. Le Feuvre's "Elite On Time Colombo" (sired by Lencrest On Time ET)
2nd   John F. Le Feuvre's "Elite On Time Poppy" (sired by Lencrest On Time ET)
3rd    La Ferme Ltd's "Ansom Rev Princess" (sired by Ansom RE Evaluate ET)
 


"Elite On Time Colombo", winner of the Heifers 18-27 months class


Line-up of the Heifers 18-27 months class


Lindsay Fleming receives the winning rosette from Derrick Frigot, for the Heifers 18-27 months class
 

Junior Progeny (Open class) - 3 uncalved daughters of a registered bull
1st    "Lencrest On Time ET" (sired by SHF Centurion Sultan)
2nd    "SHF Centurion Sultan" (sired by Sooner Centurion)


Winning Junior Progeny group sired by Lencrest On Time ET


2nd placed Junior Progeny group sired by SHF Centurion Sultan


Graham de Gruchy (RJA&HS Vice President for Horticulture) presents the JIC Ltd Trophy for the Winning the Junior Progeny group

Junior Members - Heifer Championship
Champion                  Lyndon Huelin's "Cottage Action Ceeper" (sired by Forest Glen Avery Action ET)
 

Advocate Marian Whittaker presents Lyndon Huelin with the Mervia Trophy for winning the Junior Members' Heifer Championship

Junior Members - Showmanship competition (for the Spring Terrace Showmanship Perpetual Salver)
Winner                  Lyndon Huelin


Judge Mike Stiles presents Lyndon Huelin with the Spring Terrace Showmanship Perpetual Salver
 

Open Heifer Championship of the Show
Champion                  John F. Le Feuvre's "Elite On Time Colombo" (sired by Lencrest On Time ET)
Reserve Champion    John F. Le Feuvre's "Elite Sultan Noblesse 3" (sired SHF Centurion Sultan)

Exhibitor Bred Heifer Championship of the Show
Champion                  John F. Le Feuvre's "Elite On Time Colombo" (sired by Lencrest On Time ET)
Reserve Champion    John F. Le Feuvre's "Elite Sultan Noblesse 3" (sired SHF Centurion Sultan)


"Elite On Time Colombo", Heifer Champion & Exhibitor Bred Heifer Champion


Line-up for judging of the Heifer Championship

 

Suzanne & Steve Le Feuvre present the Avonteur Trophy to Lindsay Fleming for the Heifer Championship,
whilst Sir Michael Birt (Bailiff of Jersey) looks on


General Photos from the Show:

 
 



Return to Island Cattle Shows