Island Spring Show 2006
Results


All photos by Suzanne & Steve Le Feuvre

Saturday 27th May (Open In-Milk classes):

Judge: Lyndon Bustard (England)

Heifers in Milk
1st    Paul M Houze's "Noblesses W L Minny" (sired by Golden Sybils Warlord)
2nd   John F. Le Feuvre's "Noblesse Qantas Lady" (sired by Natalies Qantas King)
3rd    La Ferme Ltd's "Ansom W D L Rosa" (sired by Westlands Design Legacy)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Qantas Jill" (sired by Natalies Qantas King)
5th    John F. Le Feuvre's "Itaskas Fillpail Annabel" (sired by La Caroline Kestral)

Best Udder
1st    Paul M Houze's "Noblesses W L Minny" (sired by Golden Sybils Warlord)
2nd   John F. Le Feuvre's "Noblesse Qantas Lady" (sired by Natalies Qantas King)




Noblesses W L Minny, winner of the Heifers in Milk Class


Line-up of the Heifers in Milk Class

Three Year Old Cows
1st    John F. Le Feuvre's "Itaskas Fillpail Aimless" (sired by Aimless Governor ET)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Parkfield Holly*" (sired by Classic Techtronic ET)
3rd    La Ferme Ltd's "Ansom Gigi Bangle" (sired by Ansom Gigolo ET)
4th    Stephen G. Luce's "Cottage Gold Top 3" (sired by Woodlands Winsome Jack)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Pioneer Lady*" (sired by Lynns Premier Lad)

Best Udder
1st    John F. Le Feuvre's "Itaskas Fillpail Aimless" (sired by Aimless Governor ET)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Parkfield Holly*" (sired by Classic Techtronic ET)

Genetic Merit Award
Winner    La Ferme Ltd's "Ansom Gigi Bangle" (sired by Ansom Gigolo ET)


Itaskas Fillpail Aimless, winner of the Three Year Old Cows Class




Line-up of the Three Year Old Cows Class

Junior In-Milk Championship
Champion                  Paul M Houze's "Noblesses W L Minny" (sired by Golden Sybils Warlord)
Reserve Champion    John F. Le Feuvre's "Itaskas Fillpail Aimless" (sired by Aimless Governor ET)


Judge, Lyndon Bustard, presents Paul Houze with the Junior In-Milk Championship Trophy

Best Uddered Junior Cows
Winner     John F. Le Feuvre's "Itaskas Fillpail Aimless" (sired by Aimless Governor ET)
Reserve    Paul M Houze's "Noblesses W L Minny" (sired by Golden Sybils Warlord)

Young Cows
1st    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Kings Rosie*" (sired by Natalies Qantas King)
2nd   John F. Le Feuvre's "Wayward Poppy" (sired by Poppys Wayward Warlock)
3rd    Marcel P. Houze's "Sybils W L Maid" (sired by Golden Sybils Warlord)
4th    John F. Le Feuvre's "Wayward Louise" (sired by Poppys Wayward Warlock)
5th    La Ferme Ltd's "Ansom Sabres Welcome*" (sired by Prides Happy Sabre)

Best Udder
1st    John F. Le Feuvre's "Wayward Louise" (sired by Poppys Wayward Warlock)
2nd   John F. Le Feuvre's "Wayward Poppy" (sired by Poppys Wayward Warlock)

Genetic Merit Award
Winner    La Ferme Ltd's "Ansom Libsybil" (sired by Ansom Libido ET)


Trinity Kings Rosie*, winner of the Young Cows class


Line-up of the Young Cows Class

Mature Cows (over 6 years)
1st    John F. Le Feuvre & Derrick I. Frigot's "Day Dream 267" (sired by Aimless Admiral ET)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Attractions Royal Beauty" (sired by Snowies Royal Attraction ET)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Ordinance*" (sired by Chalet Keeping Flush ET)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Camrose Maisies Zip" (sired by Royal Maisies Royal)
5th    Stephen G. Luce's "Cottage Milkmaid*" (sired by Snowies Royal Herdsman)

Best Udder
1st    John F. Le Feuvre & Derrick I. Frigot's "Day Dream 267" (sired by Aimless Admiral ET)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Ordinance*" (sired by Chalet Keeping Flush ET)

Genetic Merit Award
Winner    Trinity Manor Farm Ltd's "Camrose Maisies Zip" (sired by Royal Maisies Royal)


Day Dream 267, winner of the Mature Cows class


Line-up of the Mature Cows Class

Senior In-Milk Championship
Champion                  Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Kings Rosie*" (sired by Natalies Qantas King)
Reserve Champion    John F. Le Feuvre & Derrick I. Frigot's "Day Dream 267" (sired by Aimless Admiral ET)


Judge, Lyndon Bustard, presents Rob Stevenson with the Senior In-Milk Championship Trophy

Best Uddered Senior Cows
Winner     John F. Le Feuvre's "Wayward Louise" (sired by Poppys Wayward Warlock)
Reserve    John F. Le Feuvre's "Wayward Poppy" (sired by Poppys Wayward Warlock)

Senior Progeny
1st    John F. Le Feuvre's "Poppys Wayward Warlock ET" (sired by Roseland Keeping Wizard)
2nd   Paul M Houze's "Golden Sybils Warlord" (sired by Poppys Wayward Warlock ET)
3rd    Touchwood Jersey's "Natalies Qantas King" (sired by Blanc Pignon Qantas Noel)

Home Bred Group of Three
1st    John F. Le Feuvre
2nd   Trinity Manor Farm Ltd
3rd    Paul M. Houze
4th    La Ferme Ltd


Junior Member In-Milk Championship
Champion                  John James Le Feuvre's "Perry Top Lady" (sired by Perrys Louise Express)


John James Le Feuvre receives the Junior Member In-Milk Championship trophy from judge, Lyndon Bustard

Best Uddered Cow Championship
Champion                  John F. Le Feuvre's "Wayward Louise" (sired by Poppys Wayward Warlock)
Reserve Champion    John F. Le Feuvre's "Wayward Poppy" (sired by Poppys Wayward Warlock)

Supreme Senior Female Championship
Champion                  Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Kings Rosie*" (sired by Natalies Qantas King)
Reserve Champion    Paul M Houze's "Noblesses W L Minny" (sired by Golden Sybils Warlord)

Senior Breeders Championship
Champion                  Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Kings Rosie*" (sired by Natalies Qantas King)
Reserve Champion    Paul M Houze's "Noblesses W L Minny" (sired by Golden Sybils Warlord)


Trinity Kings Rosie*, winner of the Supreme Senior Female Championship & Senior Breeders' Championship


Line-up for the Supreme Senior Female Championship & Senior Breeders' Championship

Photos from the Show
Click on photos to view an enlarged copy
Cattle lines Heifers in Milk Heifers in Milk
Charles Le Cornu John Le Feuvre Paul Houze
Spectators Spectators Spectators
Sponsor - HSBC Sarah Kerley Anne Perchard
Sponsor - Barclays Supreme Champion
presentation
Senior Breeders
Champ presentation

Monday 29th May (Heifer classes):

Judge: Lyndon Bustard (England)

Junior Calves - a class for Junior Members, judged on conformation and handling
1st    Alexander Perchard's "Ansom Keefy Princess" (sired by Chalet Keeping Flush ET)
2nd   Jayson R. Baudains' "La Pepiniere Doe Bear" (sired by La Pepiniere Joyful Donut ET)
3rd    Tammy Le Brocq's "Cottage Blue Bangle" (sired by True Blue of La Retraite)
4th    Rebecca Luce's "Cottage Queen Keeper" (sired by La Caroline Royal Monarch ET)
5th    Victoria Perchard's "Ansom Keefs Bloomer" (sired by Chalet Keeping Flush ET)


Preliminary line-up in the Junior Handler class


Final line-up in the Junior Handler class

Heifers under 12 months (Open class)
1st    Joanne E. Le Feuvre's "Avonteur Starry Spice" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Kings Roni" (sired by Natalies Qantas King)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Lady Sarah" (sired by Classic Double Helix)
4th    Victoria Perchard's "Ansom Olivers Blondie" (sired by Woodlands Oliver)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Bells Chantal" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)


Avonteur Starry Spice


Line-up in the Heifers under 12 months (Open Class)

Junior Members - Heifers under 12 months
1st    Victoria Perchard's "Ansom Olivers Blondie" (sired by Woodlands Oliver)
2nd   Troy David Rees-Davies' "Trinity Christmas Lady" (sired by Snowies Royal Herdsman)
3rd    Alexander Perchard's "Ansom Olivers Daisy" (sired by Woodlands Oliver)
4th    James M. Baudains' "La Pepiniere Ren Jewel" (sired by La Pepiniere Renegade)

Heifers 12 months old and under 18 months (Open class)
1st    Mrs Sarah J. Le Feuvre's "Lassies Festive Flower" (sired by Ceres Standard)
2nd   Mrs Sarah J. Le Feuvre's "Lassies Supreme Sophia" (sired by Designs Royalist)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Keep Caroline" (sired by Blanc Pignon Cologne Linden Qantas)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Bells Beryl" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
5th    Paul M. Houze's "Prides W L Isis 5" (sired by Golden Sybils Warlord)


Line-up in the Heifers 12-18 months (Open Class)

Heifers 18 months old and under 27 months (Open class)
1st    Victoria S. Le Feuvre's "Avonteur Coiffeur Penda" (sired by Camrose Noblesse Finale)
2nd   John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 133" (sired by La Caroline Peregrine ET)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Renegades Beauty" (sired by La Pepiniere Renegade)
4th    Alex Houze's "Snowies Fantastic Ali" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
5th    John F. Le Feuvre's "Typesetters Daisy Belle" (sired by Natalies Typesetter)


Avonteur Coiffeur Penda


Line-up in the Heifers 18-27 months (Open Class)

Junior Members - Heifers 18 months old and under 27 months
1st    John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 133" (sired by La Caroline Peregrine ET)
2nd   Alex Houze's "Snowies Fantastic Ali" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)

Junior Progeny (Open class)
1st    Imagine Jerseys' "Camrose Noblesse Finale" (sired by Camrose Rosebay Sparkler)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Dairy Benedictas Bell Boy" (sired by Snowies Premier Stockman)


Winning Junior Progeny group, closest to camera

Junior Members - Junior Female Championship
Champion                  John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 133" (sired by La Caroline Peregrine ET)
Reserve Champion    Alex Houze's "Snowies Fantastic Ali" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)


Mr Jack Rondel presenting the prizes, and his 'Mervia Trophy' to John James Le Feuvre for the Junior Section Junior Champion

Junior Members - Showmanship competition (for the Spring Terrace Showmanship Perpetual Salver)
Winner                  Alex Houze


Alex Houze is presented with his award by Derrick Frigot, President of the RJA&HS

Junior Female Championship of the Show
Champion                  Victoria S. Le Feuvre's "Avonteur Coiffeur Penda" (sired by Camrose Noblesse Finale)
Reserve Champion    Joanne E. Le Feuvre's "Avonteur Starry Spice" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)

Junior Female Breeders' Championship of the Show
Champion                  Victoria S. Le Feuvre's "Avonteur Coiffeur Penda" (sired by Camrose Noblesse Finale)
Reserve Champion    Joanne E. Le Feuvre's "Avonteur Starry Spice" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)


Junior Female Championship being judged


Vicki Le Feuvre is delighted with her win!! ........ and for beating her sister Jo!!


Is this a first? Two sisters winning a Championship and Reserve Championship over Jersey?



Return to Island Cattle Shows