Island Spring Show 2010
Results


All photos by Suzanne Le Feuvre (except where otherwise mentioned)

Saturday 12th June (Open In-Milk classes):

Judge: Ian Anderson (Australia)

Heifers in Milk
1st    Mrs Sarah J. Le Feuvre's "Lassies Buccaneer Flower" (sired by Blue Bell Buccaneer)
2nd   La Ferme Ltd's "Ansom Duffy Aim High" (sired by Woodlands Duffy)
3rd    Clover Jerseys' "Clover Pu Luong Charleen" (sired by Blue Bell Buccaneer)
4th    Morgan Huelin's "Cottage Mirandas Keeper" (sired by True Blue of La Retraite)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Kings Autumn" (sired by Natalies Qantas King)


Lassies Buccaneer Flower, winner of the Heifers in Milk class (photo by Derrick Frigot)

Line-up of the Heifers in Milk class

Judge Ian Anderson presents John Le Feuvre with the H G Shephard Memorial Trophy for winning the Heifers in Milk class
Best Udder
1st    La Ferme Ltd's "Ansom Duffy Aim High" (sired by Woodlands Duffy)
2nd    Mrs Sarah J. Le Feuvre's "Lassies Buccaneer Flower" (sired by Blue Bell Buccaneer)

Junior Members - Heifers in Milk
1st    Morgan Huelin's "Cottage Mirandas Keeper" (sired by True Blue of La Retraite)
2nd   John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 142" (sired by Prides Oak Winston ET)
3rd    George Hambrook's "Ansom Duffy Rosalind" (sired by Woodlands Duffy)

Three Year Old Cows
1st    Mrs Sarah J. Le Feuvre's "Lassies Cerise Flower" (sired by Ceres Standard)
2nd   John F. Le Feuvre's "Les Augerez Noblesse Star" (sired by Noblesses Proud Lord)
3rd    Miss Sarah Morrison's "Cottage Legacy Cologne" (sired by Westlands Design Legacy)
4th    La Ferme Ltd's "Ansom Claud Sybil" (sired by Roseland Joyful Claud)
5th    Marcel P. Houze's "Olindas Win Missilviane" (sired by Prides Oak Winston ET)


Lassies Cerise Flower, winner of the Three Year Old Cows class (photo by Derrick Frigot)

Line-up of the Three Year Old Cows class

Best Udder
1st    Mrs Sarah J. Le Feuvre's "Lassies Cerise Flower" (sired by Ceres Standard)
2nd   John F. Le Feuvre's "Les Augerez Noblesse Star" (sired by Noblesses Proud Lord)

Genetic Merit Award
Winner     La Ferme Ltd's "Ansom Claud Sybil" (sired by Roseland Joyful Claud)
Reserve    Mrs Sarah J. Le Feuvre's "Lassies Cerise Flower" (sired by Ceres Standard)

Junior Members - Three Year Old Cows
1st    Miss Sarah Morrison's "Cottage Legacy Cologne" (sired by Westlands Design Legacy)


Junior In-Milk Championship
Champion                  Mrs Sarah J. Le Feuvre's "Lassies Buccaneer Flower" (sired by Blue Bell Buccaneer)
Reserve Champion    La Ferme Ltd's "Ansom Duffy Aim High" (sired by Woodlands Duffy)


Line-up for the Junior In -Milk Championship

Judge Ian Anderson presents Frank Poskitt with the RJA&HS Ernest Mathews Perpetual Challenge Cup
for the Junior In-Milk Championship


Junior Best Udder
1st    La Ferme Ltd's "Ansom Duffy Aim High" (sired by Woodlands Duffy)
2nd   Mrs Sarah J. Le Feuvre's "Lassies Buccaneer Flower" (sired by Blue Bell Buccaneer)

Young Cows
1st    Paul M. Houze's "Blandish Marco Silvy" (sired by Prides Isis Marco)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Cologne Anne" (sired by Blanc Pignon Cologne Linden Qantas)
3rd    La Ferme Ltd's "Ansom Olly Sybil" (sired by Woodlands Oliver)
4th    Marcel P. Houze's "Sybils Oliver Milkmaid" (sired by Woodlands Oliver)
5th    Mrs Sarah J. Le Feuvre's "Lassies Rose Flower" (sired by Roseland Keeping Wizard)


Blandish Marco Silvy, winner of the Young Cows class (photo by Derrick Frigot)

Line-up of the Young Cows class

Russell Gammon (Canada) presents Paul Houze with the Second Design Cup for best Young Cow bred by exhibitor

Best Udder
1st    Paul M. Houze's "Blandish Marco Silvy" (sired by Prides Isis Marco)
2nd   Marcel P. Houze's "Sybils Oliver Milkmaid" (sired by Woodlands Oliver)


Genetic Merit Award
Winner    Paul M. Houze's "Blandish Marco Silvy" (sired by Prides Isis Marco)
Reserve    La Ferme Ltd's "Ansom Olly Sybil" (sired by Woodlands Oliver)

Junior Members - Young Cows
1st    Rebecca Luce's "Cottage Queen Keeper" (sired by La Caroline Royal Monarch)
2nd   Alexander Perchard's "Ansom Bossy Russy" (sired by Ansom Boss)

Mature Cows (over 6 years)
1st    John F. Le Feuvre's "Supreme Vedas Mahogany" (sired by Blue Bell Buccaneer)
2nd   John F. Le Feuvre's "Supreme Poppy" (sired by Classic Supreme Perfecta)
3rd    La Ferme Ltd's "Ansom WDL Rosa" (sired by Westlands Design Legacy)
4th    La Ferme Ltd's "Ansom Floral Aimee" (sired by Ansom Florestan)
5th    Trevor H. Barette's "Pallies Ria Maid" (sired by La Pepiniere Bragging Brian)


Supreme Vedas Mahogany, winner of the Mature Cows class (photo by Frank Robinson)

Line-up of the Mature Cows class
<
Peter Ness (Australia) presents Charles Le Cornu with the Marks & Riches Perpetual Silver Cup
for winner of the Mature cows class


Best Udder
1st    John F. Le Feuvre's "Supreme Vedas Mahogany" (sired by Blue Bell Buccaneer)
2nd   La Ferme Ltd's "Ansom WDL Rosa" (sired by Westlands Design Legacy)


Genetic Merit Award
Winner    John F. Le Feuvre's "Supreme Vedas Mahogany" (sired by Blue Bell Buccaneer)
Reserve    La Ferme Ltd's "Ansom Floral Aimee" (sired by Ansom Florestan)

Senior In-Milk Championship
Champion                  Paul M. Houze's "Blandish Marco Silvy" (sired by Prides Isis Marco)
Reserve Champion    John F. Le Feuvre's "Supreme Vedas Mahogany" (sired by Blue Bell Buccaneer)


Line-up for the Senior In -Milk Championship

Judge Ian Anderson presents Paul houze with the Edgar R Mourant Trophy for the Senior In-Milk Championship

Best Uddered Senior Cows
Winner     Paul M. Houze's "Blandish Marco Silvy" (sired by Prides Isis Marco)
Reserve    John F. Le Feuvre's "Supreme Vedas Mahogany" (sired by Blue Bell Buccaneer)

Senior Progeny
1st    John F. Le Feuvre's "Blue Bell Buccaneer" (sired by Natalies Keeping Zenith)


Winning Senior Progeny group of Blue Bell Buccaneer

Toni Keller (Switzerland) presents John Le Feuvre with the Peer Perpetual Challenge Cup for the winning Senior Progeny

Home Bred Group of Three
1st    John F. Le Feuvre
2nd   Paul M. Houze
3rd    La Ferme Ltd


The winning Herd Bred Group in foreground, with 2nd & 3rd placings behind

Junior Members In-Milk Championship
Champion                  Miss Sarah Morrison's "Cottage Legacy Cologne" (sired by Westlands Design Legacy)
Reserve Champion    Morgan Huelin's "Cottage Mirandas Keeper" (sired by True Blue of La Retraite)


Junior Members In-Milk Champion - Cottage Lagacy Cologne (photo by Wikus van der Merwe)

Line-up for the Junior Members In-Milk Championship

Judge Ian Anderson with Sarah Morrison and her Junior Members In-Milk Champion, Cottage Legacy Cologne

Best Uddered Cow Championship
Champion                  Paul M. Houze's "Blandish Marco Silvy" (sired by Prides Isis Marco)
Reserve Champion    John F. Le Feuvre's "Supreme Vedas Mahogany" (sired by Blue Bell Buccaneer)


Best Udder Champion - Blandish Marco Silvy
Supreme Senior Female Championship
Champion                  Paul M. Houze's "Blandish Marco Silvy" (sired by Prides Isis Marco)
Reserve Champion    John F. Le Feuvre's "Supreme Vedas Mahogany" (sired by Blue Bell Buccaneer)


Blandish Marco Silvy - (photo by Derrick Frigot)
Supreme Champion, Senior Breeders' Champion and Best Uddered Champion

Supreme Championship being judged

Winsome Anderson (mother of Judge Ian Anderson) presents Paul Houze with the Supreme Championship rosette & sash

Winsome Anderson (mother of Judge Ian Anderson) presents Paul Houze with the Supreme Championship
and Senior Breeders Championship trophies - The King George The Fifth Cup and The Eagle Challenge Trophy


Senior Breeders Championship
Champion                  Paul M. Houze's "Blandish Marco Silvy" (sired by Prides Isis Marco)
Reserve Champion    John F. Le Feuvre's "Supreme Vedas Mahogany" (sired by Blue Bell Buccaneer)



Production Trophies for the 2009 Milk Recording Year

(The Island Champion Producer awards are based on milk, fat and protein production in the last completed recording year which ended 30th Sept 2009 - while animals must also re-calve within 14 months. The Pioneer Trophy is awarded to owner of the sire the five highest producing daughters satisfying the criteria).

Senior Champion Producer - (The Riley Trophy and The Carson Scales)
Champion                  Sarah J Barette's "Classical Mighty Toots"
                                        7/01     305 days     7890 kgs milk     5.32%BF     420 kgs BF     3.93%Prot     310 kgs Prot     1519.0 points
Reserve Champion    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Design Zip"
                                        4/11     305 days     7573 kgs milk     5.88%BF     445 kgs BF     3.84%Prot     290 kgs Prot     1492.3 points

Junior Champion Producer - (The BOCM Trophy)
Champion                  Trevor H Barette's "Pallies Ria Maid"
                                        3/06     305 days     7848 kgs milk     5.60%BF     439 kgs BF     4.16%Prot     326 kgs Prot     1549.8 points
Reserve Champion    Paul M. Houze's "Prides Oliver Beauty"
                                        3/         305 days     6604 kgs milk     5.03%BF     332 kgs BF     4.00%Prot     264 kgs Prot     1256.4 points

The Pioneer Trophy
Winner        Marcel P. Houze's "Golden Sybils Warlord" - 6299.4 points
Reserve       Richard J. Baudains' "Richlie Felix Fantastic ET" - 6133.4 points

Junior Members' Champion Producer - (The Perpetual P.L. Baudains Memorial Trophy)
Champion                  Charles J. Quenault's "Classic Hitech Cute Charleen"
                                                    305 days     6867 kgs milk     5.47%BF     376 kgs BF     4.62%Prot     317 kgs Prot     1379.7 points
Reserve Champion    John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 118"
                                                    305 days     5401 kgs milk     5.10%BF     275 kgs BF     3.85%Prot     208 kgs Prot     1023.1 points


Sunday 13th June (Heifer classes):

Judge: Ian Anderson (Australia)

Junior Calves born on or after 1st Dec 2009 - a class for younger Junior Members, judged on conformation and handling
1st    Victoria Perchard with "Ansom DR Iatola Wizsybil" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola)
2nd   Emily Huelin with "Cottage Bluebell Keeper" (sired by Bluebell Bigtime)
3rd    Tammy Le Brocq with "Cottage Blue Bell Linen" (sired by Blue Bell Bigtime)
4th    Lyndon Huelin with "Cottage Showtime D Daydream" (sired by Gabys Hallmark Showtime)


Junior Calves Class A being judged

Victoria Perchard receives her 1st prize rosette from Judge Ian Anderson

Junior Calves born 1st June 2009 to 30th Nov 2009 - a class for younger Junior Members, judged on conformation and handling
1st    Morgan Huelin with "Phoenix Superactive Margo" (sired by Forest Glen Avery Action ET)
2nd   Victoria Perchard with "Ansom VP Iatola Well Done" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola)


Junior Calves Class B being judged

Overall Winner of the Junior Calves Handler class
Winner                  Morgan Huelin with "Phoenix Superactive Margo" (sired by Forest Glen Avery Action ET)


Judge Ian Anderson presents Morgan Huelin with the Islands' Insurance Trophy for being the best Junior Calves Handler

Heifers under 12 months (Open class) - 20 heifers shown
1st    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Big Show Sandy" (sired by RJF Big Show)
2nd   Imagine Jerseys' "Imagine Sultan Daisy" (sired by SHF Centurion Sultan)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Excitation Climax ET" (sired by Bridon Excitation)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Remake Daisy 2" (sired by Rock Ella Remake ET)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Remake Advance" (sired by Rock Ella Remake ET)


Trinity Big Show Sandy, winner of the Heifers under 12 months class (photo by Wikus van der Merwe)

Line-up of the Heifers under 12 months class. The first 10 places were taken by heifers sired by imported Jersey genetics

Steve Le Feuvre receives the 1st prize ribbon from Valerie Ridgway, wife of the Lieutenant Governor of Jersey

Junior Members - Heifers under 12 months
1st    George Hambrook's "Phoenix Superactive Margo" (sired by Forest Glen Avery Action ET)
2nd   Rebecca Houze's "Gene Countess 80" (sired by Lester Sambo)
3rd    Victoria Perchard's "Ansom VP Iatola Well Done" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola)
4th    Alexander Perchard's "Ansom Ringmaster Princess" (sired by Family Hill Ringmaster)

Heifers 12 months old and under 18 months (Open class) - 12 heifers shown
1st    John F. Le Feuvre's "Elite Aimless Lady 199" (sired Aimless Governor ET)
2nd   Marcel P. Houze's "Prides Kestral Alice" (sired by La Caroline Kestral)
3rd    Marcel P. Houze's "Prides Oliver Alicia 2" (sired by Woodlands Oliver)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Fantastic Phoenixia" (sired by Trinity Manor Observers Jamie)
5th    Sarah J. Barette's "Homes Renie Lou" (sired by La Pepiniere Renie Henry)


Elite Aimless Lady 199, winner of the Heifers 12-18 months class (photo by Derrick Frigot)

Line-up of the Heifers 12-18 months class

Frank Poskitt receives the 1st prize ribbon from Derrick Frigot

Junior Members - Heifers 12 months old and under 18 months
1st    Rebecca Houze's "Gene Countess 78" (sired by Woodlands Oliver)
2nd   Victoria Perchard's "Ansom Griff Princess" (sired by Prides Isis Griff)
3rd    Alexander Perchard's "Ansom Winston Samsybil" (sired by Prides Oak Winston ET)

Heifers 18 months old and under 27 months (Open class) - 8 heifers shown
1st    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Bells Peggy" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
2nd   John F. Le Feuvre's "Elite Aimless Lady 192" (sired by Aimless Astronaut ET)
3rd    Trevor H. Barette's "Homes Kings Survey" (sired by Natalies Qantas King)
4th    Trevor H. Barette's "Sarah Countess Poppie" (sired by Woodlands Pop)
5th    Trevor H. Barette's "Homes Isis Blackie" (sired by Prides Isis Rex)


Trinity Manor Bells Peggy, winner of the Heifers under 18-27 months class (photo by Wikus van der Merwe)

Judging in process - Heifers 18-27 months class

Line-up of the Heifers 18-27 months class

Rob Stevenson receives the 1st prize ribbon from Rolly Bateman (Canada)
Junior Members - Heifers 18 months old and under 27 months
1st    Tammy Le Brocq's "Noble Natalies Amethyst" (sired by Cottage Royal Noblesse)

Junior Progeny (Open class) - 3 uncalved daughters of a registered bull
1st    "SHF Centurion Sultan" (sired by Sooner Centurion)
2nd    "Rock Ella Remake ET" (sired by Curtsey King James ET)


Winning Junior Progeny group of SHF Centurion Sultan

2nd place Junior Progeny group of Rock Ella Remake ET

Jane Copple receives the JIC Ltd Trophy from judge Ian Anderson, for the Winning Junior Progeny group of SHF Centurion Sultan

Junior Members - Heifer Championship
Champion                  Rebecca Houze's "Gene Countess 78" (sired by Woodlands Oliver)
Reserve Champion    Victoria Perchard's "Ansom DR Iatola Wizsybil" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola)


Gene Countess 78 - Junior Members' Heifer Champion

Junior Members' Heifer Championship judging in process

Russell Gammon (Canada) presents Rebecca Houze with the Mervia Trophy for winning the Junior Members' Heifer Championship

Junior Members - Showmanship competition (for the Spring Terrace Showmanship Perpetual Salver)
Winner                  Alexander M. Houze


Russell Gammon (Canada) addresses Junior Members before announcing the results of
the Junior Members' Showmanship competition


Russell Gammon (Canada) presents Alexander Houze with the Spring Terrace Showmanship Perpetual Salver
& halter for winning the Junior Members' Showmanship competition


Open Heifer Championship of the Show
Champion                  Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Big Show Sandy" (sired by RJF Big Show)
Reserve Champion    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Bells Peggy" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)

Exhibitor Bred Heifer Championship of the Show
Champion                  Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Big Show Sandy" (sired by RJF Big Show)
Reserve Champion    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Bells Peggy" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)


Trinity Big Show Sandy, Open Heifer Champion & Exhibitor Bred Heifer Champion (photo by Wikus van der Merwe)

Judging of the Open Heifer Championship

Judge Ian Anderson chooses his Open Heifer Champion, Trinity Big Show Sandy

John Hidrio (RJA & HS Vice President) presents with the Bellefaire Bowl and the RJA&HS Samares Manor Challenge Cup
to Steve Le Feuvre (RJA & HS President) who showed the Open Heifer Champion throughout the day



Return to Island Cattle Shows