2006 Autumn Cattle Show
& Supercow Competition
Results

Photos by Suzanne Le Feuvre



Saturday 7th October 2006 (Open In-Milk classes):

Judge - Charles Reader (England)

Heifers in Milk
1st    John F Le Feuvre's "Silver Standard" (sired by Ceres Standard)
2nd   John F Le Feuvre's "Silver Solo" (sired by Sorel Solo)
3rd    Paul M Houze's "Prides WL Sadie 4" (sired by Golden Sybils Warlord)
4th    Leslie C Quenault's "Laugee Brian Maria*" (sired by La Pepiniere Bragging Brian ET)
5th    John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 130" (sired by La Caroline Royal Monarch ET)
    Best Udder
    1st    John F Le Feuvre's "Silver Standard" (sired by Ceres Standard)
    2nd   John F Le Feuvre's "Silver Solo" (sired by Sorel Solo)

Line-up of the Heifers in Milk Class

Junior Members - Heifers in Milk
1st    John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 130" (sired by La Caroline Royal Monarch ET)

Three Year Old Cows
1st    John F Le Feuvre's "Christmas Georgina" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Fantastic May" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
3rd    Paul M Houze's "Blandish WL Wonder" (sired by Golden Sybils Warlord)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "La Marinel Gaby*" (sired by Classic Techtronic ET)
5th    Charles J Quenault's "Classic Hitech Cute Charleen*" (sired by Classic Techtronic ET)

    Best Udder
    1st    John F Le Feuvre's "Christmas Georgina" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
    2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Fantastic May" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)

    Genetic Merit Award
    Winner    Charles J Quenault's "Classic Hitech Cute Charleen*" (sired by Classic Techtronic ET)
    Reserve   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Parkfield Holly*" (sired by Classic Techtronic ET)

Line-up of the Three Year Old Cows Class

Junior Members - Three Year Old Cows
1st    Charles J Quenault's "Classic Hitech Cute Charleen*" (sired by Classic Techtronic ET)
2nd   John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 126" (sired by Aimless Admiral ET)
3rd    Jamie Stevenson's "Wentwood Times Samantha" (sired by Woodlands Oliver)

Junior In-Milk Championship
Champion                  John F Le Feuvre's "Christmas Georgina" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
Reserve Champion    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Fantastic May" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)

Junior Best Uddered Championship
Winner     John F Le Feuvre's "Christmas Georgina" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
Reserve    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Fantastic May" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)


Line-up of the Junior In-Milk Championship - Champion (right), Reserve Champion (left)

Young Cows
1st    Marcel P. Houze's "Ladys Little WL Willa" (sired by Golden Sybils Warlord)
2nd   La Ferme Ltd's "Ansom Vincents Nocturne" (sired by Ansom Sybil Vincent)
3rd    John F. Le Feuvre's "Buccaneers Poppy*" (sired by Blue Bell Buccaneer)
4th    Richard J Leith's "Chalet Forest Times" (sired by Roseland Nimrod Forester)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Royal Roni*" (sired by Camrose Lupin Black Knight)

    Best Udder
    1st    Marcel P. Houze's "Ladys Little WL Willa" (sired by Golden Sybils Warlord)
    2nd   La Ferme Ltd's "Ansom Vincents Nocturne" (sired by Ansom Sybil Vincent)

    Genetic Merit Award
    Winner    Charles J Quenault's "Classic Excel Goldie Grace" (sired by Classic Excalibur)
    Reserve   La Ferme Ltd's "Ansom Fantastic Bangle" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)

Line-up of the Young Cows Class

Junior Members - Young Cows
1st    Charles J Quenault's "Classic Excel Goldie Grace" (sired by Classic Excalibur)

Mature Cows (over 6 years)
1st    Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Royal Legacy" (sired by Westlands Design Legacy)
2nd   Richard J Leith's "Chalet Qantas Gail*" (sired by Natalies Qantas King)
3rd    La Ferme Ltd's "Ansom Olivers Enigma*" (sired by Woodlands Oliver)
4th    Rebecca A Houze's "Snowies Hope and Glory" (sired by Sorel Beurre Rance)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "You'll Do Star Rose" (sired by You'll Do Gamboge ET)

    Best Udder
    1st    Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Royal Legacy" (sired by Westlands Design Legacy)
    2nd   La Ferme Ltd's "Ansom Olivers Enigma*" (sired by Woodlands Oliver)

    Genetic Merit Award
    Winner    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Fantastic Polly*" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
    Reserve   La Ferme Ltd's "Ansom Olivers Enigma*" (sired by Woodlands Oliver)

Lassies Royal Legacy


Line-up of the Mature Cows Class

Junior Members - Mature Cows
1st    Rebecca A Houze's "Snowies Hope and Glory" (sired by Sorel Beurre Rance)

Senior In-Milk Championship
Champion                  Marcel P. Houze's "Ladys Little WL Willa" (sired by Golden Sybils Warlord)
Reserve Champion    Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Royal Legacy" (sired by Westlands Design Legacy)

Senior Best Uddered Championship
Winner     Marcel P. Houze's "Ladys Little WL Willa" (sired by Golden Sybils Warlord)
Reserve    Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Royal Legacy" (sired by Westlands Design Legacy)


Line-up of the Senior In-Milk Championship

Caddey Cup Competition (cows achieving 6% buttefat in any lactation)
1st    La Ferme Ltd's "Ansom NKZ Majestic" (sired by Natalies Keeping Zenith)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Flushs Lizette" (sired by Camrose Rosebay Sparkler)


Anne Perchard with "Ansom NKZ Majestic", winner of the Caddey Cup

Senior Progeny
1st    Paul M Houze's "Golden Sybils Warlord" (sired by Poppys Wayward Warlock ET)
2nd   Richard J Baudains' "Richlie Felix Fantastic ET" (sired by Roseland Premier Felix ET)
3rd    Classic Herd Ltd's "Classic Techtronic ET" (sired by Classic Brilliant Brag)


Winning Senior Progeny Group

Home Bred Group of Three
1st    John F. Le Feuvre
2nd   M.P. & P.M. Houze
3rd    La Ferme Ltd.
4th    Trinity Manor Farm Ltd.


Trinity Manor Farm Ltd's Group - they took 4th place in the Home Bred Group of Three

Best Uddered Cow Championship
Champion                  Marcel P. Houze's "Ladys Little WL Willa" (sired by Golden Sybils Warlord)
Reserve Champion    Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Royal Legacy" (sired by Westlands Design Legacy)

Supreme Senior Female Championship
Champion                  Marcel P. Houze's "Ladys Little WL Willa" (sired by Golden Sybils Warlord)
Reserve Champion    Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Royal Legacy" (sired by Westlands Design Legacy)

Senior Breeders Championship
Champion                  Marcel P. Houze's "Ladys Little WL Willa" (sired by Golden Sybils Warlord)
Reserve Champion    Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Royal Legacy" (sired by Westlands Design Legacy)


"Ladys Little WL Willa" - Supreme Senior Female Champion

Paul Houze with judge Charles Reader and the Supreme Champion

Junior Members - Senior Female Championship
Champion                  Charles J Quenault's "Classic Hitech Cute Charleen*" (sired by Classic Techtronic ET)
Reserve Champion    John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 126" (sired by Aimless Admiral ET)


Judging of the Junior Section Senior Female Championship


Chas Quenault is presented with the Championship trophies, rosettes and sash by judge, Charles Reader

2006 Supercow Competition
Supercow                  Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Kings Rosie*" (sired by Natalies Qantas King)
Reserve Supercow    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Fantastic Polly*" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)


Trinity Kings Rosie - Ex94     winner of 2006 Supercow
Her 2006 qualifying lactation: 5/01   305 days   9794 kgs milk   5.38% BF   527 kgs BF   3.70% Prot   362 kgs Prot



Trinity Fantastic Polly - Ex90     2006 Reserve Supercow
Her 2006 qualifying lactation: 4/10   305 days   7327 kgs milk   5.07% BF   371 kgs BF   3.70% Prot   271 kgs Prot


2006 Supercow Competition
Judges: Charles Reader (England), Bill Luff (Guernsey), Frank Poskitt (England), Richard Waters (Jersey) & Marjorie Gill (England)

Production points - Senior Cows (0ver 5 years at the start of qualifying lactation)
50.00 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Kings Rosie*" (sired by Natalies Qantas King)
                        9794 kgs milk    889 kgs BF+P    PI=150
32.30 points    La Ferme Ltd's "Ansom NKZ Majestic" (sired by Natalies Keeping Zenith)
                        6329 kgs milk    642 kgs BF+P    PI=142
31.65 points    Rebecca A Houze's "Snowies Hope and Glory" (sired by Sorel Beurre Rance)
                        6623 kgs milk    642 kgs BF+P    PI=136
31.63 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Fantastic Polly*" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
                        7322 kgs milk    642 kgs BF+P    PI=129
20.20 points    La Ferme Ltd's "Ansom Olivers Enigma*" (sired by Woodlands Oliver)
                        6161 kgs milk    494 kgs BF+P    PI=102

Production points - Junior Cows (5 years or under at the start of qualifying lactation)
30.61 points    Charles J Quenault's "Classic Excel Goldie Grace" (sired by Classic Excalibur)
                        6468 kgs milk    663 kgs BF+P    PI=131
24.12 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Royal Roni*" (sired by Natalies Qantas King)
                        5674 kgs milk    541 kgs BF+P    PI=122
23.92 points    La Ferme Ltd's "Ansom Vincents Nocturne" (sired by Ansom Sybil Vincent)
                        5348 kgs milk    521 kgs BF+P    PI=127
23.30 points    La Ferme Ltd's "Ansom Fantastic Bangle" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
                        5714 kgs milk    499 kgs BF+P    PI=122
20.68 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Premier Violet" (sired by Lynns Premier Lad)
                        5386 kgs milk    478 kgs BF+P    PI=114
19.26 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Le Marinel Gaby*" (sired by Classic Techtronic ET)
                        5037 kgs milk    469 kgs BF+P    PI=111

Inspection points
45
points    La Ferme Ltd's "Ansom Vincents Nocturne" (sired by Ansom Sybil Vincent)
41
points   La Ferme Ltd's "Ansom Olivers Enigma*" (sired by Woodlands Oliver)
40
points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Kings Rosie*" (sired by Natalies Qantas King)
40
points    Trinity Manor Farm Ltd's "Le Marinel Gaby*" (sired by Classic Techtronic ET)
38
points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Fantastic Polly*" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
37
points    Rebecca A Houze's "Snowies Hope and Glory" (sired by Sorel Beurre Rance)
37
points    La Ferme Ltd's "Ansom Fantastic Bangle" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
37
points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Royal Roni*" (sired by Natalies Qantas King)
33
points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Premier Violet" (sired by Lynns Premier Lad)
31
points    Charles J Quenault's "Classic Excel Goldie Grace" (sired by Classic Excalibur)
25
points    La Ferme Ltd's "Ansom NKZ Majestic" (sired by Natalies Keeping Zenith)

2006 Supercow - overall results
1st - 90.00
points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Kings Rosie*" (sired by Natalies Qantas King)
2nd- 69.63
points   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Fantastic Polly*" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
3rd - 68.92
points    La Ferme Ltd's "Ansom Vincents Nocturne" (sired by Ansom Sybil Vincent)
4th - 68.65
points    Rebecca A Houze's "Snowies Hope and Glory" (sired by Sorel Beurre Rance)
5th - 61.61
points    Charles J Quenault's "Classic Excel Goldie Grace" (sired by Classic Excalibur)
6th - 61.20
points    La Ferme Ltd's "Ansom Olivers Enigma*" (sired by Woodlands Oliver)
7th - 61.12
points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Royal Roni*" (sired by Natalies Qantas King)
8th - 60.30
points    La Ferme Ltd's "Ansom Fantastic Bangle" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
9th - 59.26
points    Trinity Manor Farm Ltd's "Le Marinel Gaby*" (sired by Classic Techtronic ET)
10th- 57.30
points    La Ferme Ltd's "Ansom NKZ Majestic" (sired by Natalies Keeping Zenith)
11th- 53.68
points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Premier Violet" (sired by Lynns Premier Lad)

Photos from the Show
Click on photos to view an enlarged copy
Supercow judging Supercow judging Supercow judging
Supercow presentation Supercow presentation Supercow presentation
Anne Perchard Lieutenant Governor Lieutenant Governor
Jane Copple & Jo Le Feuvre Jo Le Feuvre Waiting


Sunday 8th October 2006 (Heifer classes):

Judge: Charles Reader (England)

Junior Calves - led by younger Junior Members & judged on conformation and handling
1st    Alexander Perchard with "Ansom Keefy Linden" (sired by Chalet Keeping Flush ET)
2nd   Victoria Perchard with "Ansom Keefs Bloomer" (sired by Chalet Keeping Flush ET)
3rd    Emily Woodall with "Chalet Lester Snowflake" (sired by Chalet Louises Lester)
4th    Oliver Woodall with "Chalet Lester Fledgling" (sired by Chalet Louises Lester)
5th    Hamish Morrison with "Cottage Proud Natalie" (sired by Noblesses Proud Lord)


Judging of the Junior Calves/Handling class

Line-up in the Junior Calves/Handling class - the winner was Alexander Perchard (closest to camera)

Heifers under 12 months (Open class)
1st    John F. Le Feuvre's "Buccaneer Birthday Poppy" (sired by Blue Bell Buccaneer)
2nd   The "Natalie" Syndicate's "Natalies Buccaneer Girl" (sired by Blue Bell Buccaneer)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Bonnys Ixia" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Bells Chantal" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
5th    La Ferme Ltd's "Ansom Keefy Linden" (sired by Chalet Keeping Flush ET)


Line-up of the Heifers under 12 months class

Junior Members - Heifers under 12 months
1st    Tammy Le Brocq's "Noble Natalies Hermione" (sired by Cottage Magician)


Heifers 12 months old and under 18 months (Open class)
1st    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Silver Lupin" (sired by Camrose Silver Knight)
2nd   John F. Le Feuvre's "Dougies Poppy" (sired by Daisy Belles Dougie)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Kings Roni" (sired by Natalies Qantas King)
4th    James M. Baudains' "La Pepiniere Ren Jewel" (sired by La Pepiniere Renegade)
5th    Joanne E. Le Feuvre's "Avonteur Starry Spice" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)


Line-up of the Heifers 12 months old and under 18 months class
Junior Members - Heifers 12 months old and under 18 months
1st    James M. Baudains' "La Pepiniere Ren Jewel" (sired by La Pepiniere Renegade)
2nd   Alexander Perchard's "Ansom Olivers Daisy" (sired by Woodlands Oliver)

Heifers 18 months old and under 27 months (Open class)
1st    Mrs Sarah J. Le Feuvre's "Lassies Festive Flower" (sired by Ceres Standard)
2nd   Paul M. Houze's "Snowies Fantastic Ada" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Design Lupin" (sired by Trinity Emmanual Augustus)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Snowies Polly" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
5th    Jacey A. Copple's "Freedom Whenever Victoria" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)


Line-up of the Heifers 18 months old and under 27 months class

Junior Members - Heifers 18 months old and under 27 months
1st    John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 133" (sired by La Caroline Peregrine ET)
2nd   Charles W. Perchard's "Ansom Impact Princess" (sired by Classic Impact)

Junior Progeny (Open class)
1st    John F. Le Feuvre's "Blue Bell Buccaneer"
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Dairy Benedictas Bell Boy" (sired by Snowies Premier Stockman)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Dairy Benedictas Bell Boy" (sired by Snowies Premier Stockman)
4th    Stephen G. Luce's "True Blue of La Retraite"


2nd prize group - one of two progenys of Trinity Manor Farm Ltd's "Dairy Benedictas Bell Boy"

Junior Members - Junior Female Championship
Champion                  James M. Baudains' "La Pepiniere Ren Jewel" (sired by La Pepiniere Renegade)
Reserve Champion    Alexander Perchard with "Ansom Keefy Linden" (sired by Chalet Keeping Flush ET)

Junior Members - Showmanship competition (for the JISEX Showmanship Trophy)
Winner                  Alexander Perchard
Special Mention    Tammy Le Brocq

Junior Members Fancy Dress Class (sponsored by Paperclix)
1st    Alex Houze
2nd   Sarah & Hamish Morrison
3rd    Tammy Le Brocq
4th    Rebecca Luce


Junior Female Championship of the Show
Champion                  Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Silver Lupin" (sired by Camrose Silver Knight)
Reserve Champion    Mrs Sarah J. Le Feuvre's "Lassies Festive Flower" (sired by Ceres Standard)

Junior Female Breeders' Championship of the Show
Champion                  Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Silver Lupin" (sired by Camrose Silver Knight)
Reserve Champion    Mrs Sarah J. Le Feuvre's "Lassies Festive Flower" (sired by Ceres Standard)


"Trinity Silver Lupin" - Junior Female Champion of the Show


Line-up for the Junior Female Championship


Rob Stevenson in deep concentration whilst showing his Junior Champion, "Trinity Silver Lupin"

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

The Exhibitors Perpetual Championship Cup (for the most successful exhibitor at cattle shows during 2006)
Winner                  Trinity Manor Farm Ltd.
Reserve                  John F. Le Feuvre


Derrick Frigot (RJA&HS President) presents Trinity Manor Farm Manager, Rob Stevenson, with the Exhibitors Championship cup
The JISEX Ltd Premier Sires Championship Cup (for the most successful sire of daughters at cattle shows during 2006)
Winner                  Paul M. Houze's "Golden Sybils Warlord"


Derrick Frigot (RJA&HS President) presents Paul Houze with the JISEX Ltd Premier Sires Championship Cup

The Carol Ann De Gruchy Memorial Trophy (for the most successful Junior Member exhibitor at cattle shows during 2006)
Winner                  John James Le Feuvre



Return to Island Cattle Shows