2007 Autumn Cattle Show
& Supercow Competition
Results

Photos by Suzanne Le Feuvre
(except where credited otherwise)



Saturday 13th October 2007 (Open In-Milk classes):

Judge - Steven Bland (England)

Heifers in Milk
1st    Sarah J Barette's "La Fontaine Camilla*" (sired by Natalies Jetsetter)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Bells Ixia" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Christmas Rose" (sired by Ansom Boss)
4th    La Ferme Ltd's "Ansom Olivers Rule" (sired by Woodlands Oliver)
5th    Trevor H Barette's "Homes Invincible Jet*" (sired by Natalies Jetsetter)
    Best Udder
    1st    Sarah J Barette's "La Fontaine Camilla*" (sired by Natalies Jetsetter)
    2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Christmas Rose" (sired by Ansom Boss)

Line-up of the Heifers in Milk Class


"La Fontaine Camilla"   -   1st prize Heifers in Milk (Photo by Lucinda Morgan)
Three Year Old Cows
1st    Trevor H Barette's "Alices Geni Margarethe*" (sired by Woodlands Le Prince De Margarethe)
2nd   John F Le Feuvre's "Noblesse Qantas Lady" (sired by Natalies Qantas King)
3rd    Victoria S Le Feuvre's "Avonteur Coiffeur Penda" (sired by Camrose Noblesse Finale)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Tiptop Claribelle*" (sired by Chalet Tiptop Times)

    Best Udder
    1st    Trevor H Barette's "Alices Geni Margarethe*" (sired by Woodlands Le Prince De Margarethe)
    2nd   John F Le Feuvre's "Noblesse Qantas Lady" (sired by Natalies Qantas King)

    Genetic Merit Award
    Winner    Trevor H Barette's "Alices Geni Margarethe*" (sired by Woodlands Le Prince De Margarethe)
    Reserve   Victoria S Le Feuvre's "Avonteur Coiffeur Penda" (sired by Camrose Noblesse Finale)

Line-up of the Three Year Old Cows class


"Alices Geni Margarethe"   -   1st prize Three Year Old Cows (Photo by Lucinda Morgan)
Junior In-Milk Championship
Champion                  Trevor H Barette's "Alices Geni Margarethe*" (sired by Woodlands Le Prince De Margarethe)
Reserve Champion    Sarah J Barette's "La Fontaine Camilla*" (sired by Natalies Jetsetter)


Line-up for the Junior In-Milk Championship
Junior Best Uddered Championship
Winner     Trevor H Barette's "Alices Geni Margarethe*" (sired by Woodlands Le Prince De Margarethe)
Reserve    John F Le Feuvre's "Noblesse Qantas Lady" (sired by Natalies Qantas King)


Line-up for the Junior Best Uddered Championship
Young Cows
1st    La Ferme Ltd's "Ansom Vincents Nocturne" (sired by Ansom Sybil Vincent)
2nd   John F Le Feuvre's "Buccaneers Poppy*" (sired by Blue Bell Buccaneer)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Fantastic May" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "La Marinel Gaby*" (sired by Classic Techtronic ET)
5th    John F Le Feuvre's "Supreme Poppy" (sired by Classic Supreme Perfecta)
    Best Udder
    1st    La Ferme Ltd's "Ansom Vincents Nocturne" (sired by Ansom Sybil Vincent)
    2nd   John F Le Feuvre's "Buccaneers Poppy*" (sired by Blue Bell Buccaneer)

    Genetic Merit Award
    Winner    La Ferme Ltd's "Ansom Fantastic Bangle" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
    Reserve   La Ferme Ltd's "Ansom Vincents Nocturne" (sired by Ansom Sybil Vincent)

Line-up of the Young Cows class

"Ansom Vincents Nocturne"   -   1st prize Young Cows     (Photo by Lucinda Morgan)
Junior Members - Young Cows
1st    Alexander Perchard's "Ansom Legacy Cath" (sired by Westlands Design Legacy)

Mature Cows (over 6 years)
1st    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Magnet Selina*" (sired by Ansom Magnet)
2nd   La Ferme Ltd's "Ansom Libsybil" (sired by Ansom Libido ET)
3rd    John F Le Feuvre & Derrick I Frigot's "Day Dream 267" (sired by Aimless Admiral ET)
4th    La Ferme Ltd's "Ansom Lido Countess" (sired by Ansom Libido ET)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Emmanual Adele*" (sired by La Pepiniere Emmanual)

    Best Udder
    1st    La Ferme Ltd's "Ansom Libsybil" (sired by Ansom Libido ET)
    2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Magnet Selina*" (sired by Ansom Magnet)

    Genetic Merit Award
    Winner    La Ferme Ltd's "Ansom Libsybil" (sired by Ansom Libido ET)
    Reserve   John F Le Feuvre's "Premier Blue Bell" (sired by Roseland Premier Felix ET)

Line-up of the Mature Cows class

"Trinity Magnet Selina - Ex90"   -   1st prize Mature Cows     (Photo by Lucinda Morgan)

Senior In-Milk Championship
Champion                  La Ferme Ltd's "Ansom Vincents Nocturne" (sired by Ansom Sybil Vincent)
Reserve Champion    John F Le Feuvre's "Buccaneers Poppy*" (sired by Blue Bell Buccaneer)


Line-up for the Senior In-Milk Championship
Senior Best Uddered Championship
Winner     La Ferme Ltd's "Ansom Libsybil" (sired by Ansom Libido ET)
Reserve    La Ferme Ltd's "Ansom Vincents Nocturne" (sired by Ansom Sybil Vincent)

Caddey Cup Competition (cows achieving 6% buttefat in any lactation)
Winner    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Emmanual Adele*" (sired by La Pepiniere Emmanual)
Reserve   La Ferme Ltd's "Ansom Libsybil" (sired by Ansom Libido ET))

Senior Progeny (Pairs)
1st    La Ferme Ltd's "Ansom Libido ET"
2nd   Richard J Baudains' "La Pepiniere Emmanual"

Winning Senior Progeny pair

2nd prize Senior Progeny pair
Home Bred Group of Three
1st    John F. Le Feuvre
2nd   Trinity Manor Farm Ltd.
3rd    La Ferme Ltd.


Winning Home Bred group

2nd place Home Bred group

3rd place Home Bred group
Best Uddered Cow Championship
Champion                  Trevor H Barette's "Alices Geni Margarethe*" (sired by Woodlands Le Prince De Margarethe)
Reserve Champion    La Ferme Ltd's "Ansom Libsybil" (sired by Ansom Libido ET)

Supreme Senior Female Championship
Champion                  Trevor H Barette's "Alices Geni Margarethe*" (sired by Woodlands Le Prince De Margarethe)
Reserve Champion    Sarah J Barette's "La Fontaine Camilla*" (sired by Natalies Jetsetter)

Senior Breeders Championship
Champion                  Trevor H Barette's "Alices Geni Margarethe*" (sired by Woodlands Le Prince De Margarethe)
Reserve Champion    La Ferme Ltd's "Ansom Vincents Nocturne" (sired by Ansom Sybil Vincent)


Line-up for the Supreme Championship

The Supreme Champion (right) and Reserve Champion (left)


"Alices Geni Margarethe"   -   1st prize Three Year Old Cows & Supreme Champion (Photo by Lucinda Morgan)
Junior Members - Senior Female Championship
Champion                  Alexander Perchard's "Ansom Legacy Cath" (sired by Westlands Design Legacy)


"Ansom Legacy Cath" - Senior Female Champion of the Junior Members Show

Alexander Perchard receives his trophies from judge Steven Bland


2007 Supercow Competition
Judges: Steven Bland (England), Ben Nottage (England), Frank Poskitt (England), Paul Houze (Jersey) & Winston Le Brun (Jersey)

Supercow 2007                  Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Kings Rosie*" (sired by Natalies Qantas King)
Reserve Supercow 2007    Trinity Manor Farm Ltd's "MGS Climax 2 ET" (sired by Munifordias Gamboge)

Production points - Senior Cows (0ver 5 years at the start of qualifying lactation)
50.00 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Kings Rosie*" (sired by Natalies Qantas King)
47.90 points
    Trinity Manor Farm Ltd's "MGS Climax 2 ET" (sired by Munifordias Gamboge)
25.48 points
    La Ferme Ltd's "Ansom Vincents Nocturne" (sired by Ansom Sybil Vincent)
24.57 points
    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Magnet Selina*" (sired by Ansom Magnet)

Production points - Junior Cows (5 years or under at the start of qualifying lactation)
35.07 points    La Ferme Ltd's "Ansom Fantastic Bangle" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
28.38 points
    Trinity Manor Farm Ltd's "Le Marinel Gaby*" (sired by Classic Techtronic ET)
20.18 points
    Trevor H Barette's "Home Farm Genante Tess*" (sired by Classic Techtronic ET)

Inspection points
46 points    La Ferme Ltd's "Ansom Vincents Nocturne" (sired by Ansom Sybil Vincent)
38 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Kings Rosie*" (sired by Natalies Qantas King)
37 points    Trinity Manor Farm Ltd's "MGS Climax 2 ET" (sired by Munifordias Gamboge)
37 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Magnet Selina*" (sired by Ansom Magnet)
36 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Le Marinel Gaby*" (sired by Classic Techtronic ET)
33 points    La Ferme Ltd's "Ansom Fantastic Bangle" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
26 points    Trevor H Barette's "Home Farm Genante Tess*" (sired by Classic Techtronic ET)

2007 Supercow - overall results
1st - 88.00 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Kings Rosie*" (sired by Natalies Qantas King)
2nd- 84.90 points    Trinity Manor Farm Ltd's "MGS Climax 2 ET" (sired by Munifordias Gamboge)
3rd - 71.48 points    La Ferme Ltd's "Ansom Vincents Nocturne" (sired by Ansom Sybil Vincent)
4th - 68.07 points    La Ferme Ltd's "Ansom Fantastic Bangle" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
5th - 64.38 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Le Marinel Gaby*" (sired by Classic Techtronic ET)
6th - 61.57 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Magnet Selina*" (sired by Ansom Magnet)
7th - 46.18 points    Trevor H Barette's "Home Farm Genante Tess*" (sired by Classic Techtronic ET)


Judging of the Supercow competition taking place

Judging of the Supercow competition taking place

2007 Supercow is announced - winner on the left, with the runner-up on the right

The Bailiff of Jersey, Sir Phillip Bailhache (right) present Rob Stevenson with the Supercow trophy

Newly crowned 2007 Supercow - "Trinity Kings Rosie"

"Trinity Kings Rosie - Ex94"     -   2007 Supercow     (Photo by Lucinda Morgan)



Sunday 14th October 2007 (Heifer classes):

Judge: Steven Bland (England)

Junior Calves - led by younger Junior Members & judged on conformation and handling
1st    Alexander Perchard with "Ansom Surfing Aimee" (sired by Le Marinel Silver Surfer)
2nd   Victoria Perchard with "Ansom Surfing Aim" (sired by Le Marinel Silver Surfer)
3rd    Sarah Morrison with "Cottage Magical Colombo" (sired by Cottage Magician)
=4th   Morgan Huelin with "Cottage Chieftains Hussy" (sired by Natalies Golden Chieftain)
=4th   Hamish Morrison with "Cottage Magical Iben" (sired by Cottage Magician)


Line-up of the Junior Calves Handlers class

Alexander Perchard receives the Islands' Insurance Trophy from Mike Touzel
Heifers under 12 months (Open class)
1st    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Bells Pagari" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Christmas Lupin" (sired by Blue Bell Buccaneer)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Noblesse Bluebelle" (sired by Blue Bell Buccaneer)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor November Jill" (sired by Blue Bell Buccaneer)
5th    Alexander Perchard's "Ansom Surfing Aimee" (sired by Le Marinel Silver Surfer)


Line-up Heifers under 12 months class

"Trinity Manor Bells Pagari" - 1st prize Heifers under 12 months & Reserve Junior Female Champion       (Photo by Lucinda Morgan)
Junior Members - Heifers under 12 months
1st    Alexander Perchard's "Ansom Surfing Aimee" (sired by Le Marinel Silver Surfer)
2nd   Victoria Perchard's "Ansom Surfing Aim" (sired by Le Marinel Silver Surfer)


Heifers 12 months old and under 18 months (Open class)
1st    John F Le Feuvre's "Aimless Lady 183" (sired by Blue Bell Buccaneer)
2nd   Alexander Perchard's "Ansom Keefs Frigoty" (sired by Chalet Keeping Flush ET)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Blue Bell Rachel" (sired by Blue Bell Buccaneer)
4th    Victoria S Le Feuvre's "Avonteur Coiffeur Mirabel" (sired by Trinity Snowies Outlaw)
5th    Stephen G Luce's "Cottage Queen Keeper" (sired by La Caroline Royal Monarch)


Line-up Heifers 12-18 months class

"Aimless Lady 183" - 1st prize Heifers 12-18 months       (Photo by Lucinda Morgan)
Junior Members - Heifers 12 months old and under 18 months
1st    Alexander Perchard's "Ansom Keefs Frigoty" (sired by Chalet Keeping Flush ET)
2nd   John James Le Feuvre's "September Snowdrop" (sired by Prides Oak Winston ET)
3rd    Tammy Le Brocq's "Noble Natalies Hermione" (sired by Cottage Magician)

Heifers 18 months old and under 27 months (Open class)
1st    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Silver Lupin" (sired by Camrose Silver Knight)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Bonnys Ixia" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Bells Chantal" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
4th    John F Le Feuvre's "Buccaneer Birthday Poppy" (sired by Blue Bell Buccaneer)
5th    Alexander Perchard's "Ansom Bossy Russy" (sired by Ansom Boss)


Line-up Heifers 18-27 months class

"Trinity Silver Lupin" - 1st prize Heifers 18-27 months & Junior Female Champion     (Photo by Lucinda Morgan)

Junior Members - Heifers 18 months old and under 27 months
1st    Alexander Perchard's "Ansom Olivers Princess" (sired by Woodlands Oliver)
2nd   Alexander Perchard's "Ansom Olivers Daisy" (sired by Woodlands Oliver)

Junior Progeny (Open class)
1st    Trinity Manor Farm Ltd's "Dairy Benedictas Bell Boy" (sired by Snowies Premier Stockman)
2nd   John F. Le Feuvre's "Blue Bell Buccaneer"
3rd    Stephen G. Luce's "Cottage Magician"


Winning Junior Progeny group - sired by "Dairy Benedictas Bell Boy"

2nd prize Junior Progeny group - sired by "Blue Bell Buccaneer"

3rd prize Junior Progeny group - sired by "Cottage Magician"

Suzanne Le Feuvre presents the Le Quesne Trophy to Rob Stevenson, for winning the Junior Progeny class
Junior Members - Junior Female Championship
Champion                  Alexander Perchard's "Ansom Surfing Aimee" (sired by Le Marinel Silver Surfer)
Reserve Champion    Alexander Perchard with "Ansom Keefs Frigoty" (sired by Chalet Keeping Flush ET)


Line-up for the Junior Members' Junior Female Championship
Junior Members - Showmanship competition (for the JISEX Showmanship Trophy)
Winner                  Victoria Perchard


Junior Female Championship of the Show
Champion                  Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Silver Lupin" (sired by Camrose Silver Knight)
Reserve Champion    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Bells Pagari" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)

Junior Female Breeders' Championship of the Show
Champion                  Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Silver Lupin" (sired by Camrose Silver Knight)
Reserve Champion    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Bells Pagari" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)


Line-up for the Junior Female Championship of the show

Claire Bland presents Rob Stevenson with the ribbons and trophy for the Junior Female Championship
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

The Exhibitors Perpetual Championship Cup (for the most successful exhibitor at cattle shows during 2007)
Winner                  Trinity Manor Farm Ltd.
Reserve                  John F. Le Feuvre


Claire Bland presents Rob Stevenson with the Exhibitors Championship Cup, won in 2007 by Trinity Manor Farm Ltd.

The JISEX Ltd Premier Sires Championship Cup (for the most successful sire of daughters at cattle shows during 2007)
Winner                  John F Le Feuvre's "Blue Bell Buccaneer"


Claire Bland presents John Le Feuvre with the Premier Sires Championship Cup, won in 2007 by "Blue Bell Buccaneer"
The Carol Ann De Gruchy Memorial Trophy (for the most successful Junior Member exhibitor at cattle shows during 2007)
Winner                  Alexander Perchard


Maureen Le Brun presents Alexander Perchard with the Carol Ann De Gruchy Memorial Trophy


Return to Island Cattle Shows