2008 Autumn Cattle Show
Results

Photos by Suzanne Le Feuvre (except where otherwise credited)



Saturday 11th October 2008 (Open In-Milk classes):

Judge - Iwan Morgan (Wales)

Heifers in Milk
1st    John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 135" (sired by Blue Bell Buccaneer)
2nd   Marcel P Houze's "Olindas Win Sybil" (sired by Prides Oak Winston ET)
3rd    John F Le Feuvre's "Aimless Lady 181" (sired by Blue Bell Buccaneer)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Noblesse May" (sired by Trinity Noblesse Ross)
5th    Sarah Morrison's "Cottage Legacys Cologne" (sired by Westlands Design Legacy)


"Designs Day Dream 135" - 1st prize Heifers in Milk (Photo by Derrick Frigot)


Line-up of the Heifers in Milk Class


John James Le Feuvre receives the class trophy from Andrew Le Gallais, representing class sponsors Jersey Dairy
    Best Udder - Heifers in Milk
    1st    John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 135" (sired by Blue Bell Buccaneer)
    2nd   John F Le Feuvre's "Aimless Lady 181" (sired by Blue Bell Buccaneer)
Junior Members - Heifers in Milk
1st    John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 135" (sired by Blue Bell Buccaneer)
2nd   Sarah Morrison's "Cottage Legacys Cologne" (sired by Westlands Design Legacy)

Three Year Old Cows
1st    Charles J Quenault's "Classic Rhiannah *" (sired by Regal Lilys Beau)
2nd   Marcel P Houze's "Prides Oliver Alicia" (sired by Woodlands Oliver)
3rd    La Ferme Ltd's "Ansom Olivers Rule" (sired by Woodlands Oliver)
4th    Mrs Sarah J Le Feuvre's "Golden Standard Bangle" (sired by Ceres Standard)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Cologne Anne" (sired by Blanc Pignon Cologne Linden Qantas)


"Classic Rhiannah" - 1st prize Three Year Old Cows (Photo by Derrick Frigot)


Line-up of the Three Year Old Cows Class


Charles Quenault receives the class trophy from John Gallichan, Connétable of Trinity
    Best Udder - Three Year Old Cows
    1st    Charles J Quenault's "Classic Rhiannah *" (sired by Regal Lilys Beau)
    2nd   Marcel P Houze's "Prides Oliver Alicia" (sired by Woodlands Oliver)

    Genetic Merit Award - Three Year Old Cows
    Winner    John Le Feuvre's "Noblesse Jetsetting Lady *" (sired by Natalies Jetsetter)
    Reserve   Charles J Quenault's "Classic Rhiannah *" (sired by Regal Lilys Beau)
Junior Members - Three Year Old Cows
1st    Charles J Quenault's "Classic Rhiannah *" (sired by Regal Lilys Beau)
2nd   Alexander J Perchard's "Ansom Olivers Princess" (sired by Woodlands Oliver)

Junior In-Milk Championship
Champion                  Charles J Quenault's "Classic Rhiannah *" (sired by Regal Lilys Beau)
Reserve Champion    Marcel P Houze's "Prides Oliver Alicia" (sired by Woodlands Oliver)

Junior Best Uddered Championship
Winner     Charles J Quenault's "Classic Rhiannah *" (sired by Regal Lilys Beau)
Reserve    Marcel P Houze's "Prides Oliver Alicia" (sired by Woodlands Oliver)

Young Cows
1st    Paul M Houze's "Prides Seth Glenda" (sired by Olindas Sybil Seth)
2nd   John F Le Feuvre's "Aimless Lady 172" (sired by Noblesse Proud Lord)
3rd    John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 129" (sired by La Caroline Soothsayer)
4th    Daniel S Luce's "Cottage Light Cascade *" (sired by Classic Buzz Lightyear)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Fionas Fancy" (sired by Snowies Royal Herdsman)


"Prides Seth Glenda" - 1st prize Young Cows (Photo by Derrick Frigot)


Line-up of the Young Cows Class


Paul Houze receives the Young Cows class trophy
    Best Udder - Young Cows
    1st    Paul M Houze's "Prides Seth Glenda" (sired by Olindas Sybil Seth)
    2nd   John F Le Feuvre's "Aimless Lady 172" (sired by Noblesse Proud Lord)

    Genetic Merit Award - Young Cows
    Winner    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Design Zip" (sired by Snowies Royal Herdsman)
    Reserve   George Hambrook's "La Pepiniere Renie Marge" (sired by La Pepiniere Renegade)


Rob Stevenson receives the Genetic Merit trophy for Young Cows
Junior Members - Young Cows
1st    John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 129" (sired by La Caroline Soothsayer)
2nd   Daniel S Luce's "Cottage Light Cascade *" (sired by Classic Buzz Lightyear)
3rd    George Hambrook's "La Pepiniere Renie Marge" (sired by La Pepiniere Renegade)

Mature Cows (over 6 years)
1st    John F Le Feuvre & Derrick I Frigot's "Day Dream 267" (sired by Aimless Admiral ET)
2nd   Imagine Jerseys' "Les Ormes Christina *" (sired by Chalet Keeping Flush ET)
3rd    Daniel S Luce's "Cottage Cascade *" (sired by Cascader)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Emmanual Adele *" (sired by La Pepiniere Emmanual)
5th    Stephen G Luce's "Cottage Welcome Lori" (sired by Aimless Astronaut ET)


"Day Dream 267" - 1st prize Mature Cows (Photo by Derrick Frigot)


Line-up of the Mature Cows Class


John Le Feuvre receives the Mature Cows class trophy from Peter Booth

    Best Udder - Mature Cows
    1st    John F Le Feuvre & Derrick I Frigot's "Day Dream 267" (sired by Aimless Admiral ET)
    2nd   Imagine Jerseys' "Les Ormes Christina *" (sired by Chalet Keeping Flush ET)

    Genetic Merit Award - Mature Cows
    Winner    Trinity Manor Farm Ltd's "Camrose Maisies Zip" (sired by Royal Maisies Royal)
    Reserve   Imagine Jerseys' "Les Ormes Christina *" (sired by Chalet Keeping Flush ET)
Junior Members - Mature Cows
1st    Daniel S Luce's "Cottage Cascade *" (sired by Cascader)

Senior In-Milk Championship
Champion                  John F Le Feuvre & Derrick I Frigot's "Day Dream 267" (sired by Aimless Admiral ET)
Reserve Champion    Paul M Houze's "Prides Seth Glenda" (sired by Olindas Sybil Seth)


Line-up during the judging of the Senior In-Milk Championship
Senior Best Uddered Championship
Winner     John F Le Feuvre & Derrick I Frigot's "Day Dream 267" (sired by Aimless Admiral ET)
Reserve    Paul M Houze's "Prides Seth Glenda" (sired by Olindas Sybil Seth)

Caddey Cup Competition (cows achieving 6% buttefat in any lactation)
Winner    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Emmanual Adele*" (sired by La Pepiniere Emmanual)


Rob Stevenson, Manager of Trinity Manor Farm Ltd, receives the Caddey Cup from judge Iwan Morgan

Senior Progeny (Pairs)
1st    Richard Le Boutillier's "Woodlands Oliver"
2nd   John F Le Feuvre's "Blue Bell Buccaneer"
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Noblesse Ross"
4th    Mr & Mrs B Copple's "Snowies Royal Herdsman"


Home Bred Group of Three
1st    Marcel P Houze and Paul M Houze
1st   John F Le Feuvre
2nd    Trinity Manor Farm Ltd.
3rd    Stephen G Luce


The winning Home Bred Group of Three

Paul Houze receives the Home Bred Group of Three trophy from RJA&HS President, Steve Le Feuvre
Junior Members - Senior Female Championship
Champion                  Charles J Quenault's "Classic Rhiannah *" (sired by Regal Lilys Beau)
Reserve Champion    John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 129" (sired by La Caroline Soothsayer)


Line-up for the Senior Female Championship of the Junior Membership

Charles Quenault receives his championship trophy from Jo Le Feuvre, Junior Members' Co-ordinator

Best Uddered Cow Championship
Champion                  Charles J Quenault's "Classic Rhiannah *" (sired by Regal Lilys Beau)
Reserve Champion    Marcel P Houze's "Prides Oliver Alicia" (sired by Woodlands Oliver)

Supreme Senior Female Championship
Champion                  Charles J Quenault's "Classic Rhiannah *" (sired by Regal Lilys Beau)
Reserve Champion    Marcel P Houze's "Prides Oliver Alicia" (sired by Woodlands Oliver)

Senior Breeders' Championship
Champion                  Charles J Quenault's "Classic Rhiannah *" (sired by Regal Lilys Beau)
Reserve Champion    Marcel P Houze's "Prides Oliver Alicia" (sired by Woodlands Oliver)


Line-up during the judging of the Supreme Championship

L-R: Judge Iwan Morgan, Darren Quenault and Charles Quenault during the championship trophy presentation

Charles Quenault (behind) and Darren Quenault with "Classic Rhiannah *" who was Supreme Senior
Female Champion, Best Udder Champion, Senior Breeders' Champion and Junior Members' Senior Female Champion



Sunday 12th October 2008 (Heifer classes):

Judge - Iwan Morgan (Wales)

Junior Calves - led by younger Junior Members & judged on conformation and handling
1st    Morgan Huelin with "Cottage Mirandas Keeper" (sired by True Blue of La Retraite)
2nd   Victoria Perchard with "Ansom Kings Babette" (sired by Natalies Qantas King)
3rd    Sarah Morrison with "Cottage Zealots Noblesse" (sired by Trinity Zealot)
4th    George Hambrook with "La Pepiniere Platie Rosie" (sired by La Pepiniere Platinum)
Also taking part:
         Tammy Le Brocq with "Noble Natalies Amethyst" (sired by Cottage Royal Noblesse)
         Alexander M Houze with "Ladys Little Bluebird" (sired by Blue Bell Buccaneer)
         Lyndon Huelin with "Beech Farm Regal Lady" (sired by Prides Isis Rex)
         Hamish Morrison with "Cottage Zealot Entente" (sired by Trinity Zealot)
         Alexander J Perchard with "Ansom Kings Nelly" (sired by Natalies Qantas King)
         Elenor Pedley with "La Pepiniere Juliet Joy" (sired by La Pepiniere Renie Henry)


Junior calves handling competition during judging

Junior calves handling competition during judging

Line-up of the Junior calves handling competition class

Morgan Huelin receives the class rosette from John Le Maistre, President of the Jersey Farmers' Union
Heifers under 12 months (Open class)
1st    Morgan Huelin's "Cottage Mirandas Keeper" (sired by True Blue of La Retraite)
2nd   John F Le Feuvre's "Aimless Lady 187" (sired by Noblesse Proud Lord)
3rd    Hamish Morrison's "Cottage Zealot Entente" (sired by Trinity Zealot)
4th    Alexander M Houze's "Ladys Little Bluebird" (sired by Blue Bell Buccaneer)
5th    Ken P Vibert's "Honeys Fall Snowdrop" (sired by Blue Bell Buccaneer)


"Cottage Mirandas Keeper" - 1st prize Heifers under 12 months

Line-up of the Heifers under 12 months class

Morgan Huelin receives the class rosette
Junior Members - Heifers under 12 months
1st    Morgan Huelin's "Cottage Mirandas Keeper" (sired by True Blue of La Retraite)
2nd   Hamish Morrison's "Cottage Zealot Entente" (sired by Trinity Zealot)
3rd    Alexander M Houze's "Ladys Little Bluebird" (sired by Blue Bell Buccaneer)
4th    Alexander J Perchard's "Ansom Kings Nelly" (sired by Natalies Qantas King)
5th    Alexander J Perchard's "Ansom Bossy Neatly" (sired by Ansom Boss)

Heifers 12 months old and under 18 months (Open class)
1st    John F Le Feuvre's "Perrys Dainty Blossom 13" (sired by Blue Bell Baron)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Royal Talis" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
3rd    Marcel P Houze's "Olindas Blue Mist" (sired by Blue Bell Buccaneer)
4th    Paul M Houze's "Blandish Rexy Daphne" (sired by Prides Isis Rex)
5th    John F Le Feuvre's "September Poppy" (sired by Blue Bell Buccaneer)


"Perrys Dainty Blossom 13" - 1st prize Heifers 12 to 18 months

Line-up of the Heifers 12 to 18 months class

John Le Feuvre receives the class rosette from David Picot, sponsor of the class
Heifers 18 months old and under 27 months (Open class)
1st    John F Le Feuvre's "Itaskas Fillpail Anna" (sired by La Caroline Peregrine ET)
2nd   Marcel P Houze's "The Lodge Oliver Lass" (sired by Woodlands Oliver)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Noblesse Bluebelle" (sired by Blue Bell Buccaneer)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Mirabelle" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
5th    Joanne E Le Feuvre's "Avonteur Snowbelle Spice" (sired by Trinity Snowies Outlaw)


"Itaskas Fillpail Anna" - 1st prize Heifers 18 to 27 months

Line-up of the Heifers 18 to 27 months

Frank Poskitt receives the class rosette from the judge, Iwan Morgan
Junior Members - Heifers 18 months old and under 27 months
1st    Alexander J Perchard's "Ansom Surfing Aim" (sired by Le Marinel Silver Surfer)
2nd   Victoria Perchard's "Ansom Surfing Aimee" (sired by Le Marinel Silver Surfer)
3rd    John James Le Feuvre's "September Snowdrop" (sired by Prides Oak Winston ET)

Junior Progeny (Open class)
1st    Trinity Manor Farm Ltd's "Dairy Benedictas Bell Boy" (sired by Snowies Premier Stockman)
2nd   John F. Le Feuvre's "Blue Bell Buccaneer"
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Zealot"


The winning Junior Progeny group

Rob Stevenson receives the Le Quesne Trophy from Suzanne Le Feuvre, whose late father Don Le Quesne donated the cup
Junior Members - Junior Female Championship
Champion                  Morgan Huelin's "Cottage Mirandas Keeper" (sired by True Blue of La Retraite)
Reserve Champion    Hamish Morrison's "Cottage Zealot Entente" (sired by Trinity Zealot)


Line-up for the Junior Members' Junior Female Championship

Morgan Huelin receives the Mervia Trophy from the Judge, Iwan Morgan
Junior Members - Showmanship competition (for the JISEX Showmanship Trophy)
Winner                  Sarah Morrison


Sarah Morrison receives the JISEX Showmanship trophy

Junior Female Championship of the Show
Champion                  Morgan Huelin's "Cottage Mirandas Keeper" (sired by True Blue of La Retraite)
Reserve Champion    John F Le Feuvre's "Aimless Lady 187" (sired by Noblesse Proud Lord)


Line-up for the Junior Female Championship

Morgan Huelin receives the Junior Female Champioship Trophy from the Judge, Iwan Morgan

Morgan Huelin with his Junior Female Champion, "Cottage Mirandas Keeper", and his trophies
Junior Female Breeders' Championship of the Show
Champion                  John F Le Feuvre's "Aimless Lady 187" (sired by Noblesse Proud Lord)
Reserve Champion    John F Le Feuvre's "Perrys Dainty Blossom" (sired by Blue Bell Baron)


"Aimless Lady 187" who was Junior Female Breeders' Champion

John Le Feuvre receives the Junior Female Breeders' Championship trophy from judge Iwan Morgan - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

The Exhibitors Perpetual Championship Cup (for the most successful exhibitor at cattle shows during 2008)
Winner                  John F Le Feuvre
Reserve                  Trinity Manor Farm Ltd.


John Le Feuvre receives the Exhibitors Perpetual Championship Cup from RJA&HS President Steve Le Feuvre (left)
The JISEX Ltd Premier Sires Championship Cup (for the most successful sire of daughters at cattle shows during 2008)
Winner                  John F Le Feuvre's "Blue Bell Buccaneer"
Reserve                  Richard Le Boutillier's "Woodlands Oliver"


John Le Feuvre receives the JISEX Ltd Premier Sires Championship Cup from RJA&HS President Steve Le Feuvre (left)
The Carol Ann De Gruchy Memorial Trophy (for the most successful Junior Member exhibitor at cattle shows during 2008)
Winner                  John James Le Feuvre





Charles Quenault with the trophies and his Supreme Champion, "Classic Rhiannah *", with his father Darren Quenault on the halter


Return to Island Cattle Shows