2009 Autumn Cattle Show
Results

Photos by Suzanne Le Feuvre (except where otherwise credited)



Saturday 10th October 2009 (Open In-Milk classes):

Judge - Richard Saxby (England)

Heifers in Milk
1st    Sarah J Barette's "Regal Silver Viola" (sired by Le Marinel Silver Surfer)
2nd   Miss R E (Posey) Biles' "Shanstar Barclay" (sired by Le Marinel Silver Surfer)
3rd    Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Cerise Flower" (sired by Ceres Standard)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Mirabelle" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
5th    Paul M Houze's "Blandish Winston Belle" (sired by Prides Oak Winston ET)


"Regal Silver Viola" - 1st prize Heifers in Milk (Photo by Derrick Frigot)


Line-up of the Heifers in Milk Class


Jersey's Chief Minister, Senator Terry Le Sueur, presents the class trophy to Sue Heath

    Best Udder - Heifers in Milk
    1st    Sarah J Barette's "Regal Silver Viola" (sired by Le Marinel Silver Surfer)
    2nd   Miss R E (Posy) Biles' "Shanstar Barclay" (sired by Le Marinel Silver Surfer)
Junior Members - Heifers in Milk
1st    Archie Paul Waters' "Archies Natalies Lady" (sired by Natalies Lucky Strike)
2nd   John James Le Feuvre's "Perry Barons Lady" (sired by Blue Bell Baron)

Three Year Old Cows
1st    Miss Vicky E Huelin's "Cottage Blue Bangle" (sired by True Blue of La Retraite)
2nd   Alexander J Perchard's "Ansom Bossy Russy" (sired by Anson Boss)
3rd    Paul M Houze's "Blandish Olivers Daph" (sired by Woodlands Oliver)
4th    Trevor H Barette's "Homes Snowie Chip" (sired by Homes Chippys Monarch)
5th    Miss R E (Posey) Biles' "Shanstar Dianthus" (sired by Le Marinel Silver Surfer)


"Cottage Blue Bangle" - 1st prize Three Year Old Cows (Photo by Derrick Frigot)


Line-up of the Three Year Old Cows Class


HSBC Bank's David Walliker, presents the class trophy to Vicky Huelin

    Best Udder - Three Year Old Cows
    1st    Miss Vicky E Huelin's "Cottage Blue Bangle" (sired by True Blue of La Retraite)
    2nd   Alexander J Perchard's "Ansom Bossy Russy" (sired by Anson Boss)

    Genetic Merit Award - Three Year Old Cows
    Winner    Trevor H Barette's "Homes Snowie Chip" (sired by Homes Chippys Monarch)
    Reserve   Paul M Houze's "Blandish Olivers Daph" (sired by Woodlands Oliver)

Junior In-Milk Championship
Champion                  Miss Vicky E Huelin's "Cottage Blue Bangle" (sired by True Blue of La Retraite)
Reserve Champion    Sarah J Barette's "Regal Silver Viola" (sired by Le Marinel Silver Surfer)

Junior Best Uddered Championship
Winner     Miss Vicky E Huelin's "Cottage Blue Bangle" (sired by True Blue of La Retraite)
Reserve    Sarah J Barette's "Regal Silver Viola" (sired by Le Marinel Silver Surfer)

Young Cows
1st    Miss Vicky E Huelin's "Cottage Tabbetha" (sired by Ansom Boss)
2nd   John F Le Feuvre's "Aimless Lady 173" (sired by Daisy Belle Dougie)
3rd    Trevor H Barette's "Alices Geni Margarethe*" (sired by Woodlands Le Prince de Margarethe)
4th    Sarah J Barette's "La Fontaine Camilla*" (sired by Natalies Jetsetter)
5th    Paul M Houze's "Blandish Oliver Crown" (sired by Woodlands Oliver)


"Cottage Tabbetha" - 1st prize Young Cows (Photo by Derrick Frigot)


Line-up of the Young Cows Class


Michael Touzel presents the class trophy to Vicky Huelin

    Best Udder - Young Cows
    1st    Miss Vicky E Huelin's "Cottage Tabbetha" (sired by Ansom Boss)
    2nd   John F Le Feuvre's "Aimless Lady 173" (sired by Daisy Belle Dougie)

    Genetic Merit Award - Young Cows
    Winner    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Draconis Alexa" (sired by La Pompe Lizette Lad)
    Reserve   Sarah J Barette's "La Fontaine Camilla*" (sired by Natalies Jetsetter)


    Michael Touzel presents the Genetic Merit trophy to Jane Copple

Junior Members - Young Cows
1st    George Hambrook's "La Pepiniere Renie Marge" (sired by La Pepiniere Renegade)


Les Quenault presents the Quenault trophy for best Junior Members Young cow to George Hambrook

Mature Cows (over 6 years)
1st    Sarah J Barette's "Shanstar Nicola*" (sired by Woodlands Oliver)
2nd   Trevor J Barette's "Alices Chesters Girl*" (sired by La Pepiniere BPQN Chester)
3rd    John F Le Feuvre's "Buccaneers Poppy*" (sired by Blue Bell Buccaneer)
4th    Sarah J Barette's "La Pepiniere Eman Wizz Kid*" (sired by La Pepiniere Emmanual)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Classic Excel Leaping Belle" (sired by Classic Excalibur)


"Shanstar Nicola" - 1st prize Mature Cows (Photo by Derrick Frigot)


Line-up of the Mature Cows Class


Jersey's Lieutenant Governor, His Excellency Lt General Andrew Ridgway, presents the class trophy to Sue Heath

    Best Udder - Mature Cows
    1st    Sarah J Barette's "Shanstar Nicola*" (sired by Woodlands Oliver)
    2nd   Sarah J Barette's "La Pepiniere Eman Wizz Kid*" (sired by La Pepiniere Emmanual)

    Genetic Merit Award - Mature Cows
    Winner    Charles J Quenault's "Classic Excel Goldie Grace" (sired by Classic Excalibur)
    Reserve   John F Le Feuvre's "Buccaneers Poppy*" (sired by Blue Bell Buccaneer)


    Jersey's Lieutenant Governor, His Excellency Lt General Andrew Ridgway, presents the Genetic Merit trophy to Charles Quenault
Junior Members - Mature Cows
1st    Charles J Quenault's "Classic Excel Goldie Grace" (sired by Classic Excalibur)

Senior In-Milk Championship
Champion                  Sarah J Barette's "Shanstar Nicola*" (sired by Woodlands Oliver)
Reserve Champion    Miss Vicky E Huelin's "Cottage Tabbetha" (sired by Ansom Boss)


Senior Champion (right) and Reserve Champion


Peter Booth presents the Senior Championship trophy to Sue Heath

Senior Best Uddered Championship
Winner     Sarah J Barette's "Shanstar Nicola*" (sired by Woodlands Oliver)
Reserve   Miss Vicky E Huelin's "Cottage Tabbetha" (sired by Ansom Boss)

Caddey Cup Competition (Awarded to the cow with the highest milk in any lactation @ 6% butterfat)
Winner    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Emmanual Adele*" (sired by La Pepiniere Emmanual)


RJA&HS President, Steve Le Feuvre, presents the Caddey Cup to Rob Stevenson

Senior Progeny
1st    "Le Marinel Silver Surfer"


Winning Senior Progeny group


RJA&HS President, Steve Le Feuvre, presents the Senior Progeny trophy to Richard Waters

Home Bred Group of Three
1st    Trevor H Barette
1st   John F Le Feuvre
2nd    La Ferme Ltd.
3rd    Lodge Farm Ltd.


Winning Home Bred Group of Three


Wilf Gill presents the Home Bred Group trophy to Richard Waters

Junior Members - Senior Female Championship
Champion                  Alexander J Perchard's "Ansom Bossy Russy" (sired by Anson Boss)
Reserve Champion    George Hambrook's "La Pepiniere Renie Marge" (sired by La Pepiniere Renegade)


Line-up for the Junior Members Senior Female Championship


Alexander Perchard with his Champion, "Ansom Bossy Russy"


Judge, Richard Saxby, presents the Junior Members Championship trophy to Alexander Perchard

Best Uddered Cow Championship
Champion                  Sarah J Barette's "Shanstar Nicola*" (sired by Woodlands Oliver)
Reserve Champion    Miss Vicky E Huelin's "Cottage Tabbetha" (sired by Ansom Boss)


Best Udder Champion (right) and Reserve Champion

Supreme Senior Female Championship
Champion                  Sarah J Barette's "Shanstar Nicola*" (sired by Woodlands Oliver)
Reserve Champion    Miss Vicky E Huelin's "Cottage Tabbetha" (sired by Ansom Boss)


Line-up for the Supreme Senior Female Championship


The Supreme Champion with (L-R) - owner Sarah Barette, breeder Posey Biles, handler Sue Heath, Judge Richard Saxby

Senior Breeders' Championship
Champion                  John F Le Feuvre's "Aimless Lady 173" (sired by Daisy Belle Dougie)
Reserve Champion    Sarah J Barette's "Regal Silver Viola" (sired by Le Marinel Silver Surfer)


Judge, Richard Saxby, presents the Senior Breeders Championship trophy to Frank Poskitt


2009 Supercow Competition
Judges: Richard Saxby (England), Frank Poskitt (England), Peter Booth (England), Wilf Gill (England) & Robert Perchard (Jersey)

2009 Supercow - overall results
1st - 84.00 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Design Zip" (sired by Snowies Royal Herdsman)
2nd - 82.89 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Classic Excel Leaping Belle" (sired by Classic Excalibur)
3rd - 81.88 points    Sarah J Barette's "Classical Mighty Toots" (sired by Classic Mighty Millennium)
4th - 79.36 points    Victoria S Le Feuvre's "Avonteur Coiffeur Penda" (sired by Camrose Noblesse Finale)
5th - 79.21 points    Trevor H Barette's "Alices Geni Margarethe*" (sired by Woodlands Le Prince de Margarethe)
6th - 77.62 points    Sarah J Barette's "La Pepiniere Eman Wizz Kid*" (sired by La Pepiniere Emmanual)
7th - 74.10 points    Trevor H Barette's "Alices Chesters Girl*" (sired by La Pepiniere BPQN Chester)
8th - 67.22 points    Charles J Quenault's "Classic Excel Goldie Grace" (sired by Classic Excalibur)
9th - 66.47 points    Sarah J Barette's "Regal Feldes Lily 2" (sired by Regal Felix Designer)
10th- 65.30 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Magnet Selina*" (sired by Ansom Magnet)
11th- 64.25 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Emmanual Adele" (sired by La Pepiniere Emmanual)

Production points
50.00 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Design Zip" (sired by Snowies Royal Herdsman)
                        7573 kgs milk    735 kgs BF+P    PI=158
49.88 points    Sarah J Barette's "Classical Mighty Toots" (sired by Classic Mighty Millennium)
                        7891 kgs milk    730 kgs BF+P    PI=147
46.89 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Classic Excel Leaping Belle" (sired by Classic Excalibur)
                        6358 kgs milk    648 kgs BF+P    PI=137
42.36 points    Victoria S Le Feuvre's "Avonteur Coiffeur Penda" (sired by Camrose Noblesse Finale)
                        6870 kgs milk    630 kgs BF+P    PI=144
39.25 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Emmanual Adele" (sired by La Pepiniere Emmanual)
                        6412 kgs milk    670 kgs BF+P    PI=134
36.10 points    Trevor H Barette's "Alices Chesters Girl*" (sired by La Pepiniere BPQN Chester)
                        5775 kgs milk    602 kgs BF+P    PI=137
34.47 points    Sarah J Barette's "Regal Feldes Lily 2" (sired by Regal Felix Designer)
                        6585 kgs milk    586 kgs BF+P    PI=124
33.62 points    Sarah J Barette's "La Pepiniere Eman Wizz Kid*" (sired by La Pepiniere Emmanual)
                        5930 kgs milk    592 kgs BF+P    PI=127
32.22 points    Charles J Quenault's "Classic Excel Goldie Grace" (sired by Classic Excalibur)
                        6165 kgs milk    606 kgs BF+P    PI=118
29.21 points    Trevor H Barette's "Alices Geni Margarethe*" (sired by Woodlands Le Prince de Margarethe)
                        5391 kgs milk    534 kgs BF+P    PI=115
28.30 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Magnet Selina*" (sired by Ansom Magnet)
                        6032 kgs milk    538 kgs BF+P    PI=111

Inspection points
50 points    Trevor H Barette's "Alices Geni Margarethe*" (sired by Woodlands Le Prince de Margarethe)
44 points    Sarah J Barette's "La Pepiniere Eman Wizz Kid*" (sired by La Pepiniere Emmanual)
38 points    Trevor H Barette's "Alices Chesters Girl*" (sired by La Pepiniere BPQN Chester)
37 points    Victoria S Le Feuvre's "Avonteur Coiffeur Penda" (sired by Camrose Noblesse Finale)
37 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Magnet Selina*" (sired by Ansom Magnet)
36 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Classic Excel Leaping Belle" (sired by Classic Excalibur)
35 points    Charles J Quenault's "Classic Excel Goldie Grace" (sired by Classic Excalibur)
34 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Design Zip" (sired by Snowies Royal Herdsman)
32 points    Sarah J Barette's "Regal Feldes Lily 2" (sired by Regal Felix Designer)
32 points    Sarah J Barette's "Classical Mighty Toots" (sired by Classic Mighty Millennium)
25 points    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Emmanual Adele" (sired by La Pepiniere Emmanual)


"Trinity Design Zip" - 2009 Supercow (Photo by Derrick Frigot)


"Classic Excel Leaping Belle" - Reserve 2009 Supercow (Photo by Derrick Frigot)


"Alices Geni Margarethe" - Highest total points for Inspection (50 out of 50 points!!) (Photo by Derrick Frigot)


Judging of Supercow in progress


Judging of Supercow in progress


Judging of Supercow in progress


"All the Tens" for "Alices Geni Margarethe"


Supercow (left) and Reserve Supercow


RJA&HS President, Steve Le Feuvre, presents the Inspection Trophy to Richard Waters


RJA&HS President, Steve Le Feuvre, presents the Supercow Trophy to Rob Stevenson


Sunday 11th October 2009 (Heifer classes):

Judge - Richard Saxby (England)

Junior Calves (born on or after 1st May 2009) - led by younger Junior Members & judged on conformation and handling
1st    Victoria Perchard with "Ansom May Aurora" (sired by DJ May)
2nd   Emily Huelin with "Cottage Hot Marguerite" (sired by Jas Hot)
3rd    Alexander J Perchard with "Ansom Oliver Clarosa" (sired by Woodlands Oliver)
4th    Sarah Morrison with "Cottage Jas Marguerite" (sired by Jas Hot)
5th    Morgan Huelin with "Cottage Hot Top Marguerite" (sired by Jas Hot)
6th    Tammy Le Brocq with "Noble Natalie Crystal" (sired by Ceres Standard)
7th    Hamish Morrison with "Cottage Jas Bangle" (sired by Jas Hot)


Line-up in the Junior Calves class


Emily Huelin makes history by being the first to lead into an Island show ring, an animal sired by imported Jersey semen
- "Cottage Hot Marguerite" by Danish sire, Jas Hot


Senior Calves (born between 12th Oct 2008 & 30th April 2009) - led by younger Junior Members & judged on conformation and handling
1st    Alexander M Houze with "Phoenix Zenmor Topsy" (sired by Trinity Zenith Morgan)
2nd   George Hambrook with "Trinity Manor Royal Bella" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
3rd    Alexander J Perchard with "Ansom Raj Effect" (sired by Le Hurels Maharajah Boy)
4th    Victoria Perchard with "Ansom Griff Princess" (sired by Prides Isis Griff)


Line-up in the Senior Calves class


Line-up in the Senior Calves class


Judge Richard Saxby present Victoria Perchard with the Islands' Insurance Trophy for overall winner of the calf handling classes

Heifers under 12 months (Open class)
1st    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Royal Bella" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
2nd   John F Le Feuvre's "Jetsetters Hussy" (sired by Natalies Jetsetter)
3rd    Leslie C Quenault's "Mermaids Vintage Maria" (sired by Classic Rochette Invincibull)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Le Mielle Rossalyn" (sired by Trinity Noblesse Ross)
5th    George Hambrook's "Phoenix Zenmor Topsy" (sired by Trinity Zenith Morgan)


"Trinity Manor Royal Bella" - 1st prize Heifers under 12 months (Photo by Derrick Frigot)


Line-up in the Heifers under 12 months class

Junior Members - Heifers under 12 months
1st    George Hambrook's "Phoenix Zenmor Topsy" (sired by Trinity Zenith Morgan)
2nd   Alexander J Perchard's "Ansom Buccaneer Princess" (sired by Blue Bell Buccaneer)
3rd    Tammy Le Brocq with "Noble Natalie Crystal" (sired by Ceres Standard)
4th    Victoria Perchard with "Ansom Griff Princess" (sired by Prides Isis Griff)

Heifers 12 months old and under 18 months (Open class)
1st    Trevor H Barette's "Homes Kings Survey" (sired by Natalies Qantas King)
2nd   John F Le Feuvre's "Aimless Lady 196" (sired by Natalies Nobleman)
3rd    Miss Vicky E Huelin's "Beech Farm Cascade Lady" (sired by Cascader)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Blue Mist" (sired by Blue Bell Buccaneer)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Draconis Primrose" (sired by Trinity Manors Renegade Lord)


"Homes Kings Survey" - 1st prize Heifers 12-18 months (Photo by Derrick Frigot)


Line-up in the Heifers 12-18 months class


Line-up in the Heifers 12-18 months class


David Picot from class sponsors Alex Picot (Accountants) presents Richard Waters with the first prize rosette

Junior Members - Heifers 12 months old and under 18 months
1st    John James Le Feuvre's "Perrys Primrose Lady" (sired by Primrose Avelida Mr Santa)

Heifers 18 months old and under 27 months (Open class)
1st    Alexander M Houze's "Ladys Little Bluebird" (sired by Blue Bell Buccaneer)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Royal Talis" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)
3rd    John F Le Feuvre's "Noble Rainbow" (sired by Noblesses Proud Lord)
4th    John F Le Feuvre's "September Poppy" (sired by Blue Bell Buccaneer)
5th    Stephen V Le Feuvre's "La Pepiniere Juliet Joy" (sired by La Pepiniere Renie Henry)


"Ladys Little Bluebird" - 1st prize Heifers 18-27 months (Photo by Derrick Frigot)


Line-up in the Heifers 18-27 months class


Alexander Houze with his winning heifer "Ladys Little Bluebird"

Junior Members - Heifers 18 months old and under 27 months
1st    Alexander M Houze's "Ladys Little Bluebird" (sired by Blue Bell Buccaneer)
2nd   Charles J Quenault's "Classic Credit Bo Kaye" (sired by Splendid Incredibull)
3rd    Archie P Waters' "La Pepiniere Harvey Sybil" (sired by La Pepiniere Harvester)

Junior Progeny (Open class)
1st    John F. Le Feuvre's "Blue Bell Buccaneer" (sired by Natalies Keeping Zenith)
2nd    "Cascader" (sired by Natalies Keeping Zenith)
3rd    "Jas Hot" (sired by Skae Hede)


Suzanne Le Feuvre presents the Le Quesne Trophy to Alexander Houze


Winning Junior Progeny group - sired by "Blue Bell Buccaneer"


2nd prize Junior Progeny group - sired by "Cascader"


3rd prize Junior Progeny group - sired by "Jas Hot"

Junior Members - Junior Female Championship
Champion                  Alexander M Houze's "Ladys Little Bluebird" (sired by Blue Bell Buccaneer)
Reserve Champion    George Hambrook's "Phoenix Zenmor Topsy" (sired by Trinity Zenith Morgan)


Judging in progress for the Junior Members' Junior Female Championship


Line-up for the Junior Members' Junior Female Championship


Judge Richard Saxby presents Alexander Houze with the Mervia Trophy for the Junior Members' Junior Female Championship

Junior Members - Showmanship competition (for the JISEX Showmanship Trophy)
Winner                  Alexander M Houze
Reserve                 Victoria Perchard


Alexander Houze (centre) winner of the JISEX Showmanship Trophy
- with (L-R) judge Wilf Gill, sponsor Derrick Frigot, and judge Marjory Gill(


Junior Female Championship of the Show
Champion                  Trevor H Barette's "Homes Kings Survey" (sired by Natalies Qantas King)
Reserve Champion    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Royal Bella" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)


Judging in progress for the Junior Female Championship

Junior Female Breeders' Championship of the Show
Champion                  Trevor H Barette's "Homes Kings Survey" (sired by Natalies Qantas King)
Reserve Champion    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Royal Bella" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)


Eileen Le Sueur presents the new Jack Le Sueur Perpetual Trophy to Richard Waters


Jane Copple, Eileen Le Sueur, Steve Le Feuvre, Richard Waters and Sadie Rennard in conversation


Jane Copple, Eileen Le Sueur, Steve Le Feuvre, Richard Waters and Sadie Rennard in conversation


Jane Copple, Eileen Le Sueur, Steve Le Feuvre and Richard Waters share a lighter moment

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

The Exhibitors Perpetual Championship Cup (for the most successful exhibitor at cattle shows during 2009)
Winner                  John F Le Feuvre
Reserve                 Trevor H Barette


RJA & HS President Steve Le Feuvre presents the Exhibitors Perpetual Championship Cup to John Le Feuvre

The JISEX Ltd Premier Sires Championship Cup (for the most successful sire of daughters at cattle shows during 2009)
Winner                  John F Le Feuvre's "Blue Bell Buccaneer"
Reserve                 Richard Le Boutillier's "Woodlands Oliver"


Derrick Frigot presents the JISEX Ltd Premier Sires Championship Cup to John Le Feuvre

The Carol Ann De Gruchy Memorial Trophy (for the most successful Junior Member exhibitor at cattle shows during 2009)
Winner                  Alexander J Perchard


Enid De Gruchy presents Alexander Perchard with the Carol Ann De Gruchy Memorial Trophy

Return to Island Cattle Shows