Island Autumn Show 2003
Results


Results compiled by Steve Le Feuvre.
Photographs by Suzanne Le Feuvre


The 2003 Island Autumn Cattle Show
held on Saturday 11th October
Youngstock Show
Judge: Mark Smith (UK)
(In-milk classes will be competed for at a separate show on Saturday 22nd November)

Heifers under 15 months
1st    Charles W Perchard's "Ansom Adventurous Princess" (sired by Ansom Adventurer)
2nd   John James Le Feuvre's "Design Day Dream 125" (sired by La Caroline Royal Monarch)
3rd    William Perchards's "Ansom Fanta Sybil" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
4th    Alexander J Perchard's "Ansom Adventurous Daisy" (sired by Ansom Adventurer)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Lynns Hanah*" (sired by Classic Techtronic ET)

Line-up of Heifers Under 15 months

Heifers 15-23 months
1st    John F Le Feuvre & Derrick I Frigot's "Day Dream 283" (sired by Blue Bell Brigadier)
2nd   Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Standard Flower" (sired by Ceres Standard)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Brig Beryl*" (sired by Chalet Brave Brigadier)
4th    John F Le Feuvre's "Supreme Poppy" (sired by Classic Supreme Perfecta)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Sparkler Serena" (sired by Camrose Rosebay Sparkler)

Line-up of Heifers 15-23 months

Sarah Le Feuvre with her "Lassies Standard Flower"
and in background is Ricki Leith parading "Trinity Brig Beryl"

Heifers 23-30 months
1st    Jacey A Copple's "Freedom Lovely Rachel" (sired by Roseland Premier Felix ET)
2nd   John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 118" (sired by Ceres Standard)
3rd    John F Le Feuvre's "Wayward Louise" (sired by Poppys Wayward Warlock ET)
4th    Classic Herd Ltd's "Classic Mighty Bo Kaye" (sired by Classic Mighty Millennium)
5th    John H J Honey's "Classical Mighty Toots" (sired by Classic Mighty Millennium)

Line-up of Heifers 23-30 months

Junior Progeny
1st    Classic Herd Ltd.'s "Classic Mighty Millennium" (sired by Classic Rochette Destiny ET)

Winning Junior Progeny Group

Junior Female Championship
Champion                  Jacey A Copple's "Freedom Lovely Rachel" (sired by Roseland Premier Felix ET)
Reserve Champion   John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 118" (sired by Ceres Standard)

Junior Breeders Female Championship
Champion                  John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 118" (sired by Ceres Standard)
Reserve Champion   John F Le Feuvre & Derrick I Frigot's "Day Dream 283" (sired by Blue Bell Brigadier)

John James Le Feuvre proudly holds
The Florence Ellen Le Boutillier Trophy
that he has just won with his heifer "Designs Day Dream 118"

Other photos from the Show

Ring Steward, Colin Richardson (left) and Judge, Mark Smith

Past President of the Society, Charles Le Cornu, takes a break from showing

Collecting Ring "banter"

Junior Section Show
Judge: Oscar Rive (Jersey)

Heifers under 15 months
1st    Alexander J. Perchard's "Ansom Adventurous Daisy" (sired by Ansom Adventurer)
2nd   William Perchard's "Ansom Fanta Sybil" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)
3rd    John James Le Feuvre's "Design Day Dream 125" (sired by La Caroline Royal Monarch)
4th    Alexander M Houzé's "Ladys Little W L Violet" (sired by Golden Sybils Warlord)
5th    Eleanor Perchard's "Ansom Premier Oak" (sired by Lynns Premier Lad)

Line-up of Heifers under 15 months

Alexander Perchard (right) heads the line-up with "Ansom Adventurous Daisy"

George Hambrook with his "Trinity Melody Winnie"

Heifers 15-23 months
1st    Philip Mourant's "Ansom Primagic Samsybil" (sired by Prides Magician)
2nd   James Perchard's "Ansom Magnetic Welcome*" (sired by Ansom Magnet)
3rd    Jacey A Copple's "Freedom Snowies What Now" (sired by Touchwood Fantasy Barbarian)
4th    Rebecca A Houzé's "Prides Happy Pixie*" (sired by Prides Happy Sabre)
5th    John James Le Feuvre's "Design Day Dream 124" (sired by Blue Bell Brigadier)

Line-up of Heifers 15-23 months

Heifers 23-30 months
1st    Jacey A Copple's "Freedom Lovely Rachel" (sired by Roseland Premier Felix ET)
2nd   John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 118" (sired by Ceres Standard)
3rd    Alexander J Perchard's "Ansom Fantastic Duchess" (sired by Richlie Felix Fantastic ET)

Line-up of Heifers 23-30 months

John James Le Feuvre with his "Designs Day Dream 118"

Heifers in Milk
1st    Victoria S. Le Feuvre's "Avonteur Dazzling Tean" (sired by Camrose Dazzle Designer)
2nd   John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 119" (sired by Daisy Belle Dougie)
3rd    Jayson R Baudains' "La Pepiniere Bragging Margo ET" (sired by Classic Brilliant Brag)
4th    George Hambrook's "Honeys Jesters Lesson" (sired by Honeys Snowdrop Jester)

The Heifer in Milk class, first two as they stood initially
.....the battle of two cousins (John James Le Feuvre and Vicki Le Feuvre)

Judge, Oscar Rive, takes a closer look at Vicki Le Feuvre's "Avonteur Dazzling Tean"

......and eventually reverses the placings

Youngs Cows
1st    Ruth E Perchard's "Ansom Olivers Enigma*" (sired by Woodlands Oliver)
2nd   Rebecca A Houzé's "Snowies Hope and Glory" (sired by Sorel Beurre Rance)
3rd    Charles J Quenault's "Splendid Sonic Glory" (sired by Classic Supersonic ET)
4th    Harry Hambrook's "Rozel Felix Design" (sired by Roseland Premier Felix ET)
5th    George Hambrook's "Fairview Keepers Dazzle" (sired by Star Keepers Lad)

Mature Cows
1st    Samuel P Houzé's "Prides Galinthia Nanette" (sired by Roseland Keeping Wizard)

Junior Female Championship
Champion                  Philip Mourant's "Ansom Primagic Samsybil" (sired by Prides Magician)
Reserve Champion   James Perchard's "Ansom Magnetic Welcome*" (sired by Ansom Magnet)

Philip Mourant with his Junior Champion, "Ansom Primagic Samsybil"

Senior Female Championship
Champion                  Ruth E Perchard's "Ansom Olivers Enigma*" (sired by Woodlands Oliver)
Reserve Champion   Rebecca A Houzé's "Snowies Hope and Glory" (sired by Sorel Beurre Rance)

Open Female Championship
Champion                  Ruth E Perchard's "Ansom Olivers Enigma*" (sired by Woodlands Oliver)
Reserve Champion   Rebecca A Houzé's "Snowies Hope and Glory" (sired by Sorel Beurre Rance)

Society President, Derrick Frigot, presents Philip Mourant with the trophy for the Champion of the Junior Section Show. Philip showed "Ansom Olivers Enigma" throughout the day for owner Ruth Perchard, his cousin.

Alexander Houzé (left), exhibiting at his first show,
wins the JISEX Showmanship Trophy, and stands next to his cousin,
Rebecca Houzé and her cow "Snowies Hope and Glory"

Jersey Evening Post journalist, Alasdair Crosby, interviews judge Oscar Rive.

Return to Island Cattle Shows