2011 Autumn Cattle Show
Results

Photos by Suzanne Le Feuvre (except where otherwise mentioned)



Saturday 1st October 2011 (Open In-Milk classes):

Judge - Mark Logan (N. Ireland)

Heifers in Milk
1st    Imagine Jerseys' "Imagine Sultan Daisy" (sired by SHF Centurion Sultan)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Remake Evelynn" (sired by Rock Ella Remake ET)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Sultan Mona" (sired by SHF Centurion Sultan)
4th    La Ferme Ltd's "Ansom Verify Effusion" (sired by Arethusa Sambo Verify ET)
5th    La Ferme Ltd's "Ansom Remake Majestic ET" (sired by Rock Ella Remake ET)


Imagine Sultan Daisy
, winner of the Heifers in Milk class

Line-up of the Heifers in Milk class

Close-up of the first three heifers

Andrew Le Cheminant (from the sponsors Alex Picot Accountants) presents Steve Le Feuvre
with the 2nd R P Mourant Memorial Cup for winning the Heifers in Milk class



Three Year Old Cows
1st    John F Le Feuvre's "Supreme Vedas Aquamarine" (sired by Blue Bell Bosun)
2nd   Sarah J Barette's "Ansom Floral Majesty" (sired by Ansom Florestan)
3rd    Morgan Huelin's "Cottage Mirandas Keeper" (sired by True Blue of La Retraite)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Draconis Julie May" (sired by Trinity Manor Renegades Lord)
5th    Alexander Perchard's "Ansom Duffy Rosa" (sired by Woodlands Duffy)


Supreme Vedas Aquamarine, winner of the Three Year Old cows class

Line-up of the Three Year Old Cows class

John Le Feuvre receives the J H N Roberts Memorial Cup from judge Mark Logan,
presented to the winner of the Three Year Old Cows class

Junior Members - Three Year Old Cows
1st    Morgan Huelin's "Cottage Mirandas Keeper" (sired by True Blue of La Retraite)
2nd   George Hambrook's "Ansom Duffy Rosalind" (sired by Woodlands Duffy)

Junior In-Milk Championship
Champion                  Imagine Jerseys' "Imagine Sultan Daisy" (sired by SHF Centurion Sultan)
Reserve Champion    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Remake Evelynn" (sired by Rock Ella Remake ET)


Line-up of the Junior In-Milk Championship

Judge Mark Logan chooses his Junior Champion, Imagine Sultan Daisy

Judge Mark Logan chooses his Reserve Junior Champion, Trinity Remake Evelynn

Richard Leith presents Steve Le Feuvre with the Junior Championship rosette
Junior Best Uddered Championship
Winner     Imagine Jerseys' "Imagine Sultan Daisy" (sired by SHF Centurion Sultan)
Reserve    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Remake Evelynn" (sired by Rock Ella Remake ET)

Young Cows
1st    Sarah J Barette's "Ansom Olivers Adventura" (sired by Woodlands Oliver)
2nd   Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Cerise Flower" (sired by Ceres Standard)
3rd    Vicky Huelin's "Cottage Blue Bangle" (sired by True Blue of La Retraite)
4th    La Ferme Ltd's "Ansom Claudes Lace" (sired by Roseland Joyful Claud)
5th    John James Le Feuvre's "Perry January Lady" (sired by Designs Royalist)


Ansom Olivers Adventura, winner of the Young Cows class

Line-up of the Young Cows class

Richard Waters receives the M J Touzel Cup from Mike Touzel,
presented to the winner of the Young Cows class


Junior Members - Young Cows
1st    Rebecca Luce's "Cottage Queen Keeper" (sired by La Caroline Royal Monarch)

Mature Cows (over 6 years)
1st    Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Rose Flower" (sired by Roseland Keeping Wizard)
2nd   John F Le Feuvre's "Primrose Avelida 22" (sired by Ceres Standard)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Cologne Anne" (sired by Blanc Pignon Cologne Linden Qantas)
4th    Trevor H Barette's "Homes Margarethe Survey" (sired by Woodlands Le Prince de Margarethe)
5th    La Ferme Ltd's "Ansom Olivers Nouvelle" (sired by Woodlands Oliver)


Lassies Rose Flower, winner of the Mature Cows class

Line-up of the Mature Cows class

John Le Feuvre receives the 2nd Webb Challenge Cup from Alasdair Crosby,
presented to the winner of the Mature Cows class

Junior Members - Mature Cows
1st    George Hambrook's "La Pepiniere Renie Marge" (sired by La Pepiniere Renegade)

Senior In-Milk Championship
Champion                  Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Rose Flower" (sired by Roseland Keeping Wizard)
Reserve Champion    Sarah J Barette's "Ansom Olivers Adventura" (sired by Woodlands Oliver)


Line-up of the Senior In-Milk Championship

Judge Mark Logan chooses his Senior Champion, Lassies Rose Flower

Judge Mark Logan chooses his Reserve Senior Champion, Ansom Olivers Adventura
Senior Best Uddered Championship
Winner     Sarah J Barette's "Ansom Olivers Adventura" (sired by Woodlands Oliver)
Reserve   Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Rose Flower" (sired by Roseland Keeping Wizard)

Senior Progeny
1st    "SHF Centurion Sultan"
2nd   "True Blue of La Retraite"


Winning Senior Progeny group of SHF Centurion Sultan


2nd placed Senior Progeny group of True Blue of La Retraite


Presentation of The B H G Arkwright Trophy for the winning Senior Progeny group

Home Bred Group of Three
1st    Trinity Manor Farm Ltd
2nd   La Ferme Ltd
3rd    John F Le Feuvre


Winning Home Bred Group from Trinity Manor Farm Ltd

2nd placed Home Bred Group from La Ferme Ltd

3rd placed Home Bred Group from John F Le Feuvre

Rob Stevenson receives The 2nd E C Perredes Memorial Cup for the winning Home Bred Group

Junior Members - Senior Female Championship
Champion                  Morgan Huelin's "Cottage Mirandas Keeper" (sired by True Blue of La Retraite)
Reserve Champion    George Hambrook's "Ansom Duffy Rosalind" (sired by Woodlands Duffy)


Line-up of the Junior Members' Senior Female Championship

Morgan Huelin receives the 150th Anniversary Perpetual Commemorative Trophy
from judge Mark Logan for winning the Junior Members' Senior Female Championship

Best Uddered Cow Championship
Champion                  Imagine Jerseys' "Imagine Sultan Daisy" (sired by SHF Centurion Sultan)
Reserve Champion    Sarah J Barette's "Ansom Olivers Adventura" (sired by Woodlands Oliver)


RJA & HS Chief Executive, James Godfrey, presents the 2nd Meadcrest Cup
for the Best Udder Championship, to Steve Le Feuvre and Rob Stevenson (owners of Imagine Jerseys)


Supreme Senior Female Championship
Champion                  Imagine Jerseys' "Imagine Sultan Daisy" (sired by SHF Centurion Sultan)
Reserve Champion    Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Rose Flower" (sired by Roseland Keeping Wizard)

Senior Breeders' Championship
Champion                  Imagine Jerseys' "Imagine Sultan Daisy" (sired by SHF Centurion Sultan)
Reserve Champion    Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Rose Flower" (sired by Roseland Keeping Wizard)


Line-up of the Supreme Senior Female Championship

RJA & HS Chief Executive, James Godfrey, presents the Second Supreme Championship Trophy and
the Villiers Challange Cup for the Supreme Championship, and the Vernon Crookes Challenge Cup for the
Exhibitor-bred Championship, to Steve Le Feuvre and Rob Stevenson (owners of Imagine Jerseys)



The Trinity Manor "show team" and the judge with the Supreme Champion and their haul of championship trophies,
rosettes and sashes.
(L-R: Dave Christophers, Wikus Van Der Merwe, Samantha Ely, Rob Stevenson, Mark Logan (judge) & Steve Le Feuvre)



Imagine Sultan Daisy, Supreme Champion of the show


Sunday 2nd October 2011 (Heifer classes):

Judge - Mark Logan (N. Ireland)

Heifers under 12 months (Open class)
1st    Emily Huelin's "Cottage Cobalt Keeper" (sired by Quintrell Maximus Cobalt)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's  "Trinity Action Roni 2"
(sired by Forest Glen Avery Action)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's  "Trinity Remake Maid" (sired by Rock Ella Remake ET)
4th    La Ferme Ltd's "Ansom Governor Sybil" (sired by Griffens Governor ET)
5th    Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Sambo Flower" (sired by Lester Sambo)


Cottage Cobalt Keeper, winner of the class for Heifers under 12 months

Line-up of the Heifers under 12 months class

Judge Mark Logan presents Emily Huelin with her rosette for winning
the class for Heifers under 12 months class

Junior Members - Heifers under 12 months
1st    Emily Huelin's "Cottage Cobalt Keeper" (sired by Quintrell Maximus Cobalt)

Heifers 12 months old and under 18 months (Open class)
1st    Trinity Manor Farm Ltd's  "Trinity Remake Coiffure" (sired by Rock Ella Remake ET)
2nd   Trinity Manor Farm Ltd's  "Trinity Sultan Daisy" (sired by SHF Centurion Sultan)
3rd    John F Le Feuvre & Derrick I Frigot's "Day Dream 300" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola ET)
4th    John F Le Feuvre's "Elite Excitation Noblesse" (sired by Bridon Excitation)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Sultan Dream 2" (sired by SHF Centurion Sultan)


 "Trinity Remake Coiffure", winner of the class for Heifers 12-18 months

Line-up of the Heifers 12-18 months class

Judge Mark Logan presents Wikus Van Der Merwe with the rosette for winning
the class for Heifers 12-18 months class


Heifers 18 months old and under 27 months (Open class)
1st    La Ferme Ltd's "Ansom Iatola Rose" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola ET)
2nd   John F Le Feuvre's "Elite Ringmaster Coiffeur" (sired by Family Hill Ringmaster)
3rd    Victoria Perchard's "Ansom DR Iatola Wizbil" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola ET)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Sultan Roni" (sired SHF Centurion Sultan)
5th    The 'Natalie' Syndicate's "Natalie Sultan Queen" (sired by SHF Centurion Sultan)


Ansom Iatola Rose, winner of the class for Heifers 18-27 months

Line-up of the Heifers 18-27 months class
Junior Members - Heifers 18 months old and under 27 months
1st    Victoria Perchard's "Ansom DR Iatola Wizbil" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola ET)
2nd   Alexander Perchard's "Ansom Sultan Sybil" (sired by SHF Centurion Sultan)

Junior Progeny (Open class) - Group of 3 heifers
1st    "Rock Ella Remake ET" (sired by Curtseys King James ET) - entries from Trinity Manor Farm Ltd & Victoria S Le Feuvre
2nd   "SC Gold Dust Paramount Iatola ET" (sired by Rock Ella Paramount) - entries from La Ferme Ltd & John F Le Feuvre
3rd    "SHF Centurion Sultan" (sired by Sooner Centurion ET) - entries from Trinity Manor Farm Ltd


Winning Junior Progeny - Rock Ella Remake ET

2nd prize Junior Progeny - SC Gold Dust Paramount Iatola ET

3rd prize Junior Progeny - SHF Centurion Sultan

Suzanne Le Feuvre presents Samantha Ely with the Le Quesne Trophy for the winning Junior Progeny group
Junior Members - Heifer Championship
Champion                  Emily Huelin's "Cottage Cobalt Keeper" (sired by Quintrell Maximus Cobalt)
Reserve Champion    Victoria Perchard's "Ansom DR Iatola Wizbil" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola ET)


Emily Huelin winning the Junior Members' Heifer Championship with Cottage Cobalt Keeper

Emily Huelin receives the Mervia Trophy from judge Mark Logan,
for winning the Junior Members' Heifer Championship

Junior Members - Showmanship competition (for the JISEX Showmanship Trophy)
Winner                  Victoria Perchard


Victoria Perchard receives the JISEX Showmanship prize from judge Mark Logan,
surrounded by othe Junior Members


Heifer Championship of the Show
Champion
                  Emily Huelin's "Cottage Cobalt Keeper" (sired by Quintrell Maximus Cobalt)
Reserve Champion    Trinity Manor Farm Ltd's  "Trinity Action Roni 2" (sired by Forest Glen Avery Action)


Cottage Cobalt Keeper, Heifer Champion of the Show

Judging in progress for the Heifer Championship of the show

Judge Mark Logan chooses his Champion Heifer

Judge Mark Logan chooses his Reserve Champion Heifer

Champion Heifer (right) and Reserve Champion (left)

Emily Huelin receives the Letto JISEX Perpetual Trophy from judge Mark Logan,
for winning the Heifer Championship


Exhibitor-bred Heifer Championship of the Show
Champion                  Trinity Manor Farm Ltd's   "Trinity Action Roni 2" (sired by Forest Glen Avery Action)
Reserve Champion    Trinity Manor Farm Ltd's   "Trinity Remake Maid" (sired by Rock Ella Remake ET)


  Trinity Action Roni 2, Exhibitor-bred Heifer Champion of the Show

Judge Mark Logan chooses his Exhibitor-bred Heifer Reserve Champion
(as the Heifer champion was not exhibitor-bred


Exhibitor-bred Champion Heifer (right) and Reserve Champion (left)

Sadie Rennard presents Samantha Ely with the Jack Le Sueur Perpetual Trophy
for the Exhibitor-bred Heifer Championship


The Carol Ann De Gruchy Memorial Trophy (for the most successful Junior Member exhibitor at cattle shows during 2011)
Winner                  George Hambrook (21 points)
Reserve                Emily Huelin (20 points)


George Hambrook receives the Carol Ann De Gruchy Memorial Trophy from Enid De Gruchy
as the most successful Junior Member exhibitor at cattle shows during 2011

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


RJA & HS President, Steve Le Feuvre, thanks judge Mark Logan for officiating at the show
and also presents him with a gift to commemorate the occasion


Return to Island Cattle Shows