2012 Autumn Cattle Show
Results & Photos
All photos by Suzanne Le Feuvre, except formal standing photos of individual animals.
All photos on this web page are "Genuine, Honest & Untouched"
(i.e. they have not been digitally manipulated or airbrushed, and show the animals as they truly are)




Saturday 6th October 2012 (Open In-Milk classes):

Judge - James Irving (England)

Heifers in Milk (19 shown in the class)
1st    Alexander Perchard's "Ansom Sultan Sybil" (sired by SHF Centurion Sultan)
2nd   John F Le Feuvre & Derrick I Frigot's "Day Dream 300" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola)
3rd    Paul M Houze's "Prides Sultan Danila" (sired by SHF Centurion Sultan)
4th    La Ferme Ltd's "Ansom Iatola Bonnet" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola)
5th    Marcel P Houze's "Olindas Sultan Sue" (sired by SHF Centurion Sultan)


"Ansom Sultan Sybil", winner of the Heifers in Milk class


Preliminary Line-up of the Heifers in Milk class

Line-up of the Heifers in Milk class (first seven)

Don Donnelly (from the sponsors Alex Picot Accountants) presents Alexander Perchard
with the 2nd R P Mourant Memorial Cup for winning the Heifers in Milk class
 
Junior Members - Heifers in Milk
1st    Alexander Perchard's "Ansom Sultan Sybil" (sired by SHF Centurion Sultan)
2nd   George Hambrook's "Phoenix Julian BP Margo" (sired by Valleystream Julian)

Three Year Old Cows (15 shown in the class)
1st    Paul M Houze's "Prides Action Rainbow" (sired by Forest Glen Avery Action ET)
2nd   La Ferme Ltd's "Ansom Sultan Cactus" (sired by SHF Centurion Sultan)
3rd    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Sultan Mona" (sired by SHF Centurion Sultan)
4th    Paul M Houze's "Prides Action Blondeville" (sired by Forest Glen Avery Action ET)
5th    John James Le Feuvre's "Designs Day Dream 149" (sired by SHF Centurion Sultan)


"Prides Action Rainbow", winner of the Three Year Old cows class



Line-up of the Three Year Old cows class

Mark Bolland (from class sponsors Embryonics Ltd) presents the J H N Roberts Memorial Cup to Paul Houze,
for winning the Three Year Old Cows class
 

Junior In-Milk Championship
Champion                  Alexander Perchard's "Ansom Sultan Sybil" (sired by SHF Centurion Sultan)
Reserve Champion    John F Le Feuvre & Derrick I Frigot's "Day Dream 300" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola)


Line-up for the Junior In-Milk Championship

Junior Best Uddered Championship
Winner     Alexander Perchard's "Ansom Sultan Sybil" (sired by SHF Centurion Sultan)
Reserve    John F Le Feuvre & Derrick I Frigot's "Day Dream 300" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola)


Young Cows (4-6 years)  (4 shown in the class)
1st    Alexander Perchard's "Ansom Duffy Rosa" (sired by Woodlands Duffy)
2nd   Sarah J Barette's "La Pepiniere Eman Toots" (sired by La Pepiniere Emmanual)
3rd    Mrs Sarah J Le Feuvre's "Lassies Cerise Flower" (sired by Ceres Standard)
4th    Trevor H Barette's "Homes Showtime Dove" (sired by Splendid Showtime)


"Ansom Duffy Rosa", winner of the Young Cows class



Line-up of the Young Cows class


Junior Members - Young Cows
1st    Alexander Perchard's "Ansom Duffy Rosa" (sired by Woodlands Duffy)


Les Quenault presents The Quenault Trophy to Alexander Perchard for the winning Junior Section member in the Young Cows class

Mature Cows (over 6 years)  (5 shown in the class)
1st    Trevor H Barette's "Homes Countess Bell" (sired by Blue Bell Buccaneer)
2nd   John F Le Feuvre's "Primrose Avelida 22" (sired by Ceres Standard)
3rd    La Ferme Ltd's "Ansom Olivers Nouvelle" (sired by Woodlands Oliver)
4th    Trevor H Barette's "Alices Geni Margarethe" (sired by Woodlands Le Prince de Margarethe)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Manor Emily" (sired by Dairy Benedictas Bell Boy)


Line-up of the Mature Cows class

Derrick Frigot presents the 2nd Webb Challenge Cup (Inspection) and the Goddington Challenge Cup (Genetic Merit)
to Sue Heath for the winner of the Mature Cows class
 


Senior In-Milk Championship
Champion                  Trevor H Barette's "Homes Countess Bell" (sired by Blue Bell Buccaneer)
Reserve Champion    John F Le Feuvre's "Primrose Avelida 22" (sired by Ceres Standard)


Line-up for the Senior In-Milk Championship (Young Cows)


Line-up for the Senior In-Milk Championship (Mature Cows)


Sue Heath receives the Championship rosette from Roger Trewhella (UK Jerseys) for the Senior In-Milk Championship


Senior Best Uddered Championship
Winner     Trevor H Barette's "Homes Countess Bell" (sired by Blue Bell Buccaneer)
Reserve   John F Le Feuvre's "Primrose Avelida 22" (sired by Ceres Standard)

Senior Progeny
1st    "SC Gold Dust Paramount Iatola"   - entries from John F Le Feuvre & Derrick I Frigot, and La Ferme Ltd
2nd   "SHF Centurion Sultan"     - entries from Alexander Perchard, Trinity Manor Farm Ltd & La Ferme Ltd
3rd    "Forest Glen Avery Action"   - entries from Paul M Houze & La Ferme Ltd


1st prize Senior Progeny group - SC Gold Dust Paramount Iatola


2nd prize Senior Progeny group - SHF Centurion Sultan


3rd prize Senior Progeny group - Forest Glen Avery Action


George White (from class sponsors GL White Feeds) presents the BHG Arkwright Perpetual Memorial Trophy
to Frank Poskitt, for the winning Senior Progeny group



Home Bred Group of Three
1st    La Ferme Ltd
2nd   Trinity Manor Farm Ltd
3rd    Lodge Farm Ltd (Paul M Houze)


1st prize Home Bred group - La Ferme Ltd


2nd prize Home Bred group - Trinity Manor Farm Ltd


3rd prize Home Bred group - Paul M Houze


Tom Bradley (President of UK Jerseys) presents the 2nd EC Perredes Memorial Cup to the winning
Home bred Group - La Ferme Ltd



Junior Members - In-Milk Championship
Champion                  Alexander Perchard's "Ansom Sultan Sybil" (sired by SHF Centurion Sultan)
Reserve Champion    George Hambrook's "Phoenix Julian BP Margo" (sired by Valleystream Julian)


"Ansom Sultan Sybil", Junior Members' In-Milk Champion



Alexander Perchard receives the 150th Anniversary Trophy for winning the Junior Members' In-Milk Championship

 
Best Uddered Cow Championship
Champion                  Alexander Perchard's "Ansom Sultan Sybil" (sired by SHF Centurion Sultan)
Reserve Champion    John F Le Feuvre & Derrick I Frigot's "Day Dream 300" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola)

 
Supreme Championship
Champion                  Alexander Perchard's "Ansom Sultan Sybil" (sired by SHF Centurion Sultan)
Reserve Champion    John F Le Feuvre & Derrick I Frigot's "Day Dream 300" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola)


"Ansom Sultan Sybil", Supreme Champion of the Show



Line-up for the Supreme Championship (Junior Champion & Reserve)


Line-up for the Supreme Championship (Senior Champion & Reserve)


Judge James Irving chooses his Supreme Champion - Ansom Sultan Sybil


Anders Levring (President of the European Jersey Forum) presents the 2nd Meadcrest Cup
for the Best Udder Championship to Alexander Perchard for his Supreme Champion - Ansom Sultan Sybil



Alexander Perchard and judge James Irving with the Supreme Champion - Ansom Sultan Sybil


Exhibitor-bred Senior Championship
Champion                  John F Le Feuvre & Derrick I Frigot's "Day Dream 300" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola)
Reserve Champion    Trevor H Barette's "Homes Countess Bell" (sired by Blue Bell Buccaneer)


"Day Dream 300", Exhibitor-bred Senior Champion  (Photo by Derrick I. Frigot)


Anders Levring (President of the European Jersey Forum) presents the Vernon Crookes Challenge Cup
to Frank Poskitt, for the Exhibitor-bred Champion - Day Dream 300

 



Sunday 7th October 2012 (Heifer classes):

Judge - James Irving (England)

Heifers under 12 months (Open class) (10 shown in the class)
1st   
Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Excitation Sandy ET" (sired by Bridon Excitation)
2nd   Alexander Perchard's  "Ansom Allstar Sybil"
(sired by Sunset Canyon Anthems Allstar ET)
3rd    La Ferme Ltd's  "Ansom Rev Princess" (sired by Ansom RE Evaluate ET)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity On Time Daisy" (sired by Lencrest On Time ET)
5th    John F Le Feuvre's "Aimless Lady 220" (sired by SHF Centurion Sultan)


"Trinity Excitation Sandy ET", winner of the class for Heifers under 12 months



Line-up of the Heifers under 12 months class

Ian Touzel (from class sponsors Islands Insurance) presents the first prize rosette to Steve Le Feuvre
 
Junior Members - Heifers under 12 months
1st    Alexander Perchard's  "Ansom Allstar Sybil" (sired by Sunset Canyon Anthems Allstar ET)
2nd   Eden Hicks'  "Ansom Tequila Cactus" (sired by Tower Vue Prime Tequila ET)

Heifers 12 months old and under 18 months (Open class) (9 shown in the class)
1st    La Ferme Ltd's  "Ansom Volcano Maude" (sired by Futuredreams Signatures Volcano ET)
2nd   Imagine Jerseys'  "Imagine Iatola Christina" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola ET)
3rd    John F Le Feuvre's "Itaska Fillpail Alexandra" (sired by SHF Centurion Sultan)
4th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Ressurection Ixia" (sired by Rapid Bay Ressurection ET)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Sultan Star" (sired by SHF Centurion Sultan)


"
Ansom Volcano Maude", winner of the class for Heifers 12-18 months


Line-up of the Heifers 12-18 months class


Heifers 18 months old and under 27 months (Open class) (15 shown in the class)
1st    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Sultan Zip" (sired by SHF Centurion Sultan)
2nd   Paul M Houze's "Prides Julian Alicia" (sired by Valleystream Julian)
3rd    Joanne E Le Feuvre's "Avonteur J Golden Spice" (sired by SC Gold Dust Paramount Iatola ET)
4th    Victoria S Le Feuvre's "Avonteur V Coiffeur Rejennyrate" (sired Rock Ella Remake ET)
5th    Trinity Manor Farm Ltd's  "Trinity Remake Maid" (sired by Rock Ella Remake ET)


"Trinity Sultan Zip", winner of the class for Heifers 18-27 months



Entries come in to the ring for the class for Heifers 18-27 months


Line-up of the Heifers 18-27 months class

Junior Progeny (Open class) - Group of 3 heifers
1st    "Rock Ella Remake ET" (sired by Curtseys King James ET) - entries from Trinity Manor Farm Ltd & Victoria S Le Feuvre
2nd    "SHF Centurion Sultan" (sired by Sooner Centurion ET) - entries from Trinity Manor Farm Ltd, John F Le Feuvre & La Ferme Ltd
3rd     "Lencrest On Time" (sired by SHF Centurion Sultan) - entries from Trinity Manor Farm Ltd, La Ferme Ltd & Clover Jerseys


1st prize Junior Progeny group - Rock Ella Remake


2nd prize Junior Progeny group - SHF Centurion Sultan


3rd prize Junior Progeny group - Lencrest On Time


Suzanne Le Feuvre presents the Le Quesne Trophy to the winning Rock Ella Remake Junior Progeny Group
from Trinity Manor Farm Ltd (L-R: Dave Christophers, Samantha Ely and Jane Copple)

 
 
Junior Members' - Heifer Championship
Champion                  Alexander Perchard's  "Ansom Allstar Sybil" (sired by Sunset Canyon Anthems Allstar ET)
Reserve Champion    Eden Hicks'  "Ansom Tequila Cactus" (sired by Tower Vue Prime Tequila ET)


"Ansom Allstar Sybil", Junior Members' Heifer Champion



Two entries come in to the ring for the Junior Members' Heifer Championship

Line-up for the Junior Members' Heifer Championship

Lewis Rondel presents the Mervia's Trophy to Alexander Perchard for winning the Junior Members' Heifer Championship

Eden Hicks is delighted with her Reserve Champion rosette at her very first show!!


 
Junior Members - Showmanship competition (for the JISEX Showmanship Trophy)
Winner                  Alexander Perchard

 
Heifer Championship of the Show
Champion
                  Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Excitation Sandy ET" (sired by Bridon Excitation)
Reserve Champion    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Sultan Zip" (sired by SHF Centurion Sultan)


"Trinity Excitation Sandy ET", Heifer Champion of the show



Judging in progress for the Heifer Championship of the show

Sadie Rennard presents Steve Le Feuvre with the Letto JISEX Trophy for the Heifer Championship

Judge James Irving talks with Steve Le Feuvre following judging of the Heifer Championship  
 
Exhibitor-bred Heifer Championship of the Show
Champion                  Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Excitation Sandy ET" (sired by Bridon Excitation)
Reserve Champion    Trinity Manor Farm Ltd's "Trinity Sultan Zip" (sired by SHF Centurion Sultan)


Sadie Rennard presents Steve Le Feuvre with the Jack Le Sueur Trophy for the Exhibitor-bred Heifer Championship
 
 
The Carol Ann De Gruchy Memorial Trophy (for the most successful Junior Member exhibitor at cattle shows during 2012)
Winner                 Alexander Perchard (28 points)
Reserve                Victoria Perchard (23 points)


Sue Le Gallais presents the Carol Ann De Gruchy Memorial Trophy to Alexander Perchard,
the Junior Member winning the most points at the 2012 Island Shows

 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

The Exhibitors Perpetual Championship Cup (for the most successful exhibitor at cattle shows during 2012)
Winner                  Trinity Manor Farm Ltd  (58 points)
Reserve                 La Ferme Ltd  (46 points)
Hon. Mention         John F Le Feuvre  (42 points)

The JISEX Ltd Premier Sires Championship Cup (for the most successful sire of daughters at cattle shows during 2012)
Winner                  "SHF Centurion Sultan"  (81 points)
Reserve                 John F Le Feuvre's "Blue Bell Buccaneer"  (50 points)
 


Return to Island Cattle Shows